Kastamonu Belediye Başkanı MHP’de 2. Durak mı?

Kastamonu Belediye Başkanı MHP’de 2. Durak mı?

Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı, imar

yolsuzluğundan servet yaptığı öne sürülen Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu’nun yargılanması amacıyla İçişleri Bakanlığından izin istedi.

Adana Belediye Başkanı MHP'li Aytaç Durak'tan sonra aynı partiden Kastamonu Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu hakkında da soruşturma açılması için Cumhuriyet Savcılığının İçişleri Bakanlığından izin istediği bildirildi. Taraf gazetesinin ulaştığı belgelere göre Topçuoğlu'nun "kamu alanlarını özel alana çevirerek satma, imar yolsuzlukları, usülsüz ve yönetmeliğe aykırı işlemler yaparak Kastamonu Belediyesi'ni büyük zarara uğrattığı" öne sürülüyor.

İçişleri müfettiş gönderdi
Kastamonu Belediyesi'nde bir dönem İmar ve Fen İşleri Müdür Vekili olarak da görev yapan ve 29 Mart seçimleriyle üçüncü defa Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Topçuoğlu hakkında 27 Mart 2009'de Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu yapıldı. Suç duyurusunu değerlendiren savcılık 31 Temmuz 2009 tarihinde Turhan Topçuoğlu hakkında soruşturma açmak için İçişleri Bakanlığından izin istedi. Savcılığın başvurusu üzerine İçişleri Bakanlığı iddiaları araştırmak üzere Kastamonu'ya bir grup müfettiş gönderdi. Belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 72 kişiyi sorgulayan müfettişlerin incelemelerini sürdürdüğü öğrenildi.

Suçlamalar ağır
Taraf'ın ulaştığı suç duyurusunda Topçuoğlu hakkındaki en dikkat çeken iddia 25 dönümlük kamu arazisinin özel şahıslara düşük fiyatla satılması. İddiaya göre belediye bu satıştan beş milyon TL zarara uğradı.

Suç duyurusunda adı geçenlere yöneltilen 10 ayrı suçlamadan bazıları şöyle:
» Kastamonu Merkez Aktekke Mahallesinde yapılan İş Merkezi ve belediye inşaatı ile ilgili olarak yasa ve yönetmeliklere aykırı işlemler yapılarak belediyenin zarara uğratılması.

» Topçuoğlu ile diğer yetkili ve ilgililerin kitap alımı yapmak suretiyle Belediye çalışanlarının maaşlarının ödenmemesine yol açması, yüksek faizlerle banka kredileri kullanılması, yasa dışı işlemlerle kaynakların hor kullanılması, lüzumsuz harcamalarla belediyenin zarara uğratılması,

» Mevzuat hükümlerini hiçe sayarak görev ve yetkilerini kötüye kullanması,

» Kuzeykent Mahallesinde birkaç kişi ile kurulan bir koperatife aynı tarihte iki adet arsanın verilip satışı yoluyla rant sağlanmasına çanak tutulması

» Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde yapılan bir inşaat ile ilgili olarak imar yasası, imar yönetmeliği, otopark yönetmeliği ve plan yapımına ait esaslara dair yönetmeliğe aykırı işlemler yapılması. (Taraf)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler