Şamar oğlanı STKlar ve suskun STK Başkanları!

Şamar oğlanı STK'lar ve suskun STK Başkanları!

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun başkanlığında toplanan “Ahilik Haftası” etkinlik çalışmaları

tam bir skandala dönüştü!

Toplantı sonrasında belirlenen Yürütme Kuruluna bakarsak, başta İl Özel İdaresi, Çankırı Belediye Başkanlığı, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara Dernekler Federasyonu, Ticaret Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkar Odası Birliği, Yaren Kültürünü Yaşatma Derneği ve Ahi Yaren Derneği yer aldı. 11 kişiden oluşan Yürütme Kurulu Eylül ayında tekrardan toplanarak son hazırlıkları tamamlayacaklar(mış) (!)

GELELİM İŞİN ŞENLİK TARAFINA!
Toplantıya başkanlık eden Çankırı Valisi Şemsettin Uzun konuyla ilgili konuşmasına “Geçen seneki kutlamalar evlere şenlikti. Bizim bir kültürümüz var. Bunu ciddi manada kutlamak için buradayız. Yaren kültürü bizim özümüz. Bunu kültürümüze yakışır şekilde iyi tanıtalım” diyerek başlamış!

Vay canına!

Sayın Vali “evlere şenlik” tabirini kullandığı anda toplantıda bulunan Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu’nun yüzünü merak ettim doğrusu!

Ne hal aldı acep o yüz! Yazarımız İbrahim Zencirci’nin kaleme aldığı eleştirilerine “zıpçıktı” hal ve davranışları sergilemekten imtina etmiyordu!

Yaren kültürü ile ilgili olarak “ayrıntıda getirdiğimiz eleştirileri” dahi “üzerine toz kondurmayan” Absarılıoğlu, Vali’nin “evlere şenlikti” düşüncesine birkaç cümle söylediğini düşünüyorum!

Absarılıoğlu söylemiştir ama her zaman olduğu gibi "yandaş basın"  bu sözlerini yayımlamamıştır!

Mesela, “Hop dedik sayın valim! Ne demek evlere şenlik! Biz Çankırı’ya ve Çankırılı’ya yakışır bir Ahilik Haftası kutladık! Lütfen! Ayıp oluyor ama!” demiş ve toplantıyı da terk etmiş!

Yakışır Absarılıoğlu başkanıma!

Ama ne yazık ki bu cümleleri ve davranışı sergile(ye)medi!

VALİ GİDİYOR, BAŞKAN DİNÇ SAZI ELİNE ALIYOR!
Toplantıda “sözünü” esirgemeden söyleyen Vali Uzun, toplantıyı “benim işim var” diyerek terk ediyor ve mevcut görüşmeler Belediye Başkanı İrfan Dinç’in başkanlığında devam ediyor!

Ve konuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, konuşulan mevzunun çok önemli ve ciddi bir proje olduğunu belirterek Sanayi Müdürüne teşekkür ediyor. Sözlerine de “Başbakanlıktan destek gelmediği noktada kurum ve sivil toplum kuruluşlarının elini taşın altına sokması gerektiğini” katılımcılara ifade ediyor!

Bir daha vay canına! Hatta hatta vay anasına!

Biraz insaf ya! Daha biraz önce toplantıdan ayrılan Vali Uzun gereken fırçayı atmıştı! Şimdi de Belediye Başkanı Dinç, “pamuk eller cebe” diyor!

Hatta hatta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten de Başkan Dinç’e destek çıkarak “Sivil toplum kuruluşlarının para vermesi gerektiğini” söylüyor! Çünkü biliyor “faturanın” kendisine çıkacağını! Faturanın büyük bölümünü de kendisi ödemek istemediği için mecburen yanıbaşına bir ya da birkaç “çırak” arıyor! Haklı!

GELELİM TOPLANTIDAKİ STK BAŞKANLARINA!
Vali “fırçayı” basıyor! Belediye Başkanı İrfan Dinç “pamuk eller cebe” diyor! Siz ne diyorsunuz? Ya da ne dediniz?

Gerçekten merak ediyoruz, sizin o toplantıdaki “varlığınız” ne üzerineydi?

Görünen ve acı olan o ki, birileri “tatmin” olma arzusu ile sizleri o toplantıya davet etmiş! Ve sizler de katıldığınız toplantıda “Valinin fırçasını”, Belediye Başkanının “pamuk eller cebe” talebini sindire sindire dinlemişsiniz!

Sizlerin her biri STK başkanı! Öyle mi! Hadi ya!

Siz ki sokaktaki çeşitli kesimleri temsil eden tabelaların 1. derece sorumlularısınız! Ve  Vali’nin fırçasını, Belediye Başkanının “pamuk eller cebe” çağrısına “Siz necisiniz? Vali olmak sadece fırça atmak mıdır? Belediye Başkanı olmak, stk’lardan para dilenmek midir?” diyemediniz mi?

Şayet dediyseniz sizlere bravo! Ama bunları demediyseniz de!

Kamuoyu da merak ediyor… Ben de…

Sayfalarda “açık açık” bu toplantıyı konuşacak STK yöneticisi arıyorum!

Hem de acilen!

(Haber/yorum: Vedat Beki)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler