Kısmette Koca Kulaklar varmış!

Bu av döneminde av arkadaşım Ali Osman Bey ile oldukça keyifli kınalı keklik avlarımız oldu. Yeri geldi oldukça sarp arazi yapısında, bazen ise kekliğin yaşayacağına çok ihtimal vermediğimiz düz ve kolay arazilerde avlanma olanağı bulduk. Henüz keklik ve tavşan av dönemi bitmemiş olmasına rağmen biraz özlem biraz da keşif yapmak bakımından 4 Aralık Cumartesi günü ördek avı yapmaya karar verdik. Avcı arkadaşlarımız bilirler ki ördek avcılığı bütün av çeşitleri içerisinde en meşakkatli olanı ve aynı zamanda da çok fazla malzemesi olan bir avcılık şekliydi. Bir kere kasık ya da göğüs çizmesi olarak nitelendirilen su içerisinde kuru bir vaziyette kalabilmeniz için kullanılan çizmeler, plastik mühreler, portatif güme bekleyerek av yapacaksanız mutlaka gerekliydi.

Hazırlıklarım kasık çizmem üzerinde geçen sene böğürtlen çalıları tarafından oluşturulan bir iki tane deliğin kuvvetli bir yapıştırıcı yardımı ile tamiri ile başladı. Mührelerin taşıma çuvalı ile hazırlanması ve portatif güme ip ve sabitleme kazık ve sopalarının kontrolü ile gerekli diğer malzemelerin av odamın bir köşesine çok kıymetli ve ender bulunan bir malzeme edası ile istiflenmesi ile devam etti. Ancak eşim için ortalığı kirleten malzemeden başka hiçbir değeri olmayan öte-beriler olarak göründüğü için ufaktan yediğim fırça ve sitemler ile cumartesi sabahı aracın bagajındaki en güzel yerlerini almaları ile kriz sona erdi.

Klasik çorbacı duraklaması ve ekmek fırını ziyareti ile yola koyuluyoruz. Henüz gideceğimiz bölgeden ördeklerin geldiğine dair bir haber alamamış olmamıza rağmen içimizde yine de güzel bir heyecan var ki, bazen bu heyecan bile bize yetiyor.

Heyecan duymak ne kadar güzel ise, av yapacağımız bölgedeki araziye ve kanallara su verilmemiş olması da bir o kadar hüsran. Maalesef henüz kanallarda su yok dolayısı ile de ördeklerde yok. Zararı yok bizde alternatif de çok. Hemen kısa bir değerlendirme yapıyoruz ve her ihtimali göz önünde bulundurarak yakınımızdaki devlet avlağına avlanmak için aldığımız tavşan kotasını değerlendirerek öğle vaktine kadar tavşan avı yapmayı yemek sonrası ise başka bir bölgede ördek beki yapmaya karar veriyoruz.

Kuru olan arazi yapısından dolayı bölgenin epeyce içerisine aracımız ile ilerliyoruz ve iki işlenmiş tarla arasında kalan ve ölçüleri yaklaşık 10x70 metre kadar olan sarı bir şerit’e benzeyen ot bürümüş yamacın en uç noktasında duruyoruz. Aslında niyetimiz bu küçük otluğa şöyle bir göz atıp oradan hep aklımızda olan bir ördek avlağına geçmek ancak av öncesi termos ve bardaklar bagajda gözümüze batınca çay keyfinin yanına ikişer tanede duman ekliyoruz.

Daha otluğa gireli 10 metre kadar olmuştu ki Ali Osman Beyin üst tarafımdan sesi geliyor, arka tarafından kalktı gidiyor uyarısı ile sağ tarafa doğru kafamı çevirmemle arka sağımdan bana yaklaşıp beni sağlayarak geçmeye çalışan koca kulak namlunun ucu ile birleşiyor. Ve usulünce poşetleniyor. Ben koca kulak ile vedalaşırken av arkadaşım sabit kaldığı yerden benim işimi bitirmemle hareketleniyor. Biraz ilerde olduğum için benim hizama geldiğinde önünden otları yararak fırlayan bir koca kulak gerektiği kadar uzaklaştığında Ali Osman Bey’in sonuca giden atışı ile avımız nihayetleniyor. Bütün bu süreç yaklaşık 3 dakika kadar sürüyor ve tüfekler boşaltılıyor. Bu sezonun ilk koca kulaklarını avlamamız çok kısa sürdü ve avcı başı limit 1’er tane olduğu için hemen tavşan avımızı bitirerek çok uzakta olmaya aracımızın yanında yeni bir çay faslına başlıyoruz. Kesinlikle bu kadar kolay olacağını düşünmemiştik ancak öğleden sonra ki ördek avı için enerjimizin kalması içinde faydalı olmuştu. Boşuna rasgelsin denilmiyordu, bazen bir gün boyunca yürüyüp hiçbir şey avlayamamak bazense böylesine kolay avlanmak…

Öğle vakti yenilen avcı yemeğinin arkasına mangalın üzerinde son demini alan çayı da ilave edince kafamızda olan çipillikte kısa bir keşif ve Ali Osman Beyin avladığı bir yeşilbaşın arkasından dönüş yolculuğumuz başlıyor. Bu gün, havanın mevsim normallerine göre iyi olmasının da etkisi ile av ve avcılıktan ziyade piknik ve avlakların keşfi gibi bir durum yaşadık. Ancak ördek için niyet edipte avladığımız iki tavşan günün sürprizleri oldu. Anlaşılan ördek için bir süre daha sabretmemiz gerekecekti. Bu sabır bir avcı olarak bizde de yeterince vardı.

Bütün doğaseverlere rasgelsin...

Bu yazı toplam 1183 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.