"Tekzip"

“Tarihi Çamaşırhanenin gölgesinde Kuşum Aydın Maceraralır” başlıklı yazıma Çankırı Sulh Ceza Mahkemesi’nden alınan karar doğrultusunda “yayından kaldırılmasına” ve hazırlanan “Tekzibin” bir hafta süreyle yayımlanması kararı çıktı.

Sulh Ceza Mahkemesinin kararı şöyle:
5651 Sayılı Kanunun 9/2 maddesi gereği Sözcü 18 isimli internet sitesinde yayınlanan “Tarihi Çamaşırhane’nin gölgesinde Kuşum Aydın Maceraları” isimli yazının YAYIMDAN KALDIRILMASINA ve talepte bulunan vekilince hazırlanan tekzibin aynı internet sitesinde 1 hafta süreyle YAYIMLANMASINA,
Evrakın ilgililere tebliğine,
Evrak üzerinde yapılan inceleme sonunda talebe uygun olarak tebliğden itibaren 7 gün içinde Çankırı Asliye Ceza Mahkemesine itirazı kabil olmak üzere karar verildi. 13/05/2010
Katip 109591- imza       Hakim 40801- imza

“TEKZİP METNİ
Değerli kamuoyu
İçerisinde bulunduğunuz bu sitede müvekkilim Aydın DEMİRÖZ hakkında 03.05.2010 tarihinde habercilik anlayışından uzak kişilerce bir haber yapılmıştır. Bu haberde müvekkilimin kişilik hakları ağır saldırıya uğramıştır. Bu haberlerin tamamı yalan ve iftiradan başka bir şey değildir.

Yayın, salt toplumun yararı gözetilerek yapılmış olmalıdır. Toplumun çıkarı dışında hiçbir kişisel çıkar, gerçeklerin yanlış olarak sunulmasına neden olmamalıdır. Haber olduğu biçimi ile verilmeli ve kişisel katkı yer almamalıdır. Gerek yazılı ve gerekse görsel basının bu işlevini yerine getirirken, özellikle yayının gerçek olmasını, yayında kamu yararı bulunmasını, toplumsal ilginin varlığını, konunun güncelliğini ve haber verilirken özle biçim arasındaki denge de korunmalıdır. Bu ilke ve kurallar müvekkilimin kişilik haklarına saldırı yapılan haberde bulunmamaktadır.

Haberde müvekkilimin vali ile sözde gazeteci arasına girdiği ve bu yüzden de sözde gazeteci maddi – manevi zararlara uğradığını iddia etmiştir. Çankırı ilinin Giden ve mevcut valisine, Çankırı ilinin Belediye başkanına, gazetecilik anlayışından uzak iftira ve yalanlar ile saldırmasının uğradığını kabul ettiği maddi zararlar ile orantılı olduğunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Haberde yer aldığı gibi müvekkilim  hiçbir zaman bir şirketi olmamıştır. Zaten kendisi kamu görevlisidir. Çankırı halkı ve Valilik çalışanları tarafından da sevilen bir kişidir. Değerli kamuoyunun, gazetecilik ruhundan tamamen uzak kalarak reklam paraları için gazetecilik yapan ve toplumda sevilen ve bir yeri olan müvekkilime yalan ve iftiralar ile saldırarak dikkat çekmeye çalışan ve bu haberlerin nemaları ile reklam gelirini artırma düşüncesindeki bu sözde gazeteciye pirim vermeyeceğini düşünüyoruz.

Bu sitede haber yaptıklarını zanneden kişiler hakkında gerekli yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Av. Erkan Köroğlu - İmza"

 

NOT: Alınan mahkeme kararı tarafımıza 21 Mayıs 2010 tarihinde ulaşmış ve bağlı olduğumuz hosting firmasını zor durumda bırakmamak amacıyla yayımladığımız bu "mahkeme kararına dayalı tekzip metnine" yasal süresi içerisinde itiraz edileceğini okuyucularımın bilgisine sunarım. (Vedat Beki)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.