Son Dakika… GetContact uygulamasına erişim engeli kararı

Son Dakika… GetContact uygulamasına erişim engeli kararı

70 numara bul uygulama ve sitesine erişim engeli kararı verildi. Erişim uygulaması verilen uygulamalar arasında GetContact da var. Kararı BTK'nın başvurusuyla Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği verdi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, son dönemde hızla kullanımı yaygınlaşan GetContact uygulaması ile gündeme gelen telefon numarasından isim sorgulayarak rehberlik hizmeti veren mobil uygulamalar ilgili önemli bir karara imza attı.

Gazete Habertürk’ün haberine göre Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) talebi üzerine GetContact'ın da aralarında bulunduğu “70 tane numara bul uygulama ve sitesine” erişim engeli getirilmesini kararlaştırdı.

Başkalarının rehberinde nasıl kayıtlı olunduğunu öğrenme ve numara bulma imkanı sunan GetContact, son günlerde en popüler uygulamalardan birisi haline gelmişti. Uygulamanın kullanan kişinin rehberinde kayıtlı olan numara ve isimleri kopyalayarak kendi veritabanına dahil ederek, kişisel verilerin güvenliğini tehlikeye düşürdüğü ifade ediliyordu.

GetContact nedir?
Kullanıcılara başkalarının telefon rehberlerinde hangi isimle kaydedildiğini gösteren telefon uygulamasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum