Sahte belgeler araştırılacak: Tetikçi gazeteciler için hesap vakti

Sahte belgeler araştırılacak: Tetikçi gazeteciler için hesap vakti

CHP’li Umut Oran, “Sümeyye Erdoğan’a suikast” iftirasına karşı 7 yıldır yürüttüğü adalet mücadelesinde haklı bulundu.

Türkiye, 2015 seçimleri öncesi günlerce, dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzeçebi'nin, "Cumhurbaşkanı'nın kızı Sümeyye Erdoğan'a suikast hazırlığı yaptığı" iddiasını tartıştı.

Umut Oran, ilk günden itibaren iktidar yanlısı medyanın bu iddiası için "İftira" dedi ve hukuk mücadelesi başlattı. Akşam gazetesi aleyhine açtığı hakaret ve iftira davası, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, habere dayanak olarak gösterilen sahte yazışmaları dikkate almadan hakaret ve iftira suçunun oluşmadığına karar verdi.

Umut Oran

"BURADA KAPANMASIN!"

Umut Oran da, kararı temyiz ederek davayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne taşıdı. Dosyaya 1. Ceza Dairesi baktı ve haberlerin gerçek dışı olduğu, haberde kullanılan görsellerin de üretildiği iddiasının araştırılması gerektiğine hükmederek, yerel mahkemenin kararını bozdu. Umut Oran, bu kararı SÖZCÜ'den Zekeriya Albayrak'a şöyle değerlendirdi:

"Bana kurulan kumpas, 7 yılın sonunda çöktü. Şimdi de gazetecilik kisvesi altında tetikçiliğe soyunan sözde gazetecilerin hukuk karşısında hesap verme dönemi başladı. Ancak bu mesele, komplonun arkasındaki gerçek güçler ve amaçları ortaya çıkana kadar kapanmamalı.”

Bu manşetler 2015'teki genel seçimden önce atıldı. İddia iktidar yanlısı medya tarafından uzun süre gündemde tutuldu. Umut Oran, bunun iftira olduğunu ortaya çıkardı.

"MÜCADELEM BİTMEDİ…"

"Zira masa başında oturup, tamamen hayali ifadelerle ve sahte delil üretme girişimleriyle Türk milletini kandırmanın bir bedelinin olduğu görülmeli. Beni ve partimi hedef alan bu alçakça kumpasın bir benzerinin daha imal edilmemesi için konu tüm yönleriyle araştırılarak suçlular cezalandırılmalı. Ben, Türk milletinin bu davayı en başından beri (kumpas) olarak gördüğünü biliyorum. Bana gittiğim her yerde gösterdikleri sevgiyi, güveni ve desteği asla unutmayacağım. Bu yüzden Türk milletine bir kez daha teşekkür ediyorum. Bütün çabam, milletimin daha gelişmiş bir ülkede, huzur ve refah içinde yaşaması çabasıdır. Mücadelem, devam edecek. Gerçekler tamamen ortaya çıkacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.