Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

TBMM araştırma komisyonları ne işe yarar?

Bu günlerde Darbeleri Araştırma Komisyonu ile oldukça popüler hale gelen TBMM araştırma komisyonları gerçekte ne işe yarar?

Meclis komisyonlarının bugüne kadar herhangi bir olayı çözdüğü, açıklığa kavuşturduğu veya yaralı bir parmağa “merhem” olduğu görülmüş müdür?

Oturup sohbet ederek psikolojik rehabilitasyon sağlamak mümkündür ama toplumsal sorunların çözüldüğü vaki midir? Bugüne kadar hangi problemimiz çözülmüştür de bu konu çözülecektir?

Herhangi bir gazetecinin yapması gereken işleri TBMM araştırma komisyonları yapar hale gelmiştir. Yoksa bunun sebebi gerçekten Türkiye’de basın özgürlüğünün olmaması mıdır?

Gazeteciler mesleklerini yapamaz hale gelince TBMM onların yerine yayın işine mi el atmıştır?

Türkiye Cumhuriyetindeki bürokrat, aydın ve politikacıların darbeler hakkındaki “görüşlerini” dinleyerek bir rapor haline getirmek, gelecek kuşakların bu konuda söylenmiş  “palavralara” bir bütün olarak ulaşabilmeleri açısından oldukça faydalı olur.

İnsanlara bizzat içinde bulunduğu olayla ilgili “bu konudaki görüşleriniz nedir?” diye sorduğunuzda, o insanın size yönlendirme yapmadan, olayı bütün yönleri ile ve doğru bir biçimde anlatacağını düşünmek eğer saflık değilse, zaman kaybından öte nedir?

Sonuç itibarı ile amaç “doğrulardan yola çıkarak gerçekleri çarpıtmak” gibi bir dezenformasyon değilse, sohbet yapmanın amacı nedir?

Reklâm sektörünün gün geçtikçe geliştiği ülkemizde savcı, hâkim ve gazetecilerin işlerini yapamaz hale gelmesinden yoksa bu komisyonları mı sorumlu tutmalıyız?

Kalın sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum