Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Vergi affı

Son on senede sekiz kere vergi affı çıkmış. On yılda sekiz kere vergi affı çıkıyorsa bu işte bir yanlışlık olduğu açık değil mi?

Yani neredeyse her sene af çıkarmışsınız ama ödeyen yok, acaba niye?

Açıklaması çok basit; çünkü devlete borcu olan namuslu esnaf ve tüccarın ödemeye gücü yok…

Peki, devlet böyle olduğunu bildiği halde niye sürekli af çıkarıyor?

Çünkü amaç namusu ve alnının teri ile üç beş kuruş kazanmaya çalışan esnaf, sanatkâr, tüccar ve sanayicinin borcunu ödemesini sağlamak değil, hırsızların devlete olan borcunu kapatmak…

Bu hırsızlar öyle üç beş milyar değil trilyonlar borçlu devlete, kazançları milyar dolarla ifade ediliyor. Af çıkınca ödemesi gereken bir milyar dolar yerine bir milyon dolar ödeyip kalan 999 milyon doları cebine atıyor. Adamın zaten işi bu, kazancı da bu, onun derdi üretmek filan değil üstüne yatmak.

Bir de matrah artırımı var, eğer matrah artırımına gidip ödediğin verginin üzerine biraz daha ödersen devlet yaptıklarının üzerine sünger çekiyor, ohhh ne ala iş.

Matrah artırımı çıkar çıkmaz vergi daireleri mükelleflerini arayıp “siz matrah artırmamışsınız, niye?” diyerek baskı kurar.

Mükellef “Niye artırayım kardeşim, ben vergimi zamanında ödedim, alengirli bir işim de yok, niye fazladan para ödeyeyim?” dese de, maliye tehdide devam eder “ama defterlerinizi inceleriz”… Bunun Türkçesi eğer bize para vermezsen senin çanına ot tıkarız, muhakkak bir şey bulur ödeyeceğinden fazla ceza yazarız, işte demokratik bir hukuk devleti…

Hırsız olan için bu diyaloglara gerek yok, o zaten bu affı bekliyor öder parayı gene yoluna devam eder. O kârlıdır çünkü ödemesi gerekenin yüzde birini ödemiştir sonuçta; ama ödemesi gerekeni zamanında ödeyen ne yapacak?

Hiç…

O da ödeyecek, sonra da resmini çerçeveletip üstüne “keriz” yazdırıp, duvarına asacak.

Borcu olan namuslu birçok vatandaş var, onlar da ödesin diyebilirsiniz ama onlar ödeyemiyor, bu af onların bir işine yaramıyor; çünkü adamın bunu ödeyecek parası yok, kazanamıyor. İş yok güç yok, zaten ayakta zor duruyor.

Oysa oranlar makul seviyelere çekilse, ödeyebilecek kadar olsa. Hırsızların üstüne gidilse her sene af çıkarmaya gerek kalmayacak.

Peki, bu yapılır mı?

Elbette, hayır!

Hırsız kendi bindiği dalı keser mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.