İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Salla "Yaren Ağam" salla, o yana da bu yana da sallaaaa...

Son günlerde televizyonlarda kanal kanal gezen "Televole Yaren Ağaları ve de Baş Ağaları" bu duyurum size.

Günümüz "pop kültürünün" dayatması ile her televizyona çıkan meşhur oluyor gibi bir hevese kapıldınız sanırım. Bu kadar TV'ye çıkma merakınız hayra alamet değil onu baştan söyleyeyim. Sizin başınıza bir gelecek var. Bir Çankırılı olarak, sizi öncelikle uyararak bilgilendirmek boynuma borç oldu. Bu işin bilincinde olmayan delikanlılarımızı belki kurtarırız. Ben vazifemi yapayım tercih sizin...
 
Dikkat ederseniz; TV'lerde meşhur olmak için kanal kanal gezen şarkıcı, artis, sunucu, talk showcu adaylarında, kadınlar kadın gibi değil, erkekler erkek gibi değil. "Üçüncü cins" olanlar el-baş üstünde tutuluyor. Siz de ekrana çıkmayı, meşhur olmayı bu kadar sevdiğinize göre içinizdeki üçüncü cinsinizi ortaya çıkarın korkmayın. Hem başladınız, alıştınız artık. "Çankırılı Köçeklerle" ve "Ankara-Çankırılı" türkücüler, sallaaa sallaaaa derken, "Ankaralı Ayten'le" (bu ayten, hem sağa-sola, hem de yukarı-aşağıya dört tarafa birden sallayabiliyor. Ha gayret sizde başaracaksınız) beraber sallayan "abidik-gubidik twiste gelle, kıç sallayan,televole yaren ağalarından" iyi ders aldınız. Ezberlediniz diyebilirim adeta.
 
Bir de başka orta oyunumuz yok gibi sadece "tavuğu kim çaldı?" oyunu ile TV'lere sık sık çıkın ki, 70 milyonluk Türkiye'de "ÇANKIRILILAR'IN TAVUK HIRSIZI" olduğunu bilmeyen bir kaç milyon kaldı onlar da öğrensin, bizim ne yaman "tavuk hırsızı" olduğumuzu!
 
Sakın başkalarının söylediğine bakmayın. Biz "Televole Yaren ağalarını" SEDALAR'da "ne olurr, yaardım edin MEMEDALİ beyler de", "KUŞUM AYDIN"larda, "Kırkpınar Ağa adayı", "Pehlivan FATİH"ler de, görmeye alıştık. Bu ve benzerleri ile yanyana durmak size çok yakışıyor. Giderek onlara benziyorsunuz. Hele son günlerde kürtçe şarkıların bol olduğu TV proğramlarında daha çok görünün, alın elinize kaşıkları bakalım kürtçe şarkı ile nasıl sallıyorsunuz? Bi görelim. Ben inanıyorum sizde istidat(yetenek) var. Abidik-gubidikle salladınız. Günümüzün "konjoktürel" AB modası kürtçe ile daha iyi sallayacaksınız. Boşverin güneydoğuda şehit olanı siz sallamaya bakın.
 
Salla "tavuk hırsızı yaren ağam" salla, oyana da bu yana da salla, yakışıyor sana sallamak...Var da sallıyorsun, olmasa ne sallayacaksın? SALLAAAA..
 
Kökü Oğuz boylarına dayanan, Selçuklu, Osmanlı kültüründen süzülerek gelmiş. Ahilikle müesseseleşmiş; Temel ilkesi olarak "açık ve kapalı" diye ikiye ayrılan. Açık olması gerekenler (ALIN, KALB, KAPI ve SOFRA), kapalı olması gerekenler (EL, DİL ve BEL) olan.
 
Boşverin bunları... "Televole yaren ağasına" temel ilke de neymiş.. Sende açık olan kapalı, kapalı olanlar açık, "kır belini televole yarenağası kır belini" sallaa...
 
Eğer aklınızı başınıza almazsanız: Bu "aptalca" düşüncesizce hevesiniz nedeniyle, önce özümüzden, kültürümüzden, sonra toprağımızdan, bayrağımızdan olacağız. Yozlaşmaya sebeb olan "televole yarenağası" olarak, Çankırı tarihe geçeceksiniz. Sizden sonra gelecek, çocuklarınızı torunlarınızı utandıracak davranış ve heveslerden arınmanız ümidiyle. Demedi demeyin.
 
Yok eğer inadımız inat diyorsanız, devam edin, yukarıda dediğim gibi; "Size yakışıyor."
 
Saygılar bizden....
 
Not: Yukarda yazılanlar saçma-sapan program yapan TV'lere malzeme olan "televole yaren ağaları" için yazılmıştır. Özümüzü, kültürümüzü yaran'a yakışır şekilde yaşatan dernek, başağa ve yaran ağaları tenzih ederim.
 
Merak edene:
Tenzih: Arılama, kusur kondurmama.
Tenzih etmek: Kusurlu ve kabahatli olmadığını, kötü vasıflardan soyutlandırıldığını, dışında tutulduğunu bildirmek. (TDK Sözlük)
 
Bu yazı 14.03.2006 tarihinde http://www.cansaati.org da yayınlanmıştır.

Bu yazı toplam 2440 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.