Yerelde 'muhalefete düştüğünden' bihaber AKP!

Farkındamısınız bilmiyorum ama, 5 Nisan 2019'dan bu yana geçen süre içerisinde Çankırı Belediye Meclisi'nde 'muhalefet' konumundaki AK Partili belediye meclis üyelerinden TIK ses yok!

"Bu durum sadece benim mi dikkatimi çekti?" sorusunu kendi kendime sorarak, başta Çankırı'nın 'matbaacıları' (!) olmak üzere kayda değer üç-beş siteyi de taradım lakin, bırakın arzu ettiğim düzeyde, 'laf olsun torba dolsun' ölçüsünde dahi olsa tek bir eleştiri cümlesine rastlamadım!

Anlaşılan o ki; MHP'li Başkan'ın yönetimindeki belediye meclisinin 'muhalefet' sıralarında oturan AKP'li meclis üyeleri kendilerini halâ 'iktidar' sanıyor olsa gerek!

Bazılarınızın; "Uzun saçlı yine ortalığı karıştıracaksın!" dediğini duyar gibiyim... 

Şart olsun öyle bir niyetim yok!

Kafam şuraya takıldı! 

Günlerden 19 Ocak 2020... Ülkedeki tüm belediyelerin bütçeleri geride bıraktığımız Aralık ayında Meclislerinden onaylanarak geçti! Ve Google'a girdiğinizde mevcut 80 il belediyesinin bütçe rakamlarına ulaşmanız mümkün! Lakin Çankırı Belediyesi'nin 2020 mali yılı bütçesi ile ilgili rakamı bulmak na mümkün!

Arkadaş; Bırakın o şehrin gazetecisini, sokaktaki sade vatandaş dahi, bağlı bulunduğu belediye yönetiminin 'yıllık bütçesini' merak eder! Bilmek ister... Ona bu bilgiyi kim ulaştıracak?

Tabii ki görsel ya da yazılı medya!

İşin tuhafı Çankırı'da sokaktaki vatandaşın "Sözcü18 bilir" (!) şeklindeki yüksek kanaatine rağmen ben de bilmiyorum! 

Lakin, işin acı tarafı AKP'li belediye meclis üyeleri de bilmiyor! (Tamamı değil şüphesiz! En azından benim diyalog halinde olduklarım!)

Her konuyla ilgili 'basın bülteni' servisi yapan Belediye Basın Bürosu da konuyla ilgili herhangi bir bülten yayımlamadı!

N'olacak şimdi?

x x x

Neden "Belediye bütçesi"ne taktığıma gelince...

Belediye Meclisleri'nin en tartışmalı toplantıları 'bütçe görüşmeleri' sırasında gerçekleşir... İktidar kanadı bir önceki yılın 'gerçekleşme' rakamlarını açıklar... Hazırladığı yeni bütçe ile gelecek yılla ilgili düşüncelerini belirtir, yeni yatırım planlarını gündeme alır... Bütçedeki 'harcama kalemleri' üzerine iktidar ve muhalefet sözcüleri görüş beyan ederler... Velhasıl ortalık hareketlenir... İktidar 'yapacağız' der, muhalefet 'yap da görelim' der...

Ortaya çıkan rakamlar medya aracılığı ile vatandaşa ulaşır... Sokaktaki vatandaş da ortaya çıkan rakamlarla bağlı bulunduğu belediyenin ya 'batak'lığını hisseder, umudunu yitirir, ya da 'güçlü' olduğunu düşünür, yaşadığı şehrin geleceğine umutla bakar!

Şu durumda Çankırı insanı nereye bakıyor?!

Acı çaya!

Sokakta 'kasım kasım' gezinen sözde gazeteci(ler) nereye bakıyor?

Herhalde aynaya!

Pekiiii... Belediye Meclisi'nde muhalefet sırasında oturan AKP'li meclis üyeleri nereye bakıyor?

Herhalde, herkes önündekinin ensesine!

x x x

AK Parti, başta İl Başkanlığı olmak üzere, Merkez İlçe Başkanlığı ile birlikte Belediye Meclis Üyeleri kendilerini Çankırı'da halâ 'iktidarda' görüyor olmasalar, işaret ettiğim şu durumu en azından ben yaşamazdım!

MHP, Çankırı Belediyesi'nde yıllarca muhalefetteyken benim önüme Belediye Meclisi'nin gündeminden tutun, tutanak özetlerine kadar tüm evraklar geliyordu...

Bugün bırakınız oturumların 'tutanak özetleri'ni, Belediye Bütçesi ile ilgili tek satırlık 'rakam' gelmiyor!

Ge-le-mi-yor!!!

Meclis gündemi, toplantı tutanak özetleri ya da bütçe raporları gelmiyor diye 'ben' kaybetmiyorum...

Çankırı kaybediyor... Çankırılı kaybediyor sayın Muhalefet!

Haberiniz olsun...

x x x

Bu arada bir haber daha vereyim! AKP'den belediye meclis üyesi seçilen Aziz Mazlum, 'belediye meclis üyeliği'nden istifa etmiş! Yerine yedek listeden Dursun Aldinç gelmiş...

Şu iki satırlık haberi dahi Çankırı'nın matbaacıları (!) kaleme almaktan imtina etmişler!

İşin zor be Çankırı... Bu malzeme ile nasıl ve ne kadar yol alırsın bilemiyorum lakin yine de sana 'işin rast gelsin' demekten kendimi alamıyorum...

Sağlıcakla kalınız...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
1 Yorum