Kurşunlu Gençlik Derneği Kuşadasında Yerel Tarih çalışması yapıyor

Kurşunlu Gençlik Derneği Kuşadası'nda Yerel Tarih çalışması yapıyor

Çankırı’ya bağlı Kurşunlu ilçesinin yerel tarihçileri,

Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Grubunun (KUYETA) misafiri olarak gittikleri Kuşadası’ndan döndüler.

İki ilçenin yerel tarihçilerini bir araya getiren buluşma Kuşadası Derici Otel’de gerçekleşti. Düzenlenen toplantıda; iki yerel tarih grubu karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Aslen Kurşunlulu olan ve Kuşadası’nda turizmci olan eski TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Demir Ünsal’ın girişimi ile gerçekleşen buluşmaya, KUYETA üyeleri, Kurşunlu Gençlik Derneği üyeleri ve yerel tarihçiler katıldı. Kurşunlu Gençlik Derneğinin sürdürdüğü Avrupa Birliği (AB) projesinin tanıtımı için Kuşadası’na gelen 15 kişilik gruba Kuşadası’nda yaşamlarını sürdüren Kurşunlulu vatandaşlar da katıldı.

Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Grubu adına bir sunum gerçekleştiren eski Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Ali Ergül, slayt eşliğinde Kuşadası yerel tarih çalışmalarını anlattı. Daha sonra konuşan Kurşunlu Gençlik Derneği Başkanı Burak Öz, KUYETA üyelerine dernek çalışmaları ve Kurşunlu hakkında sunum yaptı.

Kurşunlu’da yürütülen Avrupa Birliği projesi ise öğretmen Fatma Güngördü tarafından tanıtıldı. Tanıtım sırasında bir konuşma yapan Güngördü “Aralık ayında başladığımız ve 7 ay sürecek çalışmalarda, Kurşunlu tarihinin açığa çıkarılması, bir tiyatro eseri yazımı ve oynanması, yapılan çalışmaların kitap haline getirilmesi, sözlü tarih ile ilgili eğitim verilmesi hedefleniyor. Kurşunlu ve köylerinde sözlü tarih yöntemi ile yakın tarihin kayıt altına alınması, belge ve bilgilerin toplanması ve bunların arşivlenmesini amaçlıyoruz. Kurşunlu’da sürdürülen ‘Dünden Bugüne Kurşunlu/ Gençlik Girişimleri’ isimli proje, 7 bin euroluk Avrupa Birliği desteği ile yürütülüyor. Projede ağırlıklı olarak sözlü tarih çalışmaları yer alıyor” dedi.

Aynı proje içinde yer alan öğretmen Ayşe Ustaoğlu ise yaptığı sunum ile projenin aşamalarını tanıttı. Öğretmen Kerem Turan da Kurşunlu tarihi hakkında bilgi verdi.

Kurşunlulu ve Kuşadalı yerel tarihçilerinin sohbet ve bilgilenme sonucu iki grup üyeleri, birbirlerinin çalışmalarına destek verme, AB projesi hazırlama ve sürekli işbirliği içinde olma yönünde kararı aldılar. Kurşunlu Gençlik Derneği Kuşadası incelemelerini tamamlayarak ilçelerine döndüler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler