Osman Canbaz: İçimizdeki MHPliler!

Osman Canbaz: İçimizdeki MHP'liler!

Cuma günü İl Genel Meclisinde gerçekleştirilen seçimler ile Ak Parti grubunda yaşanılanlar

ve ortaya çıkan ilginç gelişmeleri Sözcü18.com olarak yakından takip ettik ve Ak Partinin İl Başkanı Av. İdris Şahin ve İl Genel Meclisi Başkanı Osman Canbaz ile görüştük. Bakın bu iki isim son gelişmelerle ilgili editörümüz Vedat Beki'ye neler aktardı.

İl Daimi Encümen seçimleri aşamasında Ak Parti grubunda Meclis Başkanı Osman Canbaz aleyhine yaşanan gelişmeler sonrasında olaya İl Başkanı Av. İdris Şahin el koydu.

İl Başkanı Şahin “Yapılan oylama sonuçlarını alana kadar konuyla ilgili bilgim yoktu. Ortaya çıkan sonuç hoş bir durum değil. MHP’li arkadaşlar durumdan pay çıkarma gayretinde olabilirler ancak, bizim arkadaşlarımızın bu duruma meydan vermeleri anlamsız. Kimsenin Ak Partiyi ve Çankırı il teşkilatını karıştırma gayretlerine sıcak yaklaşmam mümkün değil. Kişisel olarak kimin kazandığı kimin kaybettiği benim için önemli değil! Bana göre önemli olan partimizin bu olaydan hangi derecede etkilendiğidir” dedi.

OSMAN CANBAZ: KÜÇÜK MENFAATLERİN
DOĞURDUĞU BİR SONUÇ!

Sözcü18.com haber merkezi olarak Cumartesi günü işyerinde görüştüğümüz İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz ise oldukça ilginç açıklamalarda bulundu. Canbaz “Yaşanan sürecin en önemli nedeni, komisyon toplantılarına tanınan 5 günlük süreyi, benim meclis başkanlığım süresince bunu 3 gün olarak uygulamamdır. Şahsıma karşı yapılan hareketin altında 50 ya da 100 tl daha fazla para almak hırsından başka bir şey yatmamaktır” diyerek olayı farklı bir boyuta taşıdı.

Konuyu biraz daha açmasını istediğimizde Başkan Canbaz “Mecliste oluşturulan komisyonların, kendilerine gelen dosya ile ilgili çalışma süreleri yasa kapsamı içerisinde 5 gün ile sınırlandırılmıştır. Ben, İl Özel İdare bütçesinin içinde bulunduğu sıkıntıyı göz önüne alarak birçok dosyayı komisyonlara havale etmediğim gibi, gönderdiğim dosyaların da 3 günlük bir çalışma sonrasında rapora bağlanmasını istiyorum. Bu durum uzun süreden bu yana il genel meclisi üyesi arkadaşlarımızın bazılarını hayli rahatsız ediyor. Özel İdare Sekreteri Hasan Yıldız ve benim böylesi gayretlerimle idarenin bütçe açığı yaklaşık 500 bin tl dolaylarına kadar indi. Ancak, bazı arkadaşlarımız 3 günlük çalışma süresinin neden 5 gün olarak uygulanmadığını, bunun yasal hakları olduğunu çeşitli vesilelerle dile getirdiler. Ben de özel idaremizin mali durumunu göz önüne alarak 3 günlük çalışma süresinde ısrarcı oldum. Bugün gelinen sonucun altında bundan başka bir neden yatmamaktadır” dedi.

MECLİS BAŞKANI, BİRKAÇ KOMİSYONA ÜYE OLABİLİR Mİ?
Başkan Canbaz’ın bu açıklamasından sonra kendisine “Size muhalif olan i simlerin en önemli iddiası; Osman Canbaz meclis başkanı olmasına karşın, aynı zamanda birkaç komisyonun da üyesi. Bu durum şık değil. Komisyonlardan aldığı ücretlerle, kendisine fazla kazanç sağlıyor” şeklinde. Bu iddialara ne cevap vereceksiniz?” dediğimizde, İl Genel Meclis Başkanı Osman Canbaz şunları söyledi:

“Komisyonların oluşumunda, bazı yerlerde boşluklar kalıyordu. Bu boşluklara da diğer arkadaşlarımızdan birisini yazdığımızda, o arkadaş 2 ya da 3 komisyonda görev alıyor, diğer arkadaşlara karşı bir haksızlık yaşanıyordu. Buna meydan vermeme adına ve üyesi olduğum komisyonlardan bana düşen huzur hakkını ‘parti teşkilatına’ makbuz karşılığı bağışlamak kaydıyla bu komisyonlarda görev aldım. Bugüne kadar da üyesi olduğum komisyonlardan aldığım huzur hakkını parti teşkilatına bağış yaptım. Benim böylesi küçük düşüncelerle ve hesaplarla uğraşma gibi bir eylem içerisinde bulunduğumu söyleyenlerin, açıkladığım beyanlarımın da takipçisi olduklarını biliyorum. Ancak buna rağmen hala böylesi saçma sapan ve basit iddialarla bana saldırmalarına da asla izin vermem.

İÇİMİZDEKİ MHP’LİLER!
Bugüne kadar Ak Parti kadrolarında verdiğim hizmette birinci kural olarak Partime zarar vermemeyi ilke edindim. İkinci olarak da Çankırı’ya daha fazla nasıl hizmet yapabilirimin peşinde koştum. MHP’li arkadaşları anlayışla karşılıyorum. Onlar siyasetin gereği olarak, bizimle ilgili yakalayabildikleri malzemeyi büyütme gayretinde olacaklardır. Ancak benim anlamadığım, İl teşkilatınca belirlenen isimlerin, daha önceden tespit edilen komisyonlara seçilememesi çok düşündürücü. Öyle anlaşılıyor ki grubumuz içerisinde de MHP’liler mevcut.”

GEREKENİ YAPMAKTAN ÇEKİNMEM!
Osman Canbaz, sözlerini “Pazartesi günü İl Teşkilatı toplantımız var. Bu toplantıda yaşanılanları anlatacağım. İl Başkanımız ve milletvekillerimiz ile yapacağım görüşmeden çıkan sonuca göre hareket edeceğim. Bulunduğum görevde şahsıma karşı güvensizliğe tahammül etmem mümkün değil. Ancak olayın gerçek nedenlerinin de açığa çıkması gerekir.” dedi.

Osman Canbaz ve İl Başkanı Av. İdris Şahin’in açıklamalarına bakılırsa, önümüzdeki hafta gündemin önemli maddelerinden biri “Ak Parti içerisindeki MHP’liler” olacak gibi görülüyor.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler