Vali Uzundan Bayramlık icraat!

Vali Uzun'dan "Bayramlık" icraat!

Vali Şemsettin Uzun önceki gün uluslar arası karayolunu

ulaşıma kapatmaya kalktı!

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, dün incelemelerde bulunmak üzere Çerkeş’e gitti. Daha önceden programlandırılan ziyaretin nedeni Aytaç’tan Saçak’a kadar olan 14 km”lik E-80 üzerinde trafiğe açılan yeni yolun “kapatılması”ydı!

Başta Karayolları yetkilileri olmak üzere Çerkeş’te yapılan görüşmede Çankırı Valisi Şemsettin Uzun “Bu yolun kapatılması gerekir. Yeni yapılan yol, kış şartlarına karşı yeterli dayanıklılığı göstermez ise çökmeler olabilir! Bu yolu kapatın” şeklindeki direktiflerine başta Karayolcular olmak üzere Çerkeşliler de karşı durdu!

Vali Şemsettin Uzun’un “yolun trafiğe kapatılması” yönündeki ısrarlarına karşı duran Karayolları 15. Bölge yetkilileri “Uluslar arası bir yolu keyfi olarak kapatmak mümkün değil. Güzergah üzerinde herhangi bir tali yol da mevcut olmadığına göre yolun bu şartlar altında trafiğe açık tutulacağı” yönündeki görüşleri ağırlık kazandı ve Çankırı Valisi Şemsettin Uzun Çerkeş’ten “hüsrana uğrayarak” dönmek zorunda kaldı!

8 AYDIR AKLINIZ NEREDEYDİ?
Halen çalışmaları sürdürülen E-80 yolunda Aytaç Tesisleri ile Saçak beldesi arasında yaklaşık 14 km’lik karayolunun tamamlanan bölümü, mıcırlı asfalt nedeniyle seyir halindeki araçların camlarına ve ani fren yapılması durumunda savrulmalara, dolayısıyla da yer yer trafik kazalarına neden oluyor.

Ancak yaklaşık 8 aydan bu yana sürdürülen çalışmalar sürerken, bölgedeki trafik kontrollerinin yeterli düzeyde olmaması ile birlikte, araç sürücülerinin gerçekleştirdikleri trafik ihlalleri de üzerine ilave olunca meydana gelen ölümcül kazaların sayısı hiç de azımsanacak düzeyde değil. Bu kadar zaman içerisinde “alınması gereken önlemleri” yeterli düzeyde almayan Çankırı Valiliği, Kurban Bayramı öncesi trafiğin olabildiğince yoğun olduğu bir bölgeyi, “tek şeride” düşürerek sürücülere ve bu yolda seyahat edenlere çok daha büyük eziyetler çektirme düşüncesine giriyor.

ÇEVRE İL MÜDÜRLÜĞÜ, 2 MÜTEAHHİDİN ENSESİNDE BOZA PİŞİRDİ!
Öte yandan, konuyla ilgili yaptığımız araştırmada halen Çankırı il sınırları içerisinde çalışma yapan 14 karayolu müteahhidinin 12’si İl Özel İdareye bağlı olarak çalışırken 2 müteahhid Karayolları Genel Müdürlüğüne bağlı çalışmakta.

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, kendisine bağlı çalışan 12 müteahhidi koruma ve kollama bakımından büyük özen gösterirken, Karayollarına çalışan 2 müteahhide de Çevre İl Müdürlüğü tarafından “gözünün üzerinde kaşın var” misali maddi cezalar uygulanıyor.

Bu cezalardan nasibini alanların başında da Ayan yolu girişinde köprü inşaatını yapan müteahhide Çevre İl Müdürlüğü tarafından yaklaşık 30 bin TL dolayında para cezası kesildi. Cezaların gerekçesi ise “izinsiz bölgeden kum alımı” (!) Ankara’dan Çankırı’ya geliş yolunda yaklaşık 7 milyon TL’lik ihale alan müteahhid de toprak ihtiyacını benzer yöntemle karşılamasına karşın nedense benzer ceza ona kesilmiyor!


İşte Vali Şemsettin Uzun tarafından bayram öncesi trafiğe kapatılmak istenilen E-80 karayolu! Bayram öncesi Vali Uzun'un bu talebini Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ciddiye almadılar ve talebi geri çevirdiler. Bunun yanısıra Vali Uzun'un bu isteğine Çerkeşliler de karşı durdu ve "yolun bir tarafını siz kapatırsanız, diğer tarafını da biz kapatırız" mesajını kendisine ilettiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler