Kova Yeniayı, sosyal düzenlemeler, protestolar, elektrik sorunları...

İyi haftalar Sözcü18 okuyucuları. Venüs Retro’sunun bittiği fakat Merkür Retro’sunun devam ettiği bir haftaya giriş yapıyoruz. Haftanın en önemli gökyüzü olayı ise 1 Şubat’ta, Kova Burcu'nda gerçekleşecek Satürn kavuşumlu Yeniay olacak.

Öncelikle haftanın ilk günü, Ay kapanan fazda olacağı için, bir şeyler başlatmak, keskin kararlar almak, yenilikler için pek de uygun değil. Ay’ın bu fazı daha çok bırakma, bitirme, arınma için uygundur. Balsamik dediğimiz bu kapanan fazda, biraz belirsizlik, ne yöne gideceğini bilememe, kararsızlık, önünü görememe gibi durumlar olabildiğinden stres yaratabilir. Satürn kavuşumlu bu Yeniay etkisini de güçlü bir şekilde hissedeceğimizden haftanın ilk günleri biraz stresli olabilir.

1 Şubat Salı günü gerçekleşecek olan Kova Yeniayı öncelikle kova temalarını gündeme getirecektir. Özgürlük, sosyal gruplar, eşitlik, dernekler, sivil toplum kuruluşları, elektrik, elektronik, uzay, bilim, arkadaşlar, icatlar, sıra dışı konular...

Haritaya ve açılarına baktığımızda ise, ani, beklenmedik, hızlı gelişmeleri olabileceğini görüyoruz. Bir konuda ekstra sorumluluk yüklenmemiz gerekebilir. Beklemediğimiz durumlarla karşılaşabiliriz ve bu durum bizi bir konuda farklı ve yeni bir karar almaya zorlayabilir. Yapmak istediklerimiz veya planladığımız konular bazı engellere takılabilir yahut düşündüğümüzden daha zahmetli olabilir. Haritamızın Kova Burcu olan alanında yeni kararlar, yeni düzenlemeler ve yeni sorumluluklar söz konusu. Bir yenilik ve bir şey başlatma etkisi yüksek olan bir Yeniay bu. Belki zorunluluktan belki de bir baskıyla da olsa yeni bir karar ve başlangıç var. Biraz stres, huzursuzluk ve gerilim barındırsa da olumlu gelişmelere yol açacağını düşünüyorum. Bazı kişiler için ise bir durumdan özgürleşmek ya da özgürlüğün sorumluluğunu almak gibi çalışabilir. Fakat Merkür Retro harekette olduğu için başlangıçlarınızı 3 Şubat ve sonrası yapmanızda fayda var.

Bir yandan sosyal çevremiz içerisinde gizli saklı olan bazı konular ortaya çıkabilir. 12. Evde gerçekleşeceği için, geri plandaki konular, gizli saklı olan şeyler, aldanma, aldatılma, yanılgı gibi durumlar açığa çıkabilir. Olayların perde arkasını görebiliriz. Neptün/Lilith sert açısı da arkadan çevrilen işlere, hırsızlık, dedikodu, aldatma, aldatılma, yalan, kandırılma gibi durumları verebilir. Bu sebeple, aldığımız kararların gerçekçi ve uygulanabilir olduğundan emin olmakta yarar var. Bu Yeniayda kaygıyı, endişeyi ve hatta öfkeyi arttırabilecek etkiler de söz konusu. Bunun bilincinde olup süreci ona göre yönetirsek iyi olur.

Hafta başından itibaren rüyalarda da artış yaşanacaktır. Çok da kolay olmayan bir hafta açıkçası. Kararlar, engeller, sorumluluklar, özgürleşme arzusu ve isyan duygusu, bir yandan sıkışmışlık ve endişe hissi, bir yandan ise yenilik isteği...

Türkiye ve dünya genelinde ise, yeni sosyal düzenlemeler, yeni kurallar, kısıtlamalar ve bunlara karşı protestolar görülebilir. Kısmi kapanmalar söz konusu olabilir. Önümüzdeki 15-20 gün halk hareketleri, protestolar, grevler, hakkını arayanlar hem ülke hem de dünya gündeminde sıkça yer alacaktır. Kovanın yöneticisi Satürn’dür ve hakla, eşitlikle de ilgilidir. Elektrikle ilgili sıkıntılar, elektrik kesintileri yaşanabilir. Havacılıkla ilgili, uçaklarla ilgili bazı aksaklıklar olabilir. Ani hava değişimleri, sıra dışı hava olayları görülebilir. Yer sarsıntıları da verebilir bu gökyüzü görünümü maalesef. Bununla birlikte yeni icatlar, buluşlar, uzayla ilgili gelişmeler olabilir önümüzdeki süreçte.

Türkiye’nin ise finans alanında gerçekleşecek olan Kova Yeniayı, dış borçlar, bankalar, zamlar, vergiler, borsa, yatırım, faiz gibi konuları gündeme getirecektir. Bir yandan sağlıkla ilgili konular da gündeme gelebilir.

Yeniay, ister sadece bilinçaltı ve duygu düzeyinde çalışsın isterse de olay ve gündem versin, bizi zorlandığımız bir konudan, bir durumdan, bir duygudan özgürleştirecek kararlara itecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.