Yaylatepesi afetzedelerine galiba yazlık yapılmış!

Yaylatepesi afetzedelerine galiba "yazlık" yapılmış!

Bayramören’e bağlı Yaylatepesi köyünde 2006 yılının Ağustos ayında

meydana gelen yangınla evlerini kaybeden köylüler için Çavundur beldesinde yaptırılan konutları yerinde gezdik.

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir’in de katıldığı bir tören ile 59 hak sahibine geçtiğimiz günlerde teslim edilen Çavundur’daki “afetevlerini” Sözcü18.com okurlarına yakından tanıtma amacıyla gerçekleştirdiğimiz gezide, ilginç detaylara ulaştık. İsterseniz gelin, TOKİ tarafından yaptırılan “afetevlerinin” (pardon) “yazlıkların” ayrıntılarını ve bugünlere geliş sürecini ayrı başlıklar altında sizlerle paylaşalım.

YAPILAN EVLER “AFETZEDELER” İÇİN DEĞİL, "YAZLIKÇILAR" İÇİN YAPILMIŞ!
Çavundur beldesinde 59 hak sahibine teslim edilen konutların yer aldığı bölgeye girdiğimizde ilk intibamız “Burası Flamingo yolu (!) olarak tanzim edilmiş” demekten kendimizi alamadık!

Afetzedeler için yaptırılan evler adeta “yazlıkçı” havasında! Tek katlı ve bahçeli olarak projelendirilen konutların içlerine yerleşecek insanların “Yaylatepesi” sakinleri olduğunu düşündüğümüzde, “Bu insanlar burada nasıl geçinecekler?” demekten kendimizi alamadık! Nedeni de, yapılan konutlar içinde ne bir dam, ne bir samanlık ne de kümes tanzimi için herhangi bir alan yok!

Konuyla ilgili olarak hak sahipleri ile yaptığımız bazı görüşmelerden çıkan cümle şu: “Biz oraya gittiğimizde neyle geçineceğiz?”

Gerçekten de, devletin bugüne kadar yurdun çeşitli yerlerinde yaptırmış olduğu “afetevleri” modelinden çok farklı bir proje Çavundur’da Yaylatepesi köylüleri için yaptırılan konutlar!

Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir tarafından hak sahiplerine teslim edilen konutlar, adeta birer “yazlık” konumunda!

BURADA YAŞAYACAK OLANLAR, NASIL GEÇİNECEK?
Tek katlı, iki oda bir salon + bahçe! Konutlarda “köylünün” oturması ve yaşaması “na mümkün” ! Neden derseniz, Yaylatepesi’nde yaşarken, hayvan bakan, otunu samanını istif eden köylü, burada istiflese istiflese galiba dondurucu soğuktan kurtulmak için sobasında yakacağı torba kömürünü bahçede üst üste yığabilir!

Ve işin tuhaf tarafı, mevcut duruma gelinen süreçte bütün bunlar konuşulmuş, tartışılmış, gündeme getirilmiş!

Ancak, yangınla birlikte mağdur olanlar nedense “dertlerini” bir türlü anlatamamışlar! Hoş, anlatmaya kalkmışlar, ancak dinleyen olmamış! Çünkü bunları dile getirenlere bazı Yaylatepesi sakinleri “karşı” çıkmış! Hatta hatta bu ve benzer konuların gündeme getirildiği anlarda “salondan” çıkarılmışlar! "İşin içerisine siyaset sokuyorsun" iddiası ile!

Sonuç ortada! Çavundur’da devlet tarafından yaptırılan “afetevleri” bugün için bu konutları almaya hak kazananların bir çoğunu “mutlu” eder durumdan çok daha ötesi, adeta bu insanları “mutsuz” etmiş!

ÇAVUNDUR'DA HAYVANCILIK OLMAZMIŞ!
Afetzedelerin yetkililere “biz burada hayvancılık yapmak istiyoruz” şeklindeki talepleri, “Burası belde! Beldede hayvancılık yapılmaz” (!) şeklinde yanıt bulmuş!

Çavundur beldesine yaptığımız ziyarette, orada yıllardır yaşayanların hayvancılık yaptığını gözlemledik! Gerçekleştirilen ve hak sahiplerine teslim edilen konutlarda “Ben hayvancılık yapacağım” diyen Yaylatepesi sakini, bu konutlarda nasıl hayvancılık yapabilir?

İşte bu sorunun yanıtı, galiba mümkün olmaz! Çünkü, inşası yapılan konutlarda yaşayanların sahip olacakları hayvanları ancak ve ancak evin bir odasında “bakabileceklerini” düşünüyoruz! Gördüğümüz alan içerisinde ne “dam” var ne de “samanlık” (!)

“Şimdilik” kaydıyla bu haberi burada keselim ve konuyla ilgili “gelecek” yeni bilgileri ve yorumları biraz izleyelim…

Görünen o ki, geçtiğimiz günlerde hak sahiplerine teslim edilen “afetevleri” daha çok su götürür… Neden mi? Bekleyelim ve görelim...

Fotoğraf 1 ve 2: Teslim edilen konutların genel görünümü. Fotoğraf 3: Çavundur beldesine girdiğimizde afetevlerinin bulunduğu bölgeye giderken objektifimize "tesadüf" takılan görüntü.

YASAL UYARI: Haber sitemiz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve resimler, sitemiz kaynak gösterilmek veya ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayımlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar ile ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler