Kulübe ait Laguna ve ambulans ortada yok!

Kulübe ait Laguna ve ambulans ortada yok!

Çankırı Belediyespor yönetimi ile Belediye Başkanı İrfan Dinç ve kulübün 5 yılı aşkın

bir süre başkanlığını yapan Celal Kaman arasındaki ipler, öyle anlaşılıyor ki yaşanan son olaylarla birlikte iyiden iyiye geriliyor. Kulüp yönetiminin geriye dönük hesapların incelenmesi konusunda "Bağımsız Mali Denetim" yoluna gitmesi ile birlikte Belediye Başkanı Dinç'in, Belediye Meclisinde aldırdığı son karar ile birlikte kulübe verilen taşınır ve taşınmaz malların geriye çekilmesi, taraflar arasındaki restleşmeyi karşılıklı hamlelerle pekiştirmekte.

Çankırı Belediyespor'un sezon başında düştüğü ekonomik sıkıntıyla birlikte, yeni yönetim arayışına girilmesi ve Sevda Karaali Şireci'nin kulübü devralmasıyla birlikte gelişen olaylar, kulübün yıllardır hangi "zihniyet" ve "hesaplar" üzerine yönetildiğini de ortaya çıkardı. Özellikle so dönemde kulüp yönetiminin "bağımsız mali denetim" hamlesi, Belediye Başkanı İrfan Dinç ile kulüp başkanlığı görevini aralıksız 5 yıldan fazla sürdüren Celal Kaman'da hayli "tedirginlik" yarattı. Konuyla ilgili sürecin bugünlerde hız kazanması, önümüzdeki günlerde Kulüp yönetimi ile taraflar arasındaki ayrışmayı daha da artıracağı tahmin edilmekte.

Çankırı Belediyespor yönetimi, son yaşanan olaylarla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaparak, gündemi ve gelişen olayları, kamuoyu ile paylaşmakta. İşte kulüp yönetimi adına Emirali Can tarafından yapılan yazılı basın açıklaması:

KULÜBÜ BORÇ BATAĞINA GETİRİP ISRARLA BİZE DEVRETTİLER!
"Çankırı Belediyespor’un bugüne kadar yaşadığı süreci ve son gelişmelerle ilgili olarak sizleri ve bu takıma gönül veren insanlarımızı bilgilendirmek gerektiği düşüncesinden yola çıkarak, aşağıdaki yazılı açıklamayı değerlendirmenizi istiyoruz.

Bilindiği gibi Temmuz 2009 tarihinde Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Sayın Sevda Karaali Şireci’yi telefon ile arayarak, 'Çankırı Belediyespor’un zor durumda olduğunu ve yeni sezonda sahaya çıkamayacağını' aktardı ve konuyla ilgili yardımcı olup olamayacağını sordu.

Sevda Hanım Çankırı’nın sınırlı sosyal faaliyetlerinin olduğu bilinciyle, Çankırı’nın tanıtımında büyük katkısı ve tek profesyonel kulübünün kapanmaması yönünde, elinden geleni yapacağını söylemesiyle ilk görüşmelere başlandı.

Belediye başkanımızın ısrarla yeni sezonda 'içinde bulundukları mali imkansızlıklar nedeniyle' liglere başlayamayacaklarını vurgulaması, Sevda Hanımı Kulübün devralınması konusunda ikna edici oldu.

Yapılan görüşmelerde Karaali Organizasyon’un futbol ile ilgisi olmadığı ısrarla söylenmesine karşın, o günkü şartlarda kulübü devralacak başka kimsenin olmadığı ısrarla vurgulandı.

Bu durum karşısında, Sevda Hanım ekibini görevlendirip gerekli hazırlıkları yaptırdı. Hazırlıklar sürerken, Belediye Başkanının son anda, futbol kulübünü devretmekten vazgeçtiği öğrenildi. Ancak bir hafta sonra Belediye Başkanından, futbol kulübünü devretmek için ikinci bir toplantı daveti alındı.

6 Ağustos 2009 tarihinde Çankırı Belediye Meclis üyeleri ile birlikte Ak Parti İl Başkanı İdris Şahin’in de hazır bulunduğu bir toplantıda 'kulübün devri konusunda' anlaşmaya varıldı.

8 Ağustos 2009 tarihinde her iki Başkan, basının önünde el sıkıştı.

KULÜBÜN DÜZENLİ TUTULMUŞ BİR HESABI OLMAMIŞ!
1. Biz Kulübün içinde bulunduğu mali imkansızlıklara çözüm üretmek için yola çıkarken, Kulübün devamlılığını sağlama yönünde yapılması gereken bilgi, belge hesaplar, özkaynaklar, demirbaş vb. gibi işlemleri o günkü kulüp başkanı Celal Kaman’ın tatile gitmesi ve normal zamanda dönmemesi nedeniyle gerçekleştiremeden sezona merhaba dedik. Çankırı Belediyespor Kulübü ile ilgili herhangi bir devir teslim yapılmadı. Eski yönetimden bilanço istendi fakat tam anlamıyla temin edilemedi. Devredilen derme çatma bilanço ile mevcut durum arasında büyük farklılıklar yaşandı.

2. Hesaplardaki uyumsuzluk yani bize verilen borç listesi ile, Kulüpten alacaklı olanların beyanları arasındaki fark defalarca belediye başkanına, eski kulüp başkanına, milletvekilimiz sayın Nurettin Akman’a hatta ve hatta Spor Bakanı sayın Faruk Nafiz Özak’a iletildi.

Ne gariptir ki sadece Sayın Bakan Özak dışında ağız birliği etşimcesine 'İspat et! Herkes yaptığının cezasını çeksin' dedi.

Bizler her şeye rağmen, uzlaşma kanallarını sonuna kadar denedik. Ta ki 'artık yapamıyoruz bırakıyoruz' deyip olağanüstü kongreye gittiğimiz gün, aylardır kendi bütçemizden harcadığımız ve içinde kimsenin '1 lira' katkısı olmayan bütçemiz onaylanmayana kadar!

O gün 'Bugüne kadar harcadıklarımızın yarısını kulübe bağış yapmaya hazırız' ifadesinde bulunmamıza rağmen, bazı isimlerin farklı hesaplara, değişik beklentilere girmesi sonucu genel kurul sonsuzluğa itildi.

TARAFSIZ MALİ DENETİM İSTEDİK!
Yaşanan bu durum karşısında, pek çok büyük kurumsal yapısını tamamlayan kulüpte olduğu gibi Çankırı Belediyespor da 'tarafsız mali denetim' isteyerek kamuoyunda bizimle ilgili yaratılmak istenen şaibelere ışık tutmak üzere yönetim olarak böylesi bir karar alındı.

Sn. Sevda Başkan kendi dönemleriyle birlikte önceki yönetim dönemini de kapsayan 'Tarafsız ve yasal' mali denetim kararını aldıktan ve uygulamaya koyduktan sonra, kulübün işleyişine direk zarar verip, zora sokacak uygulamalar da beraberinde gelmeye başladı. Konuya ilişkin çalışmalar bağımsız denetim tarafından halen sürdürülmektedir. Bağımsız Denetim, 'son beş yılın hesaplarının incelenmesini' tamamlandıktan sonra ortaya çıkan bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Belediye Başkanımız, kulübün devri ve sonrasında yaptığı çeşitli toplantılarda (yazılı ve sözlü kayıtlarda mevcut) Çankırı Belediyespor’a desteğinin devam edeceğini ve bu çerçevede; 1 adet otobüs, 1 adet düğün salonu, 8 personel ile Belediye İş Merkezinde mevcut birkaç dükkanın kira gelirlerinin kulüpçe tahsil edileceğini defalarca açıkladı.

Yaşadığımız son süreçte bu destekler ne oldu derseniz; Belediyenin Kulübe tahsis ettiği dükkanların kira ödemedikleri tarafımızca tespit edildi ve kiracılarla kontrat imzalandı. Bu durumdan rahatsız olanlar oldu ama bu dükkanlar hepimizin vergileriyle yapıldığı için, bazı kişi ve kurumlara ücretsiz verilmesini doğru bulmadık.

Kulübe verilen Düğün salonu ise, Belediye İş Merkezi yönetimine 24 aydır 'aidat' ödenmediğini, toplam 7 bin 500 TL. yakıt borcunun olduğu ortaya çıktı. Duruma itiraz ettik ve 24 aydır yakıt parasına ihtiyaç duymayanların biz kulübü aldığımızda bir anda bu paraya ihtiyaç duyar hale geldiklerini gördük.

24 AY YAKIN PARASI ÖDENMEMİŞ! TAHSİLİ İÇİN BİZİ BEKLEMİŞLER!
Çankırı Belediyespor Kulübü, halen Ak Parti İl Başkanı olarak görev yapan, Av.İdris Şahin’in imzasının olduğu tebligat ile 30.000.TL. olarak icraya verildi. Ve bu 'alacak' dosyası halen İddaa muhasebesinde “kulübün hesaplarına temlik konulmuş olarak” işlemde bulunmakta!

Son olarak Belediye Meclisinden Şubat ayı içerisinde Çankırı Belediyespora tahsis edilen 'taşınır-taşınmaz' malların (düğün salonu, dükkanlar ve otobüs) geri alma kararı çıkarıldı.

KULÜBÜN KENDİ ARAÇLARI ORTADA YOK!
Bu karar çerçevesinde belediyenin görevlendirmiş olduğu personel ve otobüsü geri alındı. Fakat ne acıdır ki Çankırı Belediyespor Kulübüne ait olan 2006 model LAGUNA araç ve AMBULANS bir türlü bulunup Kulübe iade edilmedi. Çankırı Belediye Spor Kulübünün, şahsın değil bütün Çankırılıların spor kulübü olduğunu düşünüyor, son günlerde Çankırı Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyelerinin sergilemiş olduğu tutum ve davranışlarının değerlendirilmesini kamuoyuna bırakıyoruz..

Unutulmamalıdır ki, bizler Çankırı Belediye Spor Kulübünü kimseden zorla almadık. Kulübü içinde bulunduğu mali krizle birlikte geldiği kapanma noktasından bu günkü mevcut duruma taşıdık. Bu günlere gelirken de, taraftarlarımızla birlikte çok az sayıda Çankırı’ya gönül vermiş insanların desteğini gördük. Ama genelde sürekli olarak engellemelerle karşılaştık ve halen de yönetim olarak bu engellemelerle mücadele etmekteyiz.

Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde eşine çok az rastlanabilir olaylar yaşadık ve bunun sonucunda bir sezonda iki takım kurmak zorunda kalmamıza karşın, yine de Çankırılı’yı ve Çankırı’yı futbol takımsız bırakmadık ve bırakmayacağız.

Geldiğimiz noktada 'yaptıkları görevlerle hesap veremeyecekler' dışında, kimsenin endişelenmesini gerektirecek bir durumun olmadığını düşünüyor, Çankırı’nın ve Çankırılı’nın kulübüne sahip çıkarak, vermiş olduğu desteğinin devamını diliyoruz. Saygılarımızla…"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler