Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Terörün gerekçesi var mı?

PKK terör örgütünün yaptığı eylemler hızını artırıp şehit sayısı gün geçtikçe yükselmeye başlayınca hükümetin PKK ile müzakere yapmasını ve tavizler vermesi isteyenler sinirlenmeye başladılar.

Ahmet Altan geçen günkü yazısında Murat Karayılan’a “Seni bizden akıllı yapan elindeki silah mı?” başlıklı bir yazı kaleme alarak PKK ile Hükümet arasında en son müzakerenin Temmuz ayında yapıldığını ve hükümetin özerklik, ana dil ve Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını kabul ettiği halde niye hâlâ eylem yaptıklarını sorguladı. Ahmet Altan Karayılan’a sitem ederek, “amacınıza ulaştınız ne diye insanları öldürüyorsunuz” diye kızıyor.

Aynı şekilde hükümetin başlattığı “açılım” denen rezaleti destekleyen bütün yazarlar şimdi PKK’nın bu aşamada eylem yapmasına anlam veremiyorlar.

Onlar bu işin temelinde sosyo-ekonomik sıkıntılar yattığını düşündükleri için zannediyorlar ki Güneydoğu da yaşayan insanların hayat standardını yükseltirsek terör de biter.

Hayır!

Orda yaşayan herkesi üniversite mezunu ve milyoner yapsanız değişen ne olur biliyor musunuz?

Sadece üniversite mezunu ve zengin bir sürü teröristiniz olur, o kadar.

Türkiye’de ezilen, büzülen her insan terör eylemi yapsa bu toprağın doğudan-batıya kadar her beş metrekaresinde bir bomba patlaması lazım…

Bu eylemlerin amacı geç de olsa anladıkları gibi sosyo-ekonomik değil. Zaten öyle olsa, kafası azda olsa çalışan bir insan Türkiye’nin teröre harcadığı paranın yatırıma yöneltildiği zaman ne gibi bir ekonomik kalkınma yaşayacağını hemen anlar.

Yıllarca “teröristlerle pazarlık yapalım, istediklerini verelim” tarzında kamuoyu yaratanların PKK’nın “her istediklerini vermeye hazır” bir hükümet buldukları halde hâlâ eylem yapmaları karşısında ne yapmamız gerektiğini de söylemelerini istiyorum.

Adam eylem yapıyor, şehrin ortasına bomba koyuyor, suçsuz günahsız insanları öldürüyor ne yapacağız lütfen söyler misiniz?

Bir ara “devlet de silah bıraksın” anlamına gelen ateşkesi savunuyordunuz. Şimdi neyi savunuyorsunuz, ne yapacağız?

Yani sizin kafanıza göre yabancı bir ülke vatanımızı işgal etse silah bırakıp pazarlık mı yapacağız?

Böyle kafa olur mu?

Yapılacak şey bellidir,terörle müzakere değil mücadele edilmelidir.

Sıradan insanları silah altına alıp dağlarda dolaştırarak terörle mücadele edilmez. Terörle mücadele etmek için hedef belirlemek, karar vermek ve uygulamak lazımdır. Reaksiyoner değil, aksiyoner eylemler yaparak baskınlar gerçekleştirilmeli ve teröristler yaptıkları her eylemin karşılığının korkunç olacağını anlamalıdır.

Hepsinin yeri yurdu ve nerde yaşadığı bellidir, “af” gibi zafiyet anlamına gelecek terimler kullanılmamalı ve yaptıklarının cezası kendilerine misli ile ödetilmelidir.

Bütün bunlar daha önce yapıldı hiçbir sonuç alınmadı demeyin; çünkü bunların hiçbiri bugüne kadar yapılmadı, hele bu hükümet döneminde hiç mi hiç yapılmadı…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.