Yeni nesil 'ilişki terimleri' sözlüğü

Yeni nesil 'ilişki terimleri' sözlüğü

Yeni nesille birlikte kullanımı artan “ghosting”, “breadcrumbing”, “benching” gibi terimlerin anlamları neler...

Situationship: Türkçe’ye “durumdaşlık” olarak çevrilebilecek ve tam olarak tanımlanmamış romantik bir ilişkiyi ifade eden bir terimdir. Bu tür ilişkilerde, taraflar birbirleriyle romantik ve cinsel bir çekim hissediyor olabilir, ancak resmi bir çift olarak kabul edilmiyorlar.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 2

Exclusive: Monogami yerine “exclusive” dendiğinde kulağınıza yabancı gelebilir. Ancak exclusive de monogami gibi ilişkide duygusal ve fiziksel olarak tek bir kişiye bağlanmayı ifade ediyor.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 3

Non exclusive: Romantik olarak ilgilenilen birden fazla kişiyle aynı anda duygusal veya cinsel bağ kurulabilen bir ilişki türüdür. Farklı ilişkilerde farklı seviyelerde yakınlıklar geliştirilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 4

Love bombing: “Sevgi bombardımanı”, partnerini manipüle etmek ve kontrol altına almak için aşırı ilgi ve sevgi gösterme davranışıdır. Romantik ilişkilerde sıklıkla karşılaşılan bu taktik, bir kişinin öz güvenini ve duygularını etkileyerek onu istismara açık hale getirmeyi amaçlıyor.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 5

Gaslighting: Bir kişiyi manipüle etmek ve kontrol etmek için gerçeklik algısını bozma ve hafızasını sorgulamaya itme taktiğidir. Bu, genellikle yalan söyleyerek, inkar ederek ve çelişki yaratarak yapılır.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 6

Ghosting: Partnerin aniden ve açıklama yapmadan tüm iletişimini kesmesini ifade eder. Yani mesajlara cevap vermez, telefonlarına çıkmaz, planlanmış buluşmalara katılmaz veya herhangi bir iz bırakmadan iletişimi sonlandırırsa, bu durum "ghosting" olarak adlandırılır.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 7

Cloaking: bir partnerin diğerinden bir şey saklamak veya gizlemek için kasıtlı olarak bilgiyi veya duyguları gizleme eylemidir. Bu, partnerin gerçek düşüncelerini, duygularını veya eylemlerini gizlemesi anlamına gelebilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 8

Zombieing: Zombieing bir ilişkiyi aniden bitiren ve bir süre sonra geri dönen kişinin, tıpkı bir zombi gibi dirilip tekrar iletişime geçmesini tarif eder. Bu, genellikle ghosting’in ardından yaşanır. Ghosting’de, bir kişi herhangi bir açıklama yapmadan ortadan kaybolur ve bir daha iletişime geçmez. Zombieing’de ise, bu kişi aylar veya yıllar sonra geri dönerek ilişkiye yeniden başlamak istediğini belirtebilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 9

Benching: Yedek kulübesinde tutmak anlamına gelir. Kişinin bir yandan sizle görüşmeye devam ederken, aynı zamanda başka potansiyel partner arayışında olduğunu ve sizi "daha iyi bir seçenek" çıkarsa yedekte tuttuğunu sembolize eder.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 10

Breadcrumbing: Bir kişinin ilişkiye yatırım yapmak istemeden, ilgisini gösteriyormuş gibi davranarak karşı tarafı "oyalaması" anlamına gelen bir terimdir. Tanım, ekmek kırıntılarının bir kuşu cezbetmek için nasıl kullanılabileceğini anlatan bir benzetmeden türüyor. Breadcrumbing yapan kişi, küçük “ilgi kırıntıları” ile karşı tarafı cezbetmeye çalışır.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 11

Stashing: İlişki içinde olan kişinin partnerini sosyal çevresinden, arkadaşlarından, ailesinden ve hatta sosyal medyadan gizlediği durumu ifade eder. Bu durum partnerin reddedilme korkusu, ilişkinin ciddiyeti hakkında belirsizlik veya gizli bir ilişki yaşama isteği gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 12

Phubbing: Bir kişinin yanındaki partneriyle ilgilenmek yerine cep telefonuyla meşgul olması ve onu görmezden gelmesi anlamına gelir. Bu terim, "phone" (telefon) ve "snubbing" (küçümseme) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 13

Cushioning: İlişkilerde veya flört sürecinde bir kişinin, ana ilişkisinin dışında başka kişilere de duygusal veya romantik ilgi göstermesi veya bağlantı kurması durumunu anlatıyor. Genellikle, kişi ana ilişkisindeki belirsizliklerden veya geleceğe dair belirsizliklerden kaynaklanan endişeleri hafifletmek için bu davranışı sergiler. Bu genellikle, ana ilişkide olası bir ayrılık durumunda duygusal bir ‘yastık’ (cushion) sağlama veya güvende hissetme ihtiyacından kaynaklanır.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 14

Dateview: İnsanların birbirini tanımaya yorgun olduğu bir çağdayız. Çoğu kişi bu tanışıklığın akışta doğal bir şekilde gerçekleştirmek istiyor. Ancak bazı date’leri mülakattan ayırmak zor olabiliyor. Dateview partnerin sürekli sorular yağdırdığı bir buluşmayı açıklayan bir kelime…

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 15

Demiseksüellik: Yalnızca güçlü bir duygusal bağ kurduktan sonra cinsel çekim hisseden kişilerin yönelimini tarif eder. Bazı demiseksüeller sadece belirli cinsiyetlerden insanlara çekim hissedebilirken, diğerleri tüm cinsiyetlerden insanlara çekim hissedebilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 16

Otoseksüellik: Bir kişinin kendine başkasına duyabileceğinden daha fazla cinsel çekim duyması.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 17

Mikroaldatma: Kişinin bir ilişkideyken başkalarıyla takipleşmek gibi tam olarak aldatma sayılamayacak eylemlerde bulunması anlamına geliyor.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 18

Love buddy: Duygusal bağ ve fiziksel yakınlığın bir arada bulunduğu bir ilişki türüdür. Sevgili gibi gezilir tozulur, el ele tutuşulur, güzel sözler söylenir; ancak gelecek hayalleri kurulmaz, sorumluluklar ve kısıtlamalar olmaz.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 19

Fu*k buddy: İki kişinin yalnızca cinsel tatmin amacıyla bir arada olduğu bir ilişki türüdür.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 20

Friends with benefits: İki kişi arasında samimi bir arkadaşlığın olduğu ve zaman zaman cinsel aktivitelerin de dahil olduğu bir ilişki türüdür.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 21

Open relationship: Açık ilişki, bir çiftin birbirleriyle romantik bir ilişki içinde olmalarına rağmen, dışarıdaki başka insanlarla duygusal veya cinsel ilişkiler yaşamalarına izin veren bir ilişki modelidir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 22

Sense buddy: Cinsellik içermeyen, yoğun duygusal paylaşımın olduğu bir ilişki türüdür. Temel olarak, bir “arkadaşlık +” veya “platonik ruh eşi” olarak düşünülebilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 23

One night stand: Genellikle duygusal bağlar veya romantik taahhütler olmadan, yalnızca cinsel tatmin amacıyla gerçekleşir ve ertesi gün sona erer.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 24

Swing ilişki: Bir çiftin veya bir grup insanın, cinsel partnerlerini değiştirerek veya başkalarıyla cinsel ilişkiye girerek tatmin aradığı bir yaşam tarzı veya ilişki modelidir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 25

Cuddle buddy: Bir kişinin fiziksel yakınlık ve sarılma ihtiyacını karşılamak için düzenli olarak birlikte vakit geçirdiği, ancak romantik bir ilişki olmayan bir partneri ifade eder. Bu tür bir ilişki, genellikle karşılıklı rahatlık, duygusal destek ve fiziksel temas arayan kişiler arasında olabilir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 26

Bariyer ilişki: Birini hayatının merkezine koymayı engellemek için yeni bir partner edinilmesini tarif eden bir ilişki modelidir.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 27

Bariyer rebound ilişki: Yeni biten bir ilişkinin ardından, eski sevgiliye geri dönmemek için başlanan kısa süreli ve duygusal olarak yüzeysel bir ilişki türüdür.

Yeni nesil ilişki terimleri sözlüğü - Resim: 28

Rebound ilişki: Bir kişinin bir ilişkiyi bitirdikten sonra hızlıca yeni bir ilişkiye girmesini ifade eder. Bu yeni ilişki, genellikle geçmişteki ilişkide yaşanan duygusal acıyı hafifletmeye, yalnızlık duygusunu gidermeye veya kaybı telafi etmeye yöneliktir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler