O uzun süredir adeta şehir efsanesi: Mesut Aslan

O uzun süredir adeta "şehir efsanesi": Mesut Aslan

Çankırı Belediyesi Özel Kalem Müdürü Mesut Aslan uzun süredir sürdürdüğü sessizliğini

bozdu ve ilk defa konuştu. 

Çankırı Belediyesi eski Özel Kalem Müdürü Mesut Aslan hakkında açılan davalarla ilgili olarak ilk kez konuştu. Karatekin gazetesine yaptığı açıklamada, hakkında Çankırı’da açılan davalardan beraat ettiğini belirterek, “Günah keçisi ilan edildim, ancak yüce yargının kararlarıyla günah keçisi olmadığım tescil edilmiştir. Alnım açık, başım diktir. Dün olduğu gibi, bugün de bir Çankırılı olarak memleketimde gururla geziyor, hemşerilerimle kucaklaşıyor, yargının hakkımdaki kararlarını saygıyla karşılıyor, teşekkür ediyorum.” dedi.

BU AÇIKLAMA NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ?
Kadrosu halen Çankırı Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak devam eden, ancak Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından "geçici görevlendirme" ile kendisi Ankara'da bulunan Mesut Aslan'ın geçtiğimiz günlerde Karatekin gazetesine yapmış olduğu bu açıklamanın hangi anlamlara geldiğini bugün için tam anlamıyla ortaya koymak mümkün  değil. Bunun en temel nedeni de hakkında açılan ve süren davalar henüz bitmedi. Aslan halen Ankara DGM'de karara bağlanmamış bir davada yargılanmakta.

Hatırlanacağı üzere 2007 yılının başında Çankırı'da Esnaf Kefalet Kooperatifinin kongresinde istenmeyen olaylar meydana gelmiş ve bu olaylara adı karışanların bir bölümü halen tutuklu olarak yargılanırken, Mesut Aslan da bu olaylarla "ilintili" bulunarak aynı davada yargılanmakta. Haber Merkezimizin elde ettiği bilgilere göre geçtiğimiz günlerde görülen davanın son duruşmasında "karar" çıkması beklenirken, dava 22 Nisan 2010 tarihine ertelendi.

MESUT ASLAN'LA İLGİLİ YAŞANAN İLGİNÇLİKLER NEDENSE BİTMİYOR!
Mesut Aslan'la ilgili olarak bir ayrıntı daha verelim. Bilindiği gibi Çankırı'da kamuoyunda "Steteskop davası" olarak bilinen ve aralarında Mesut Aslan'ın bulunduğu bazı isimler yapılan yargılama sonucu "beraat" ettiler. Gözaltına alınan isimlerden biri olan Mesut Aslan'ın bu davaya "dahil edilmesi" de o günlerde kamuoyunda hayli şaşkınlık yaratmıştı!

Mesut Aslan'ın gözaltına alındığı sabahın gecesinde zamanın valisi Ali Haydar Öner, Belediye Başkanı İrfan Dinç, İl Başkanı Mustafa Selci ve bir kaç isim daha gecenin geç vakitlerine kadar birlikte olmuşlar ve o gecenin sabahında Aslan evinden alınarak Emniyetet'te yaklaşık 4 gün süresince göz altına alınmıştı! Burada yine ilginç bir ayrıntı göze çarpmış ve "steteskop davasında" gözaltına alınanlardan sadece Mesut Aslan'ın evi polis tarafından "didik didik" aranmıştı! Emniyet güçleri Mesut Aslan'ın evinde ne ve neleri aramışlardı? Aradıklarını bulmuşlar mıydı? Gözaltına alınan diğer isimlerin evleri neden aranmamıştı da, sadece Mesut Aslan'ın evinde böylesi bir aramaya gerek duyulmuştu? Bu ve benzer soruların yanıtları yapılan duruşmalarda da ortaya çıkmadı!

"Steteskop davası" ile ilgili yine bilgilerimiz dahilinde olan son bir ayrıntı daha; Gözaltında bulunan Mesut Aslan Ankara'da bulunan "avukatının" kendisini savunması için Çankırı'ya getirilmesini istiyor. Bahse konu avukat Ankara'dan Çankırı'ya geliyor. Ancak Ankara'dan gelen avukat "birileri" tarafından Çankırı Adliyesine sokulmuyor! Ve Mesut Aslan'ın savunması için "abileri ve dostları" avukat olarak Erkan Köroğlu'nu tutuyorlar!

"EKSİK KALAN" SONUÇ!
Çankırı kamuoyunda "Mesut Aslan" ismi gerçekten tam bir "şehir efsanesi" konumunda. Hakkında konuşulan ve bugüne kadar gerek kendi ağzından gerekse onu gündeme taşıyanlar tarafından "belgeleriyle ortaya konulmuş" herhangi bir eylem olmadığı için hakkındaki iddialar da "söylentiden" öteye geçmedi! "Mesut Aslan" hakkında Çankırı'da konuşulan olayların net olarak ortaya konması için öncelikli olarak Mesut Aslan'ın konuşması gerektiği konusunda bizler de kamuoyu ile birlikte hemfikiriz.

Ancak, elde ettiğimiz bilgilere göre, halen Ankara DGM'de süren davanın "karara" bağlanması sonucunda Mesut Aslan'ın konuşabileceğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Karatekin gazetesinde yer alan "kısa açıklamanın" Çankırı kamuoyunu hangi ölçülerde tatmin ettiği tartışma götürür. Ancak, konuyu yakından takip eden haber merkezimiz yapılan bu açıklamada "günah keçisi ilan edildim" cümlesinin altında yatan Mesut Aslan"günah keçisi ilan edenlerin" ortaya çıkarılması yönünde ortaya bir soru attığını seziyor ve bu sorunun muhataplarının kimler olduğu yönünde bizleri "kafa yormaya" ittiğini farkediyoruz.

SON SÖZ: Kim ne derse desin, bugün için Mesut Aslan ismi Çankırı'nın "fenomenleri" arasında yerini alırken, şayet bir gün konuşursa "bildikleri" ile de Çankırı'da "depremler" yaratacağı hiç mi hiç şüphe götürmüyor.

SÖZCÜ 18

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler