Türk siyasetinin sosyal medya haritası

Türk siyasetinin sosyal medya haritası

Siyasi partilerin sosyal medya kullanımları yüksek lisans tezi oldu.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Avrupa ve ABD'nin aksine, Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremediklerinin tespit edildiği araştırmada, MHP'nin ancak 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açtığı, Meclis dışında kalan Saadet Partisi'nin ise sosyal medya platformunda en çok hesaba sahip parti olduğu belirlendi.
 
TÜRKİYE'DE 30 MİLYON FACEBOOK HESABI VAR
Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan'ın yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği araştırmasında, dünyada sosyal medya platformlarına en fazla ilgi gösteren ve sadece Facebook'ta 30 milyondan fazla üye ile Avrupa'da birinci sırada yer alan Türkiye'de, siyasi partilerin sosyal medya platformlarına ilgisiz kaldığı ortaya çıktı. Devletten seçim yardımı almayan partilerin, TBMM'de yer alan partilere göre sosyal medya platformlarını daha çok kullandıklarını belirten Okmeydan, dünyadan örnekler de verdi.
 
OBAMA SEÇİMLERDE 16 FARKLI SOSYAL AĞ KULLANDI
Okmeydan, "Geçen genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir araştırma gerçekleştirdim. Dünyadan örneklere baktığımızda ise 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın 16 farklı sosyal medya platformundan seçmenleriyle iletişime geçtiği, İngiltere ve Avusturalya'da da 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde partilerin aktif olarak sosyal medya platformlarını kullandıkları görülmüştür. Ancak Türkiye'de, 2011 genel seçimlerine baktığımızda CHP dışındaki partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir" diye ifade etti.
 
2011 SEÇİMLERİNDEN SONRA ÖNEMİ ARTTI
Türkiye'deki siyasi partilerin, sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıklarını da belirten Cudi Kaan Okmeydan, şöyle devam etti: "Türkiye'deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıkları ve aynı şekilde takipçilerin de partilerin bu platformlardaki hesapları üzerinden kendi aralarında diyalog kuramadıkları ve birbirleri ile etkileşimde bulunmadıkları görülmektedir. Bu durumda, parti ve takipçileri arasında ve takipçilerin kendi aralarında, herhangi bir fikir alışverişi ve düşünce paylaşımı söz konusu değildir. Ancak bunlara rağmen araştırma Türkiye'deki siyasi partilerin 2011 Genel Seçimleri döneminin ardından sosyal medya platformlarına daha çok önem gösterdiğini ortaya koymaktadır.
 
Bu bağlamda, 2011 Genel Seçimleri döneminde hiçbir sosyal medya platformunda yer almayan partilerin, seçimlerin hemen ardından, sosyal medya platformlarına yöneldikleri, 2011 Genel Seçimleri döneminde sosyal medya platformlarında zaten hesapları bulunan partilerin ise seçim döneminin ardından sosyal medya platformlarındaki hesaplarında daha çok paylaşımda bulundukları görülmektedir. Bu durum, 2011 Genel Seçimleri döneminde geleneksel medya platformlarının Türk siyasi partileri tarafından daha çok tercih edildiği şeklinde yorumlanabilir."
 
EN POPÜLER BAŞBAKAN ERDOĞAN
Araştırmasında, Twitter'da en çok takip edilen siyasetçileri de inceleyen Okmeydan, sosyal medyada en popüler parti liderinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.
 
-3 milyon 239 bin 322 takipçi sayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
 
-1 milyon 402 bin 377 takipçi sayısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
 
-645 bin 158 takipçi sayısı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli
 
-74 bin 899 takipçi sayısı ile Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu
 
-28 bin 726 takipçi sayısı ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici
 
-22 bin 226 takipçi sayısı ile Doğu Perinçek
 
-20 bin 661 takipçi sayısı ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak
 
Partilerin sosyal medya karnesi (2011 Genel Seçimlerine Göre)
 
-AK Parti ve MHP resmi web sayfaları dışında Facebook'ta bir resmi hesaba sahip
 
-CHP'nin "Herkes İçin CHP" adında resmi Facebook, Twitter ve YouTube hesapları bulunmakta
 
EN ÇOK SAADET PARTİSİ'NİN HESABI VAR
-Saadet Partisi tüm partiler arasında sosyal medya platformlarında en fazla hesaba sahip olan parti
 
-MHP ve BBP 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açtı
 
Partilerin (2011 genel seçimlerine göre) Facebook, Twitter, Youtube ve GooglePlus'tan oluşan sosyal medya platformlarındaki resmi hesapları ise şöyle:
 
AK Parti: 1, CHP: 3, MHP: 1, SP: 4, BBP: 2, HEPAR: 2, DSP: 0, DP: 0, TKP:2, LDP: 2

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.