Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Yarış bitti

Günlerdir süren seçim yarışı sonuçlandı; seçimin galibi açık ara farkla AKP. Diğer partilerin yaptıkları çeşitli başarı yorumları züğürt tesellisinden başka bir şey değildir. Yarış kazanmak için yapılır, her yarışın da tek bir birincisi vardır. Siz dünyada hiç yarışa laf olsun diye katılan gördünüz mü? Bu tip söylemler Türkiye’ye aittir; “olsun tecrübe kazandım”, “kaybettim ama yenilmedim” gibi ifadeler kendi hoş, içi boş sloganlardır. Lafla peynir gemisi yürüse o zaman kazanmak için gece gündüz çalışanların aptal olması lazımdı.

Seçim süresince olumlu, olumsuz, ahlaksız ve yalanlara dayalı birçok gelişme yaşandı; bunlar seçimin doğasında vardır ve kızmamak gerekir. Önemli olan gereğini yapmaktır; doğasına uygun davranmaktır. Birisi size taş atıyorsa siz ona çiçek atamazsınız. Bu yöntem, size taş atanlara halkın sempatisini artırır. Eğer amacınız peygamberliğe soyunmak ise çok uzun vadede bu yöntem işe yarar ve halk yüzyıllar sonra mezarınızın başında size dua okur. Eğer politikacı olacaksanız ve iktidara gelmek istiyorsanız birinci şart herkese hem olumlu hem de olumsuz manada “HAK ETTİĞİNİ VERMEK” tir. İnsanlar size bir adım atıyorsa siz onlara beş adım atmalısınız, eğer amacınız yüzelli yıl sonra peygamber olmak değilse,size kötülük yapanlara karşı gösterdiğiniz her iyi niyet ifadesi zafiyetiniz olarak algılanacaktır.

Seçim bitti, AKP her iki seçmenden birinin oyunu alarak iktidara geldi (Bunu nasıl yaptığı önemli değil, önemli olan netice ve yapabilmiş olması) ve ateşten gömleği giydi. Türkiye’nin şu anda karşı karşıya olduğu sorunlar üç sene öncekiler gibi değil, çok önemli uluslararası sorunlar. Belediye hizmetlerinden başka bir şeyden anlamayan AKP’nin dokuz yıllık iktidarı döneminde dış politikada izlediği tutum göz önüne alındığında bu sorunların altından TAVİZ vermeden kalkabilmesi mümkün değil. AKP’nin siciline baktığınız zaman ise taviz vermek konusunda herhangi bir çekincesi olmadığı görülüyor.

Yani…

Türkiye sonu belli olmayan çok kritik günler yaşayacak ve bu krizler taviz verilerek aşılmaya çalışılacak.

Ne yazık ki Ortadoğu toplumlarının kaçınılmaz kaderi bu; sürekli kurtarıcı peşinde koşan insanların battıklarını anlamaları ancak nefes alamaz hale geldiklerinde mümkün oluyor.

Her ne olursa olsun ülke bizim, vatan bizim. Sahip çıkıp destek olmamız gerekiyor. AKP’yi seçimdeki başarısından dolayı tebrik ediyor, hükümet çalışmalarında da kolaylıklar diliyorum. Önümüzdeki yıllarda Allah yardımcıları olsun, çok ihtiyaçları olacak.

Allah çaresiz insanların daima yar ve yardımcısıdır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.