"Rantiye"nin adı çoktan "proje"ye dönüştü!

Geçtiğimiz haftanın Çankırı için yaşanan en büyük olayı ne diye sorma zahmetine girenlere verebileceğim yanıt “Çankırı Tren Garı sahası ile ilgili olarak Çankırı Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan ön protokol” (!) diyebilirim…

Bu arada “imzalanan ön protokol” (!) açıklaması bizatihi sayın Belediye Başkanı İrfan Dinç’e aittir. Bunu da belirtmekte fayda görüyorum.

Valilik personelinin medar-ı iftiharı “Dijital Cazgır”ın video görüntülü haberinde Başkan Dinç, kendisine sorulan “Daha başka çılgın projeleriniz olacak mı?” sorusuna “Onları söylemeyeyim. Sürpriz olsun” (!) şeklinde yanıtlarken yüzündeki tebessümü de görmenizi isterdim!

Başkan Dinç’in haberde yeralan (kendi ağzından) bilgilere göre mevcut Çankırı Tren Garının bulunduğu sahanın (şayet Ulaştırma Bakanı da onay verirse) büyük bölümü konut ve rekreasyon alanı olarak tanzim edilecek!

ETEKLERİ ZİL ÇALAN BAŞKAN!

İzlediğim görüntülerde Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilileriyle birlikte sahada boy gösteren Başkan Dinç, adeta bir çocuk gibi saha içerisinde ayakları kesilmiş vaziyette sektiriyordu!

Tabii ki ağzı da kulaklarına varmış vaziyette!

İsterseniz gelin Başkan Dinç’teki bu sevindirik durumu (kendisini tanıdığım kadarıyla) analiz edeyim:

-Başkan Dinç, öncelikli olarak projenin gerçekleşmesi için gece-gündüz dua eder! Bununla birlikte bölgede çalışabileceği müteahhitleri ya da firmaları da kafasında belirlemiştir!

- Böylesi bir proje ile 2.5 yıl sonra yapılacak yerel seçimlere (şimdilik yüzde 51) potansiyel adaylığını perçinlemenin mutluluğunu yaşıyordur!

- Çok değil, daha 48 saat önce Karataş Mahallesi Köprü Sokakta patlayan su borularının neden olduğu kesintiler unutulmuş, dostlar alışverişte görsün cinsinden yeni projeye “merhaba” demenin zevkini yaşamaktadır!

- “Ön anlaşmayı da kazasız belasız yaptığıma göre, sıra geldi Ulaştırma Bakanının kapısında yatmaya! Onu da iki vekille birlikte tereyağından kıl çeker gibi hallederim! Bu iş de olur biter” (!) düşüncesi artık vücudunun her tarafını kapladığından, şimdi mutlu olmasın da ne zaman olsundu!

OYSA Kİ TEK BİR YEŞİL ALAN HİZMETİ YOK!

İkinci 5 yıllık döneminin yarısını geride bırakmış ve toplamda 7.5 yıldır Çankırı’da “Belediye Başkanlığı” koltuğunda oturma fırsatı bulmuş zat-ı muhteremin geçen süre içerisinde vatandaşının hizmetine sunduğu 100 m2’lik bir yeşil alan (park) görmek mümkün müdür?

Tabii ki hayır!

300 m2’yi bulur mu bilmem ama şehir merkezindeki Şehit Hakan Kandemir Parkı’nın içler acısı durumu ortadayken, Tren Garı bölgesinde yapılacak yeni düzenleme ile ortaya çıkarılacak yeni rekreasyon alanlarını bugünkü belediye yönetiminin nasıl ve hangi ekiple bakımını sağlayacağını doğrusu merak ediyorum!

Bütün bunlar gün gibi ortadayken, Başkan Dinç’in “konut” ve “rekreasyon alanı” olarak tanzim edileceğini duyurduğu Tren Garı bölgesinde şahsi kanaatime göre büyük ölçüde “rantiye”ye dönüşümün startının verildiğini düşünüyorum!

Ve Başkan Dinç’in yüzündeki tebessümün altında da önümüzdeki süreçte uçuşacak “rantiye” puanlarını görür gibi oluyorum!

İşin özeti eski Çarşamba Pazarı bölgesinde projelendirilerek hayata geçirilen AVM dosyası “hukuksal zeminde” henüz karara bağlanmamışken, Çankırı’da yeni bir “dosya” kendisini gösterdi…

Haydi hayırlısı…

***

Geçtiğimiz haftanın iz bırakan olayları arasında dikkatimi çeken diğer bir konu ise; YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile ilgili…

Dostlarımdan edindiğim bilgiye göre sayın Özcan hafta içerisinde Çankırı’ya uğramış! Yaklaşık 6 saate yakın bir vakit geçirmiş (akşam yemeği dahil) ve daha sonra Çankırı’dan ayrılmış!

Yerel basını takip ettiğim kadarı ile YÖK Başkanı Özcan, Karatekin Üniversitesi’ni ziyaret etmemiş! Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile görüşmemiş!

Bu durum bana çok tuhaf geldi!

Yoksa “normal” mi gelmeliydi!

Benim kafam karıştı ama hiç değilse hafta boyunca sizlerin kafası karışmasın…

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
4 Yorum