İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz hoopp ordayız…

cankiri-ibrahimzencirci-sozcu-resim-12.jpg
 
Bunu duymuş muydunuz? Son on yılda Sarıbaba Mezarlığına 2 bin 123 kişi defnedilmiş. Bu yılın 12 Aralık’a kadar bilançosu da 202 kişiymiş. 
 
Mezarlıklar Müdürlüğüne açıklamasına göre, Sarıbaba’ya her yıl ortalama olarak 200 civarında kadınlı-erkekli vatandaş defnediliyormuş. Sarıbaba’ya gitmek için erkekler, kadınlara göre biraz daha çabuk davranıyorlar. Erkeklerin neden bu kadar ivdiğini (acele ettiğini) ve neden çok istekli olduğunu da anlayabilmiş değilim. Veya tersini de düşünebiliriz? Kadınlar neden ayak sürürler.
 
Yetişen yatıyor, şanslı son üç bin kişi…
 
Çankırı Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü verilerine göre, Çankırı Mezarlığındaki kayıtlı mezar sayısı ise 25 bin 390 mış. Ben Sarıbaba’nın nüfusunu daha fazla sanırdım. Köye kente giden, dağda bayırda kalan var demek ki. Çok fazla yerin kalmadığı belirtilen Çankırı mezarlığının, yaklaşık 3 bin kişi daha alabileceği ifade edilmiş. 
 
Kaba bir hesapla, her yıl ortalama olarak, kadınlı-erkekli 200 kişi gelirse Sarıbaba’ya, on yılda 2 bin kişi, yine kadınlı-erkekli, malum erkekler ivdikleri için önden gidiyor ve daha fazla!  On beş yılda eder 3 bin kişi. Bu durumda Çankırı Mezarlıklar müdürlüğünün açıklamasına göre, 2028 yılından sonraya kalanlara yer yok. 
 
Erken rezervasyon yaptırmak mümkün müdür?
 
Bi yandan sevindim, önümüzde bi on beş yıl daha var, açıkta kalmayız diye. Bi yandan da aldı mı beni bi korku. Ya son üç bine yetişemezsem, istiap haddini dolduran Sarıbaba bizi kabul etmezse nice olur halimiz? Maazallah Taş Mescit'deki ‘kaditler’ gibi sanduka içinde ortalık yerde kaldığımızın resmidir.
 
Kırklar Sarıbaba’nın en ferah, en havadar yeridir. Yazın püfür, püfür eser, kışın ise korunaklıdır. Koca şehri sağ yanına alırsın, ayaklarını Yapraklı yoluna doğru boylu boyunca uzatırsın, başını da Kale tarafına verdin mi? Son üç bin içinde de yer alabildiysen, senden şanslısı yoktur. Değme gitsin keyfine.
 
cankiri-saribaba-sozcu-ibrahimzencirci-resim-12.jpg  
 
Hani mevta ebedi istirahatgahına tevdi edilirken, sağ yana dönderirler ya, işte o sırada dokuz tahtadan göz hizasına denk gelende bi de ırık olursa, al gözüm seyreyle ta Feslikan Bahçalarına doğru Çankırı’yı. 
 
Sayılı gün çabuk geçermiş.
 
Yatcaz kalkcaz, yatcaz kalkcaz hooop ordayız.
 
"Mâliki Yevmiddin"

Bu yazı toplam 2247 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.