Okulda sigara içen öğrenci yandı!

Okulda sigara içen öğrenci yandı!

Okulda sigara içerken yakalanan 15 yaşın üstündeki öğrenciler bundan böyle hem

disiplin, hem de para cezasına çarptırılacak. Ancak, bu öğrencilerden reşit olmayanların para cezaları üçte bir oranında indirilerek ailesine ödetilecek.

Sağlık Bakanlığı, kapalı alanlardaki sigara yasağını öğrenim gördükleri okullarda ihlal eden öğrencilere uygulanacak para cezası ile ilgili belirsizliğin giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığından görüş istedi. Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinin konuya açıklık getiren yazısı da, Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı kanalıyla Sağlık Bakanlığına iletildi.

CEZA, 46 TL OLARAK UYGULANACAK!
Yazıda, okulda sigara içen öğrencilerden 15 yaşını doldurmayanlarla 15-18 yaş arasındakilerin durumlarının ayrı ayrı değerlendirildiği belirtildi.

Buna göre, 15-18 yaş arasındakilerin kapalı alanlarda sigara yasağını düzenleyen yasaya aykırı hareket etmeleri halinde para cezasının üçte bir oranında indirim uygulanarak verilmesi, bu öğrenciler reşit olmadıkları için de cezanın velayeti altında bulundukları kişilere yöneltilmesi istendi.

15 yaşını doldurmayanlara ise ilgili yasanın "Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk hakkında idari para cezası uygulanmaz" hükmü gereği, para cezası uygulanamayacağı bildirildi. Yasanın kapsadığı kapalı alanlarda sigara içenlere 69 TL para cezası veriliyor. Bu cezanın üçte bir oranında indirilmesi halinde, ceza 46 TL olarak uygulanacak. (Fotoğraf: Arşiv görüntüsü)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler