Ünlülere şantajda 'kadrolu imam' çıktı: 1 TL bile kazancım olmadı

Ünlülere şantajda 'kadrolu imam' çıktı: 1 TL bile kazancım olmadı

Aralarında Erdal Özyağcılar, Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı gibi ünlü isimlerin de olduğu 58 kişinin hesaplarını çalan şebekeye yönelik davada sona gelindi. Sanıklar arasında, kadrolu bir imamın da olduğu ortaya çıktı.

İSTANBUL Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 yıldır süren ve Erdal Özyağcılar, Pınar Altuğ ve Tamer Karadağlı gibi ünlü isimlerin de mağdur olduğu 'şantaj' davasında sona gelindi. Davada 58 kişi şikâyetçi konumda. Sanık sandalyesinde ise 18 kişi bulunuyor.

Dava dosyasına göre hacker şebekesi, Instagram ve Twitter’da yüzbinlerce takipçisi olan hesapları mercek altına aldı. Hesap ele geçirildiğinde, bu kez hesap sahibi ile temasa geçildi.

Temasa geçilen hemen her isimden, hesabın iadesi için para talebinde bulunuldu. Kimi hesap sahipleri de cinsel içerikli yazışma ve fotoğrafları ile tehdit edildi.

ŞEBEKE LİDERİ GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÇIKTI

Mesleğini ‘güvenlik görevlisi’ olarak açıklayan 37 yaşındaki Gökyar Şen’in lideri olduğu şebekeye yönelik davada, duruşma savcısı mütalaasını açıkladı.

Halk TV'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre; mütalaada, en fazla ceza istenen isimler arasında Gökyar Şen’in yanı sıra Abdullah Harun Aslanoğlu (28) ismi dikkat çekti. Gözaltına alındığı süreçteki ifadesine, İstanbul Kartal’da imam olduğunu söyleyen Aslanoğlu’na 56 şikâyetçi için ayrı ayrı ceza istendi.

Aslanoğlu’na, 3 ayrı suçtan istenen ceza ise 300 ile 784 yıl arasında değişiyor.

"ÇALINACAK HESAPLARI BELİRLEDİ" İDDİASI

İddianamede, Aslanoğlu, kimin hesabının ele geçirileceği konusunda şebekeyi yönlendirmekle suçlanıyor.

Bu kişiye yönelik bir diğer suçlama ise, çalınan hesapları 3’üncü kişilere satmak. Pınar Altuğ, Gamze Taşkın ve Gizem Dinibütünoğlu’nun hesapları Aslanoğlu eli ile başka kişilere satıldı.

İMAM, TAKİPÇİ SAYISINA GÖRE FİYAT BELİRLEDİ

Aslanoğlu’nun, şebeke üyelerinin olduğu bir WhatsApp grubuna yazdığı çok sayıda mesaj da girdi.

Aslanoğlu mesajların birinde "200-250K (200-250 bin takipçi) arası hesaplar 2.000 TL, 260-350K arası 3.000 TL, 360-450k arası hesaplar 4.500TL... Bunları kabul ederse gruba al; yoksa dediğiniz gibi herkes yoluna baksın kardeşim" ifadelerini kullandı.

Bir başka mesajda ise "Şimdi almanızı istediğim hesap isimlerini yazacağım" diyor. Aslanoğlu, ele geçirilen Instagram hesabının mesaj panosu kısmında ise "Yüksek ve organik takipçili hesabımız satılıktır'' ifadelerini kullandı.

"HESABI İADE ETMEK İÇİN 6 BİN TL İSTEDİ"

Hesabı çalınan Gizem Dinibütünoğlu, Aslanoğlu’nun kendisi ile temasa geçtiğini, hesabının iadesi için 6 bin TL istediğini söyledi. Dinibütünoğlu, Aslanoğlu’nun ödemeyi yapmaması halinde hesabı dini içeriklerin paylaşıldığı bir sayfaya çevireceğini söyledi.

İMAM: HESAPLARIN ÇALINTI OLDUĞUNU BİLMİYORDUM

Yargılama aşamasında ifadesi alınan Aslanoğlu ise, "Çete olarak bildiğim kişileri burada tanıdım. Daha önceden tanımıyorum. Satın aldığım hesapların çalıntı olduğunu bilmiyordum. Bir TL bile bir kazancım olmadı. 6000-7000 TL paramı aldılar. Nişan günü evimden gözaltına alındım" dedi.

Telefonla ulaştığımız Aslanoğlu’nun avukatı ise soruları yanıtsız bıraktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler