Şehrin göbeği kaymakta lakin birileri de uyumakta!

Şehrin göbeği kaymakta lakin birileri de uyumakta!

Çankırı’nın köyünü ya da uzak noktasını bir kenara bıraktık, Merkez'de yaşanan olaylar

karşısında başta kentin Valisi ve Belediye Başkanının “angarya meşgalelerle” vatandaşın karşısında boy göstermesinden, canımızın oldukça sıkılmaya başladığını söylemeden edemeyeceğiz!

15 gündür Çankırı’nın merkezinde oluşmuş “fay hattı yarıkları” kimsenin umurunda değil! Vali çocuk kreşlerinde tur atarken, belediye başkanı da Brezilya yollarında zevk-ü sefa içerisinde!

Bugün için habere konu olan olay yeri Atatürk İlköğretim Okulu bahçesi ve civarı. Bölgede Mezarlık ile Atatürk İlköğretim Okulu arasındaki ara yol yaklaşık 15 gündür belediye ekipleri tarafından kapatılmış! Böylesi bir uygulamanın nedeni ise yolun hemen altında halen inşaat malzemesi ardiyesi olarak kullanılan ve Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Ahmet Özkan’ın ortak olduğu şirkete ait bir işyerinin sınırlarına daha önceden yapılmış istinat duvarının feci şekilde çökmüş olması!

Belediye yetkililerine göre istinat duvarının çökme nedeni, Mezarlıklar bölgesi içerisinde çok sayıda kullanılan “kaçak su” vanalarının açık bırakılması ve akan suyun toprağa sızarak yeraltında birikerek yola ve yolun altına yönelik “baskı” oluşturarak mevcut görüntülere neden olması gösterilmekte. Ve bu gerekçeye dayanılarak da Mezarlıklar bölgesinde tüm çeşmelerin suyunun kesildiğini belirten Belediye yetkilileri, “Vatandaşımız işin kolayına kaçarak çok sayıda kurnayı kaçak olarak döşemiş! Ve bu musluklardan bazılarının zaman zaman 24 saat su akıtıldığı da görüldü! Bunun sonucu olarak da meydana gelen çatlak ve yıkımların daha büyük zararlara yol açmaması için suları kestik” demekte.

Bu arada olay yerinde yaptığımız incelemede yer altında biriken suyun yol aldığını ve halen sağlam duran istinat duvarında son 72 saatte meydana gelen “yeşillenmeleri” gözlemledik. Öyle görülüyor ki, önümüzdeki saatlerde yeni göçmeler meydana gelecek!

KAYMA OLAYININ 40 YILLIK MAZİSİ VARMIŞ!
Konuyla ilgili araştırma yapan Sözcü18.com haber merkezi ilginç bilgilere ulaştı. Öncelikli olarak mevcut mezarlıkların yüksekte olması, başta alt yol olmak üzere aşağıya doğru her geçen yıl baskısını giderek artırdığı yönünde. Bu iddia ile birlikte Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli’nin bölge ile ilgili olarak yaşamış olduğu tatsız hatırasını da buradan nakletmek istiyoruz.

Gamzeli “Okul bahçesinde voleybol oynarken, birden ayağımızın altındaki toprağın kaydığını hissettik ve koşarak karşı tarafa geçtik! Çok geçmeden bir dakika önce top oynadığımız alandaki zemin yarılmış ve kocaman bir yarık oluşmuştu! Çocukluğumda yaşadığım bu olayı uzun süre hafızamdan atamadım.” derken, bölgede yaşanan mevcut durumun yaklaşık 40 yıl öncesine kadar uzandığını da tesadüfi bir olayla da olsa somutlaştırmış olduk.

MEVCUT DURUM BELEDİYENİN MEVCUT İMKANLARI İLE ÇÖZÜLEMEZ!
Şehrin merkezinde yaşanan bu olay ve halen sayfalarımızda yayımladığımız görüntülerin durumunu muhafaza ettiği böylesi bir olayın, Sözcü18.com haber merkezi olarak, Çankırı Belediyesinin bugünkü mevcut kadrosu ile çözümleneceği kanaatinde değiliz.

Valilik makamına 800 metre mesafede bulunan ve bölgede bulunan okula birlikte yaşayan vatandaşların büyük bir risk altında olduğu olaya, Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’un “el koymasını” ve sorunun kaynağını elindeki imkanlarla çözmesini öneriyoruz.

Sayın Valim, yönettiğiniz kentin tam ortasında yaşanan Çankırı Belediyesinin de 15 günü geçen bir süredir tek bir "kürek" sallamadığı soruna “el atmaya” ve 40 yıldır yaşanan olayların gerçek nedenlerinin ne olduğunu daha net bir şekilde ortaya koyarak, vatandaşı rahatlatmak istemez misiniz? Gösteriniz "Devlet Baba"lığınızı…
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler