Nevruz ateşi Çankırı’da yandı!

Nevruz ateşi Çankırı’da yandı!

Çankırı Valiliği ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “21 Mart

Nevruz Bahar Şenlikleri” Çankırı Karatekin Üniversitesi Ballıca Kampüsünde gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını yapan Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ziya Şimşek Nevruz Bayramının eski bir Türk geleneği olduğunu, bütün Türk dünyasında geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de kutlanmaya devam edeceğini söyledi. Millet olmanın bir gereği olarak bu tür bayramların birlik ve beraberliğin sağlanması açısından önemine değinen Prof. Dr. Şimşek, bu birlik ve beraberliği hiç kimsenin bozmasına müsaade edilmemesi gerektiğini belitti. Bu vesile ile programın hazırlanmasında katkısı olan başta Çankırı Valiliği olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ziya Şimşek’in konuşmasının ardından Karatekin Üniversitesi “Bir Yudum Anadolu Efsanesi” halk oyunları topluluğunca sergilenen halk oyunları gösterisi yapıldı. Gösterinin ardından Türk Halk Müziği topluluğunun seçkin müzikleri yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği “Türk Kültüründe Nevruz” konulu resim, şiir, ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Ödül töreninin ardından, oyun havaları eşliğinde halaylar çekildi. Daha sonra ise misafirlere pilav ve ayran ikramı yapıldı. İkramlardan sonra gerçekleşen çuval yarışı, yumurta taşıma, elma yeme, halat çekme oyunları düzenlenerek kazanan yarışmacılara ödülleri verildi. Eğlenceli oyunlardan sonra Nevruz’un simgesi olan “Nevruz Ateşi” yakılıp etrafında halay çekildikten sonra program sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler