Kurşunluda yeni yılın gündemi, tankında su olmayan itfaiye aracı!

Kurşunlu'da yeni yılın gündemi, tankında su olmayan itfaiye aracı!

Hatırlanacağı üzere 2009’un son haftasında Kurşunlu’da

iki katlı bir binada elektrik kontağından çıkan yangın başta Kurşunlu itfaiyesi olmak üzere Ilgaz ve Çerkeş’ten gelen söndürme araçları ile söndürülebilmişti!

Olayla ilgili bilgi notu haber merkezimize düştüğü andan itibaren dikkatimizi çeken önemli bir ayrıntı vardı: Ilgaz ve Çerkeş’ten gelen itfaiye ekipleri!

İtfaiyenin müdahale ettiği yangın, çok da büyük değildi! Bildiğimiz kadarıyla Kurşunlu İtfaiyesinin araç ve donanımı böylesi bir yangına başarı ile müdahale edebilirdi. Ancak, Kurşunlu'da ne olmuştu ve neler yaşanmıştı ki, Çerkeş ve Ilgaz’dan itfaiye araçları Kurşunlu sokaklarına kadar gelmek zorunda kalmışlardı!

İDDİALARA BAKILIRSA
YAŞANANLAR RESMEN KOMEDİ!
Ve öncelikli olarak evinde meydana gelen yangından mağdur vatandaşa ulaşmalıydık. Biz de onu yaptık ve evinde yangın çıkan Rasim Kuzu’ya ulaştık. Ve olayın ayrıntılarını öncelikli olarak Rasim Kuzu’dan dinledik: “Ben olayın yaşandığı gün İzmir’de bulunuyordum. Elektrik kontağından çıkan yangın, Kurşunlu İtfaiyesi’nin olay yerine ancak ve ancak 1 saat içerisinde gelmesi sonucu tahminlerin üzerinde büyüdü! Oysa İtfaiye evimizin hemen arkasında! Bununla birlikte gelen itfaiye aracının iki katlı evimizin çatısına uzanması mümkün olmadı! Neden derseniz, öğrendiğimize göre, yangın merdivenli büyük itfaiye aracının tankında su yokmuş! Görevli arkadaşlar kendilerine ulaşan yangın ihbarı ile birlikte itfaiye aracına su doldurma gailesine düşmüşler! Tabii bu arada Ilgaz ve Çerkeş itfaiyesine de haber verilmiş! Bu ilçelerden itfaiye gelmeseydi herhalde yaşadığımız ufak çaplı yangının boyutu çok daha büyük olurdu.”

Rasim Kuzu bunları anlatırken, yaşanan olayın bundan sonraki süreci ile ilgili olarak da “Ben Kurşunlu’da yaşayan bir vatandaş olarak bu işi sonuna kadar takip edeceğim. Neden derseniz, yaşadığım ilçede, hemen evimin arkasındaki garajda bulunan oldukça modern bir itfaiye aracında su bulunmadığı için böylesi bir olayın yaşanması biz Kurşunlu’da yaşayanlar için hayli düşündürücü bir durumdur! Olay anında evde 3 ve 70 yaş arasında 5 kişi bulunuyordu. Çok daha farklı bir olay karşısında yaşanabilecekleri düşündüğümde, bizlerin başına gelen olayı basit görmekte zorlanıyorum” dedi.

BAŞKAN DOĞU: İDDİALARIN ASLI ASTARI YOK!
İlçede yaşanan olay sonrası ortaya atılan iddialarla ilgili olarak kendisiyle görüştüğümüz Belediye Başkanı İbrahim Doğu “Yangının çatıyı sardığı anda olayı ilk gören bizim ekiplerimiz. Aracın tankında su olmaması şeklindeki iddia komik! 7 ton su alan itfaiye aracımız sözü edilen yangına 21 ton su sıktı! O gece olay yerinde yaşanan en büyük sıkıntı rüzgarın farklı yönlerden esmesiydi. Yine de personelimizin gayretli çalışması ve Çerkeş ile Ilgaz’dan gelen itfaiye desteği ile yangını büyümeden kısa sürede söndürdük.” dedi.

Kurşunlu’da yaşanan son yangın ile birlikte görülen bazı eksiklikleri de giderdiklerini belirten Başkan Doğu “Yangını söndürmek amacıyla çatı arasına giren arkadaşlarımız dumandan dolayı zaman zaman zor anlar yaşadılar. Bu olaydan sonra oksijenli gaz maskeleri temin ederek olası yangınlarda personelimizin de can güvenliğini artırıcı tedbirleri aldık” dedi.

Öte yandan tankında su olmadığı iddia edilen 27 metrelik yangın merdivenine sahip itfaiye aracı, yeni yıl tatili ile birlikte yaklaşık bir hafta süreyle bazı eksikliklerinin giderilmesi amacıyla Ankara'ya servise gönderildiği öğrenildi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler