Mozilla Firefox, Explorer geride bıraktı

Mozilla Firefox, Explorer geride bıraktı

Firefox çok çalıştı, çok yoruldu, ama sonunda

en tepeye ulaştı. Firefox 3.5 liderliği Internet Explorer 7'den almayı başardı. StatCounter'ın en son rakamlarına göre IE7 kullanımında dev bir gerileme oldu.

Kullanıcılar daha modern olan Internet Explorer 8'e geçerken, Firefox 3.5 kullanıcılarının sayısı da arttı ve böylece internet tarayıcılar arasındaki liderlik yarışında öne geçti. Bununla birlikte Internet Explorer 6-7 ve 8'in toplam kullanıcı oranı Firefox'u oldukça geride bırakıyor. Yani bu başarı sadece sürümler arasında geçerli ama yine de küçümsenecek bir başarı değil.

Haziran ayında Firefox 3.0 Internet Explorer 7'yi geçmek üzereyken Firefox 3.5 çıktı. Bu da sürümler arası liderlikte 3.0'ın kullanımını düşürdü.

Microsoft'un yaptığı en iyi Internet Explorer sürümü olan IE8'in yükselişi ise oldukça istikrarlı. Internet Explorer 7 yüzde 43 pazar payından yüzde 21'e geriledi. Böylece IE7 ve IE8 arasındaki fark da neredeyse kapanma durumuna kadar geldi.

Ancak bu gerileme elbette sadece IE8'e yaramadı; Firefox da yeni kullanıcı kazanmak yolunda bu durumdan bir hayli faydalandı. Zaten Firefox 3.5'in liderliği ele geçirmesi de bunun en güzel kanıtı...

StatCounter, Google Chrome'u diğer tarayıcılar kategorisine dahil etti ve bu tarayıcının payını ayrı olarak yayınlamadı. Ancak diğer tarayıcılar kategorisi de payını arttırdı.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler