İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Kifayetsiz muhterislere rağmen, Bayramören...

Çankırı’nın uyuyan güzellerine ithaf olunur.

Sınırları dışına çıkıldığında kimsenin tanımadığı, şöhreti dört bir yanı sarmış anlı, şanlı sanatçıya sorulduğunda, “orası da nereymiş lan” dediği, “nesi meşhur” dendiğinde; “Tuzu, tozu, kızı” diyerek boş kafiyelerin düzüldüğü, her şeyi ile güççük mü, güççük ve gittikçe güççükleşen memleketin birinde ve ondan daha güççük avuç içi kadar bir ilçesinde Dünya Şampiyonası yapılıyor. Haberiniz var mı?

Paragliding World Cup Turkey 2011 adıyla, hem de dördüncüsü…

Bu şampiyonaya geçen yıl kerhen katılan, kucakta uçmayı marifet sayarak kendini “uçan vali” ilan ettiren ve bazı ”kifayetsiz muhteris”  ve dahi “kıyafetsiz muhterislere” rağmen, bu sene dünyanın dört bir yanından 400’ün üzerindeki katılımcıyla dördüncüsü yapılacak.

Pilota bak!

Sen, Bayramören’den kalk, al rüzgarı arkana 232 km (yazı ile iki yüz otuz kilometre) uç, Türkiye rekoru kır bu haber olmasın. Çankırı’nın uyuyan güzelleri (vali dalkavuğu mu desek?) görmezden gelsin.

İlbay Paşaya bak!

Sen, dalkavukların üfürmesi ile hem de kucakta üç beş metre uç, sonra Suluca‘nın tarlasına in, bastığın yerde ot bitmesin, tarlanın sahibi “Suluca” olan soyadının değiştirsin “Kuruca” yapsın. Alın size haber şakşakçılar.

Yazana bak!

2009’da “Bayramören’de Petrol Bulundu. Çok Gizli Tutuluyor” başlıklı “asparagas” (uydurma) bir yazı yazmıştım. Oysa; Çankırı’yı, Bayramören’i “uçuracak” tanıtımına katkı sağlayacak, turizme açacak, dünya ölçeğindeki bu düzenleme petrolden çok çok daha önemliydi ve maalesef bunun farkında olan kişi sayısı bir elin parmakları kadar azdı. Karşı cephede, çıkarcılar, dalkavuklar, kifayetsiz muhterisler ne yazık ki onlarcaydı.

İyi ki memleketini gerçekten seven, dört yıldır önüne konan zorlukları yenmeye kararlı, engelleri sabırla bir bir aşan Tahsin Tekin gibi birisi var.

Geçen yıllarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Paragliding World Cup 2011 Çankırı/Bayramören'de 23–30 Temmuz tarihleri arasında Çankırı Havacılık Kulübü (ÇANHAVK) organizatörlüğünde yapılacak.

Bu güne kadar pek çok başarılı yarışma organizasyonuna imza atan Tahsin Tekin yarışmada Genel Koordinatörlük görevini üstlenerek, yine önemli bir organizasyonla pilotların karşısında olacak.

Vali, kaymakam, turizm ve tanıtımla ilgili bürokrat, sivil toplum örgütü, gazeteci geçinen matbaacılar, tüm uyuyan güzellere ve “kifayetsiz muhterislere" rağmen; Çankırı sevdalıları için; her yer “kendürük”, her yer Bayramören.  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum