Tımarlı köylülerince yatırımcıya organize tepki

Tımarlı köylülerince yatırımcıya organize tepki

Önceki gün (çarşamba) Kızılırmak ilçesine bağlı Tımarlı köyünde tatsız olaylar yaşandı.

Önceki gün (çarşamba) Kızılırmak ilçesine bağlı Tımarlı köyünde köyünde yaşanan olaylar sonucu, yatırım amacıyla bölgeye gelen firma temsilcileri canlarını köylülerin elinden zor kurtardılar!

Çankırı’ya “yatırımcı gelmiyor” (!) feryadı altında sürdürülen çağrılara kulak vererek bölgeye gelen ve yaklaşık 5 milyon tl'lik yatırım yapacak firmanın 2 temsilcisi, Tımarlı köyünde, erkek, kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 100 kişi tarafından “taciz” edilmekten jandarma ve polisin gayretleri ile kurtarıldı.

Çarşamba günü saat 16.00 sularında Tımarlı köyünde yaşanılan olaylar sonucu, yatırımcı şirketin 34 US 065 plakalı 2006 model arazi tipi Toyoto marka aracında yaklaşık 20 bin tl dolayında maddi hasar meydana geldi.

OLAYLARIN BAŞLANGICI
Bir yıldan bu yana Tımarlı köyünde incelemelerde ve köy muhtarı Halim Uslu ile defalarca görüşen İnterhan Dış Ticaret Pazarlama ve Gıda Sanayi Ltd.Şti. temsilcisi Erdoğan Özkan ile firmanın Ziraat Mühendisi Serkan Bulanık, 7 Mayıs 2010 Cuma günü ihalesi gerçekleştirilecek yaklaşık 3 bin dönüm araziden toprak örneği almak için Tımarlı köyüne geldiler.

Daha önce Kızılırmak Kaymakamlığına uğrayarak, bölgeye gideceklerini belirten firma temsilcilerine, jandarmanın refakatini sağlayan Kaymakam Doğan Dinç, köylülerin kaymakamlık binasına kadar gelerek yaptıkları eylemi hatırlattı.

Jandarma refakatinde saat 16.00 sularında Tımarlı köyüne ulaşan ekibin geldiğini fark eden Tımarlı köyünün erkeği, kadını, çoluğu çocuğu ellerine ne geçirdiyse, jandarma ile birlikte firma temsilcilerinin içinde bulunduğu araca hücum ediyorlar.

İsterseniz gelin, o dakikalarda neler yaşandığını firmada 11 yıldır çalışan ve Tımarlı köyüne ilk kez gelen Ziraat Mühendisi Serkan Bulanık’tan dinleyelim:

CANIMIZI ZOR KURTARDIK!
“Saat 16.00 sularında 7-8 kişilik jandarma timiyle Tımarlı köyüne vardığımızda, Cami minaresinden yapılan anonsla birlikte 100 kişiden fazla bir insan grubu karşımızdaydı. Ellerinde kazma, kürek, sopa,  taş, toprak ne buldularsa almışlar ve ağza alınmayacak galiz küfür ve tehditlerle bize doğru geldiler. Jandarmanın havaya birkaç el ateş açması yeterli olmadı. Birçok köylü vatandaş, jandarmayı alaşağı ediyordu… Aracımızın içinden dışarıya çıkamıyorduk. Aracın camlarını kırdılar, rastgele ellerindeki sopalarla araca vurdular. Araçla birlikte yola çıkmamızı engellemek için önümüzü arkamızı sürdüler! Traktörle aracımızın arkasından defalarca vurdular. Ağza alınmayacak galiz küfürler, tehditler, ‘Hücum! Hücum’ şeklinde naralar, ‘Burası bizim, defolun gidin’. Kadını, kızı, çocuğu hep birlikte bize karşı hareket ve eylem içindeydiler. 15 dakika kadar böylesi bir ortamın içinde şaşkınlık ve korku içinde yaşanılanları seyrettik! Daha sonra gelen takviye jandarma ve polis gücüyle bölgeden ayrıldık.”

ERDOĞAN ÖZKAN:
YATIRIMDAN VAZGEÇTİK!

Şirket adına yetkili Erdoğan Özkan ile Çankırı’da yaptığımız görüşmede “Vali beyle görüştüm. 7 Mayıs’ta yapılacak ihaleye girmemizi söyledi. Ancak bu şartlar altında bizim ihaleye girmemiz mümkün değil.” dedi.

Erdoğan Özkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirket olarak biz bu defteri kapattık. Şirketimiz benzer bir projeyi Edirne / İpsala'da başarıyla uyguluyor. Orada 3 bin 500 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 250 çalışanımız var. Yılın ortalama 9 ayında çalışıyorlar. Bir yıldan bu yana yaptığımız görüşmelerde olayların bu noktaya geleceğini hiç aklıma getirmemiştim. Başından bu yana yaptığımız görüşmeler gayet olumlu geçiyordu. Ama ne olduysa son 20 günde gerçekleşti! Bu duruma bir anlam vermiş değilim. Bakımsız ve ıslah edilmemiş 3000 dönümlük bir araziyi ekilebilir ve ürün alınabilir hale dönüştürme projemiz böylesi bir engelle karşılaştı. Aracımızı İstanbul’a gönderdik. Ortaklarım bu defteri kapatma kararı aldılar. Şimdilik söyleyebileceğim bu kadar.”

5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM UÇTU GİTTİ
Erdoğan Özkan’dan aldığımız bilgilere göre, 7 Mayıs 2010 Cuma günü ihalesi gerçekleştirilecek 3 bin dönümlük arazinin 8 parsel olduğu ve bugünkü haliyle arazinin tarıma elverişli bir durum içermediğini öğrendik. Şirketin ihaleyi kazandığı takdirde 10 yıl için 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağının planlandığı ve yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlayacağı bilgisine ulaştık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler