Rusya, Facebook ve Twitter'a erişimi yasakladı! Sırada YouTube var

Rusya, Facebook ve Twitter'a erişimi yasakladı! Sırada YouTube var

Rusya resmi açıklama ile Facebook'a ve Twitter'a erişimi yasakladığını duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı işgal harekatından sonra yaptırımlar arka arkaya gelirken bazı batı şirketleri de bu yaptırımlara katıldı.

Bu kapsamda Facebook, Rus medyasına sansür uyguladı.

Gelen sansürlerin ardından Rusya, Facebook ve Twitter'a erişimi yasaklama kararı aldı.

FACEBOOK'A ERİŞİM YASAKLANDI

Rusya'da, sosyal medya sitesi Facebook’a erişim yasaklandı. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumundan yapılan açıklamada, Facebook’ta Rus medya kuruluşlarına yönelik ayrımcılık yapıldığı belirtildi.

Facebook’un RİA Novosti, Russia Today, Sputnik gibi Rus medya kuruluşlarına sansür uyguladığına işaret edilen açıklamada, "Rusya topraklarında Facebook’a erişimin engellenmesine karar verilmiştir." ifadesi kullanıldı.

Rusya Facebook ve Twitter ı engelledi #1

TWITTER DA YASAKLANDI

Rusya, Facebook’un ardından ülkede, Twitter’ın da yasaklandığını duyurdu.

Facebook’a erişimin durdurulduğunun açıklanmasının ardından yapılan açıklamada Twitter’ın da ülkede yasaklandığı belirtildi. Aynı gerekçelerle kapatılan Twitter’a da erişim tamamen durduruldu.

YouTube'un, Sputnik ve RT kanallarına getirdiği erişim yasağı sonrası, Rusya'nın YouTube'u da ülkede yasaklayacağı tahmin ediliyor.

Rusya Facebook ve Twitter ı engelledi #2

RUSYA'NIN FACEBOOK'TA 8.6 MİLYON KULLANICISI VAR

145 milyonluk nüfusu bulunan Rusya’da toplam 106 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Ülkede en yaygın sosyal ağ 72 milyon kullanıcı ile Rus sosyal paylaşım platformu VK. Rusya’da Facebook kullanıcı sayısı ise 8.6 milyon seviyesinde. Facebook gibi Meta şirketi olan bir diğer popüler sosyal ağ Instagram’da ise Rusya’nın 63 milyon kullanıcısı var.

TWITTER KULLANICISI SAYISI 3 MİLYON DOLAYINDA

Rusya üzerinden Twitter'a girmek isteyenler engelle karşılaştı. Rusya’daki Twitter kullanıcı sayısı ise yaklaşık 3 milyon dolayında.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.