TCMB, CDS’i tutmak için bankalardan eurobond almalarını istedi

TCMB, CDS’i tutmak için bankalardan eurobond almalarını istedi

Merkez Bankası, hafta başında 700 baz puanlık kritik eşiği aşan ülke risk primindeki (CDS) artışı frenlemek için bankalardan Türkiye'nin döviz cinsi tahvillerini satın almalarını istedi.

BLOOMBERG'den Kerim Karakaya’nın konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Merkez Bankası (TCMB), bazı bankalardan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turundan bu yana değer kaybeden dolar cinsi tahvillerde alım yapmalarını istedi.

Bazı banka yetkililerinin pazartesi günü telefonla arandığını belirten kaynaklar, bu yetkililerden ikincil pazarda, çeşitli vadelerde dolar cinsi tahvil almalarının talep edildiğini ifade ettiler.

Kaynaklar, bu adımla borçlanma maliyetlerinin dengede tutulmasının ve Kredi Temerrüt Takası'nda (CDS) bir sıçrama yaşanmasının önlenmesinin amaçlandığını, bankalara alım konusunda bir hedef verilmediğini kaydettiler.

TCMB konu hakkında yorum yapmadı.

Pazartesi günü 700 baz puanın üzerine tırmanan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i çarşamba günü 20 baz puana kadar düşüşle 669 baz puana indi. Bu, 12 Mayıs'tan beri en büyük günlük düşüşe işaret etti.

10 yıllık dolar cinsi tahvilin getirisi de ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra son iki günde 35 baz puanın üzerinde gerileyerek yüzde 10'a indi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler