• BIST 106.942
  • Altın 141,866
  • Dolar 3,5300
  • Euro 4,1089
  • Ankara : 30 °C
  • İstanbul : 28 °C
  • İzmir : 33 °C
  • Çankırı : 32 °C
  • Antalya : 30 °C
  • Eskişehir : 31 °C

5 milyon kişi bu zam haberini bekliyordu

5 milyon kişi bu zam haberini bekliyordu
Memura ve emekliye müjde.

Tasarının yasalaşmasının ardından 15 gün içinde sendikalar ile hükümet masaya oturup 2012 yılı için geçerli zam oranını pazarlıkla belirleyecek. Böylece memur ve memur emeklilerine şubat ayında zamlı maaş almanın yolu açıldı.

Yaklaşık 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin aylardır beklediği Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı, nihayet Meclis'e gönderildi. Tasarının önümüzdeki günlerde Meclis'ten geçerek yasalaşmasıyla birlikte memur ile memur emeklileri için toplu sözleşme süreci başlayacak. Yasanın ardından 15 günlük süre içerisinde sendikalar ile hükümet yetkilileri masaya oturup 2012 için geçerli olacak zammı belirleyecek. Tasarının Meclis'e gitmesiyle birlikte memura ve emekliye şubatta zamlı maaş umudu doğdu. Yasa geciktiği için memurlar ilk kez bu yıl ocakta zamsız maaş almıştı.

Memurların merakla beklediği müjdeyi Çalışma Bakanı Faruk Çelik verdi. Bakan Çelik, memurların zam alabilmesi için gerekli olan Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı'nın dün Meclis'e gönderildiğini açıkladı. Bu açıklama ile birlikte memurların şubatta zamlı maaş alabilmesinin yolu açıldı. Eğer hükümetin çabasıyla tasarı bir an önce Meclis'ten geçerek yasalaşırsa zamlar şubata yetişecek. Ocak ayının farkı ile birlikte zamlı maaşlar şubatta ödenecek. Ancak tasarının Meclis'ten geçmesi, onay süreci ve toplu sözleşme için masaya oturulacak olması, zamların mart ayına kalma ihtimalini de barındırıyor. Toplu Sözleşme Yasa Tasarısı'nın Meclis'e gönderilmesinin ardından tasarı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek. Daha sonra ise Genel Kurul'da yasalaşması gerekiyor. Ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Gül'ün onayının ardından sendikalar ile hükümet toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak. Böylece Cumhuriyet tarihinde ilk kez memurlar için toplu sözleşme süreci başlayacak. Hükümetle sendikalar zam pazarlığı yapacak. Toplu sözleşmede varılan mutabakat yasa hükmünde olacak. Uzlaşma sağlanması halinde masadaki karar geçerli olacak. Uzlaşma sağlanamazsa bu kez Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Bu heyetin belirleyeceği zam geçerli olacak.

Memurların uzun yıllardır talebi olan toplu sözleşme, 12 Eylül referandumu ile Anayasa'ya girdi. Bu nedenle her yıl 15 Ağustos ile 30 Ağustos arasında yapılan toplu görüşmeler tarihe karıştı. Zamlı maaşların artık masada alınan kararların bağlayıcı olduğu toplu sözleşme ile belirlenmesi anayasal zorunluluk oldu. Ancak Anayasa'ya giren toplu sözleşme hakkının kullanılabilmesi için gerekli yasanın çıkması gerekiyordu. Ancak yasa çıkmadığı için memur ocak ayında zamlı maaş alamamıştı.

kaynak: milliyet.com.tr

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
emekli memur
21 Ocak 2012 Cumartesi 23:37
yoksul
emeklinin maaşını bir vekile verin neler yapmaz ki. Örneğin bir arkadaşını veya herhangi bir kişiyi bir yemeğe götürür, bir yemek parası ne olacak ki. Haktan hukuktan bahseden hükümet; bu dünyanın bir de öbür tarafı var. Kul hakkını biliyorsunuz değil mi nasıl hesabını vereceksiniz. Şimdiden diyorum haram olsun. Sizlere %100 zam memura enflasyon farkı. Tabiki fark vermemek içinde kılıfına uyduruyorsunz. Enflasyonu yüksek gösterdi mi bu işte tamam. Ne derler camiyi çalan kılıfını hazırlarmış.Gariban insanlar küçük şeylerlede mutlu olurmuş. Yeter ki %2-3 ne verecekseniz zamanında verseniz.
78.185.95.21
İbrahim
19 Ocak 2012 Perşembe 14:53
böyyük bir zam var!!!
Artık çalışan memurlardan sonra memur emeklileriyle de dalga geçme zamanı geld. Emekli Memurun hükümete karşı bir yaptırım gücü var mı?Elbette yok. Dolayısıyla emekli kişiler boşa ümitlenmesinler. Bütün hükümetlerin emeklilere karşı tek bir tutumu vardır. "Emekli olmuş yaş 50'yi geçmiş, parayı n'apacak, yemesini bilmez içmesini bilmez, artık yeri cami önleridir. Camiden eve, evden camiye. Aldıkları maaş çok bile"Ha! söylemeden geçemeyecem. 1 gecede vekil emeklilerine %100 zam veren hükümet yine noktalı virgüllü zamlarla emeklileri oyalayacak. Hakkımı hiç bir vekile helal etmiyorum. Zehir zıkkım olsun.
78.186.94.92
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim