TROYA Anadolu Gösteri Merkezinde start aldı

TROYA Anadolu Gösteri Merkezinde start aldı

Troya efsanesi Dünya Turnesi öncesinde,

gelen yoğun talep üzerine ilk kez Ankara’da Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde dün akşam start aldı.

Batı uygarlığına kaynaklık etmiş, dünya edebiyatının odağı olan Troya efsanesi İstanbul ve Antalya gösterilerinden sonra çıkmaya hazırlandığı Dünya turnesi öncesinde, gelen yoğun talep üzerine ilk kez Ankara’da Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezinde sahne aldı. İlk gösterimi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış olmak üzere, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile birlikte AB üyesi bazı ülkelerin büyükelçileri ve çok sayıda davetli izledi.

Wodafone’un sponsorluğunda gerçekleşen ilk gösterim öncesi verilen kokteylde yaklaşık 400 davetli yer aldı. 15 dakikalık bir gecikme ile başlayan ve yaklaşık 2 saat süren gösteri, Ankara seyircisinden beklenen alkışı alamadı. Çıkışta bazı seyircilerle yaptığımız görüşmede oyunun sahne ve kostüm açısından “mükemmel” denilebilecek düzeyde olduğunu, ancak sahneden seyirciye aktarılan mitolojik hikayenin çok da başarılı bir senaryo üzerine yazılmaması nedeniyle, izleyenlerin “beyninde” birleştirmelerde oldukça zorlanma ile karşılaşıldığı şeklinde bir eleştiri ortaya çıktı.

Oyunun sonunda sahneye çıkan Mustafa Erdoğan’a, Devlet Bakanı Egemen Bağış bir çiçek buketi ile ödüllendirirken, gösteri 24, 25 ve 26 Aralık tarihlerinde saat 21.00’de, 27 Aralık Pazar günü de 16.30’da sahnelenecek.

100 TEMSİL 500 BİN İZLEYİCİ
Troya’yı sahnelendiği günden bugüne 100 temsilde 500 bin sanatsever ayakta alkışladı, her gösterisi kapalı gişe sahnelendi, biletler aylar öncesinden tükendi. Genel Sanat Yönetmenliğini Mustafa Erdoğan’ın yaptığı TROYA, tüm sanatseverleri düş ile gerçeğin, bilim ile ütopyanın iç içe geçtiği insanlık tarihinin en eski ve en bilindik öykülerinden biriyle buluşturuyor.

TROYA GÖSTERİDE 120 DANSÇI ROL ALIYOR
İnsanlık tarihinin en eski destanlarından olan TROYA efsanesi Mustafa Erdoğan tarafından sahneye konuluyor. Yaklaşık dört yıldır çalışmaları süren oyun için dev bir kadro çalıştı. Anadolu Ateşi'nin 120 dansçısının rol aldığı gösteride dünyanın en ileri teknik olanakları kullanılıyor. Chicago müzikalinin de ışığını yapan Christopher Ash bu amaçla Las Vegas'dan Türkiye'ye geldi. Uçuş sistemlerini dünyanın önemli prodüksiyonlarının uçuş sistemlerini yapan Ted Moore'un yaptığı gösteride Türkiye'de ilk kez kullanılacak sistemler yer alıyor.

TROYA'NIN MÜZİKLERİNDE DE BİRÇOK DÜNYA STARI ÇALIŞTI
Troya'nın müziklerinde de birçok dünya starı çalıştı. Yücel Arzen'in yaptığı müziklere Prag Flarmoni Orkestrası eşlik ediyor. 80 kişilik kadrosu ile Troya'ya müzik ve vokal yapan gruba dünyanın en önemli virtüözlerinden Gheorghe Zamfir, Civan Gasparyan ve Vassilis Saleas eşlik etti. Türkiye'den de alanında uzman yaklaşık 70 müzisyenin çalıştığı Troya için geniş kapsamlı tarihsel bir çalışma yapan Anadolu Ateşi ekibi, döneme uygun enstrüman örneklerini de sergiliyor.

Mekan: Anadolu Gösteri Kongre Merkezi, Biletler: 1. Kategori: 120 TL, 2. Kategori: 100 TL, 3. Kategori: 80 TL, 4. Kategori: 60 TL, 5. Kategori: 40 TL Biletler gişeden ve Biletix'ten satılmakta.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler