Seçim tahminim…

Milletvekili seçimlerinde son viraja girildi. Partiler ve liderleri Cuma akşamına kadar propaganda faaliyetlerine devam edecekler ve ardından Pazar günü Türkiye sandık başına giderek kendilerini yönetecek kişileri tercih edecekler. Şimdiden bu seçim vatana millete hayırlı olsun diyorum. İnşallah kazasız, belasız bir seçim günü olur ve sıkıntılar yaşamayız.

Partiler, liderler ve adaylar bugüne kadar ellerinden geleni yaptılar. Vatandaştan daha fazla oy almak için her türlü gayreti ve fedakârlığı gösterdiler. Liderler yurdun dört bir yanına mitinglere gittiler, adaylar da bölgelerinde seçim çalışmalarını hararetle sürdürdüler. Kim ne kadar çalıştı, bunun karşılığında ne edecek, bu, Pazar akşamı belli olacak ve Türkiye yeni bir yasama ve yürütme dönemine merhaba diyecek…

Daha önce de yazmış olduğum gibi, görünen o ki, bu seçim Ak Parti için formaliteden öteye gitmeyecek ve tekrar tek başına iktidar olacak. Alacağı oy oranı, bir önceki seçime göre üç aşağı beş yukarı da olsa, çıkaracağı milletvekili sayısı Ak Parti’yi yine iktidara taşıyacak.

CHP için değilse de Kılıçdaroğlu için bu seçim bir dönüm noktası olma hüviyetinde. Kendisinin belirlediği yüzde 30 bandını yakalayamaz ise parti içi muhalefete gün doğacak ve ilk kurultayda ipi çekilecek.

MHP için tek mesele baraj üstünde kalabilmek. Yaşadığı çalkantılar ve skandallar neticesinde Bahçeli ve ekibinin ilk hedefi baraja takılmamak ve Meclis’e girebilmek. Yani MHP ve Bahçeli için çok kritik bir seçim olacak.

BDP, bağımsız adaylar sayesinde yine Meclis’e girecek ve grup oluşturacak. Kısacası bir sonraki Meclis tablosu yine aynı kalacak. Partilerin birkaç milletvekili daha az ya da çok çıkaracak olması bu tabloyu değiştirmeyecek.

Kendi adıma seçim sonucu tahminlerim şöyle: Ak Parti 47, CHP 25, MHP 11, BDP 7

Bu yazı toplam 989 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum