Kirli hava şehrin üzerine çöreklendi!

Kirli hava şehrin üzerine çöreklendi!

Çankırı’da özellikle bu yıl yaşanılan “yoğun hava kirliliği” ile ilgili olarak

başta Çevre Orman Müdürlüğü ile Çankırı Belediyesinin yapmış olduğu denetimler vatandaşın "kirli hava" solumasının önüne geçemiyor.

BATAKLIK DEĞİL DE SİVRİSİNEKLER ÖLDÜRÜLÜYOR!
Şehir içerisinde son günlerde artan yoğun hava kirliliği karşısında Belediyeye bağlı Temizlik İşleri ve Zabıta Müdürlüğünün bu yıl “hava kirliliği ile mücadele eylem planı” çerçevesinde şehir içerisindeki apartmanlarda gerekli kontrollerin yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan bu kontrollerde başta kullanılan yakıtlardan örnekler alındığı, görevlilerin yetki belgelerinin kontrol edildiği, kazan yakma uygulamalarının gösterildiği ve yakma talimatlarının hatırlatıldığı belirtilmekte.

KAÇAK ve DÜŞÜK KALORİLİ KÖMÜRİN GİRDİĞİ YOL BELLİ!
Aylar öncesinden itibaren şehre ağırlıklı olarak Korgun yönünden şehre giren Kütahya, Tavşanlı, Karabük'ten düşük kalorili ve kalitesiz kömür yüklü kamyonlarının denetimini başta Çevre Orman Müdürlüğü ile birlikte Çankırı Belediyesinin ortaklaşa çalışmaları sonucu önlenmesi mümkündü!

Ancak, başta Çevre Orman Müdürlüğünün yapması gereken denetimleri bu yıl “her nedense” yerine getirmemiş olması, Çankırı Belediyesi Zabıta ve Temizlik Müdürlüğünün de konuyu “yetki bizde değil” mazeretinin arkasına sığınarak “es geçmesi” bugün şehirde yoğun olarak yaşanılan “kirli havanın” vatandaşlar tarafından mecburiyetten “solunmasına” neden oldu!

Hava sıcaklığının giderek düştüğü şu günlerde şehir içerisinde kendisini çok erken saatlerde hissettiren kirli hava, şehrin üzerine adeta çöreklenmiş durumda!

Yaşanılan bu kirli hava nedeniyle başta hamile kadınlar olmak üzere, küçük yaşta çocuklar ve yaşlılar olumsuz yönde etkilenmekte. Kirli hava nedeniyle şehir içerisinde vatandaş “mecburiyet” karşısında dışarıya çıkmakta, bunun haricinde evinde oturmayı tercih etmekte. Bu durum da şehir içerisinde ticaretin önemli ölçüde düşük seviyede seyretmesine de neden olmakta.

KİRLİ HAVA ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIYOR
Kirli havanın etkileri konusunda vatandaşları uyaran uzmanlar özellikle 6 yaş ve altındaki çocukları çok daha fazla etkilediğini belirterek “6 aylık bir bebek vücut ağırlığına göre bir erişkinden 7 kat daha fazla su içer. Yine 1-5 yaş arası bir çocuk, vücut ağırlığına göre bir erişkinden 3-4 kat daha fazla yemek yer. Bu nedenle çocuklar erişkinlere göre daha fazla toksik maddeye maruz kalır. Örneğin ağızdan alınan kurşunun erişkinlerde yüzde 10'u emilmesine rağmen çocuklarda yüzde 50'si emilir. Aynı şekilde çocukların hava yolları erişkinlerde göre daha dar olduğu için tıkanma için daha az iltihap yeterli oluyor. Çocuklar kirli havanın yüzde 90'ının filtre edildiği burun yerine ağızdan soluk alıp verdiği için kirli hava doğrudan akciğere gidiyor ve akciğer gelişimi kötü yönde etkileniyor.” diyorlar.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler