İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Vekil Kayınço'nun dayanılmaz hafifliği (!)

Karşıdan gelir beş eşek
Beşi de bez yüklü boz beş eşek
Biri bizim meşhur boz eşek
Dördü dalkavukluk eden boz eşek
Hepsi eder beş boz eşek.
Enişte eşeklere deh demeye başlamış.
Deh çüş, deh çüş, deh çüş, büürrr

Kadit olmuş eşeği ile meşhur olan memleketin birinde emmiler, dayılar, halalar, teyzeler, eltiler, yengeler ve nihayet enişteler, kayınçolar varmış. Bu memlekette hısım, akraba içinde en çok kaynanalar damadını, kayınçolar da eniştesini severmiş. Ne hikmetse! Seven sevene.

Gel zaman git zaman, eniştesini çok seven, ama bildiğiniz gibi değil pek çok seven kayınçolardan birinin başına devlet kuşu konmamış mı? Bu devlet kuşunu, eşeği ile meşhur o şehirdeki İlbay Paşa’nın kümesindeki taklacı güvercin kuşu ile karıştırmayın. Kayınçonun başına konan devlet kuşu her ne kadar takla atamasa da, başına konduğu kişiye ve yedi sülalesine takla attırırmış.

Günlerden bir gün kuş, dile gelmiş, eğilerek kulağına fısıldamış kayınçonun:

“Hadi uğurlu kademli olsun, dört yıllığına vekil oldun, seçildiğin bu memleket senden hizmet bekler, yolsuzluğa usulsüzlüğe dur de, fakir fukarayı, garip gurebayı koru gözet, azat buzat yarın ahirette ben de seni gözetirim” demiş ve devam etmiş;

“Eğer sözlerimi yanlış anlarsan çiğlik edersin”

“Kulağını aç da şu saydıklarımı iyice bir dinle”

Eşeği ile meşhur bu memlekette İl Genel Meclisi üyeleri, Özel İdarenin ihalelerine giriyor, komisyonculuk, aracılık yapıyorlar. Alenen fütursuzca, milletin gözlerinin içine bakarak, yasa masa, hak hukuk tanımıyorlar. Muvazaa (danışıklı muamele) yapıyorlar, hülle yapıyorlar. Hülleyi bildin mi, hülleyi?

Oysa bak İl Özel İdare Kanunu ne diyor.

İl Özel İdare Kanunu:Madde 20. - İl genel meclisi üyeleri, görevleri süresince ve görevlerinin sona ermesinden itibaren iki yıl süreyle il özel idaresi ve bağlı kuruluşlarına karşı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak taahhüde giremez, komisyonculuk ve temsilcilik yapamaz.

Duydun mu vekil kayınço?

Bu yolsuzluğa usulsüzlüğe dur diyemiyorsan, tüyü bitmemiş yetim hakkını koruyamıyorsan. Bu danışıklı işleme dur diyemiyorsan.

Üstüne vazife olmayan işlere karışan birilerine de, ADD Başkan Yardımcısı olan enişteni, AKP’li Belediyeye nasıl başkan yardımcısı yaptığını sormak, sorgulamak düşer.

Alo sesim geliyor mu vekil kayınço?

Eşeği ile meşhur bu memlekette yeni yapılan yollar, köprüler göçüyor. Devletin hazinesine haramiler dadanmış. Her sene milyonlarca liraya tekrar tekrar ihalesi yapılan ve yine göçen yolların hesabını sormuyorsan, soramıyorsan, komşu şehrin vekili meclis de soru önergesi ile Ulaştırma Bakanına soruyor ve sen “gıkını” çıkarmıyorsan.

Üstüne vazife olmayan işlere karışan birilerine de;

Devrez kenarındaki 60 m2’lik kâşaneyi de, yolunu da kime ve ne kalitede yaptırdığını sormak, sorgulamak düşer.

Alo Üç Oluk, alo Doruk, alo Ilgaz sesim geliyor mu?

Geçen bu dört yıllık zamanda aklınızı başınıza devşirmediğiniz için, bu dünyadaki hesabı başbakan gördü, eline sağlık.

Unutma bir de öbür dünya var, asıl hesap orada görülüyor. Ölümde var!

12 Haziran 2011’e kadar vekilliğin devam etmekte ve hala vakit geç değil.

Bu yazı toplam 2829 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
9 Yorum