• BIST 103.235
  • Altın 197,827
  • Dolar 4,7171
  • Euro 5,5018
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 17 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Acıbunar: Revizyon imar planı uygulaması başarısız

Acıbunar: Revizyon imar planı uygulaması başarısız
MHP İl Başkanı Ali Acıbunar, düzenlediği basın toplantısında yenilenen Çankırı revizyon imar planları hakkında düşüncelerini ortaya koydu.

MHP Çankırı İl Başkanı Ali Acıbunar beraberinde il yönetim kurulu ve belediye meclis üyeleri ile birlikte bugün saat 16.00'da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ana gündem maddesi Çankırı'da yenilenen ve halen askıda olan revizyon imar planları idi.

MHP İl Başkanı Acıbunar "Yaptığımız çalışmalar göstermiştir ki özel kat artışlarının yapıldığı, ticaret ya da yarı ticaret alanları oluşturularak çeşitli çevrelere rant sağlanmaya çalışıldığı, ada eksenlerinin kaldırıldığı, heyelan bölgesinin dahi kentsel servis alanlarına açıldığı, bazı kişilere farklı emsal uygulamaları ile adalet ve hakkaniyet çizgisinden fazlasıyla sapıldığı, aynı sebeple pek çok vatandaşımızın mağdur edildiği anlaşılmaktadır." dedi. Acıbunar'ın basın toplantısında yaptığı konuşma metni şöyle:

VATANDAŞLARIMIZ TAPU FOTOKOPİLERİ İLE BİRLİKTE
ÇANKIRI BELEDİYESİ İMAR MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURMALI

"Değerli Basın Mensupları,

Çankırı Belediyemizce askıya çıkarılan “Revizyon İmar Planı” ile ilgili incelemelerimizi tamamladık. Bilindiği gibi bu planla ilgili itirazlar 17 Aralık 2011 tarihi itibariyle sona ermektedir. Bu nedenle planla ilgili görüşlerimizi açıklamadan önce halkımızı uyarmak ve haksızlığa uğradığını düşünen vatandaşlarımızın tapu fotokopileri ile birlikte Çankırı Belediyesi İmar Müdürlüğüne başvurmaları gerektiğini önemle hatırlatırız.

Değerli Basın Mensupları,

Sağlıklı bir çevre, yaşanabilir yerleşim alanlarının oluşturulması, planlı gelişme ve bütün bunların sonucu olarak çağdaş şehircilik, kamu yararının en üst seviyede belirlendiği imar planları ile mümkün olabilir. Mevzuatımız imar planlarına halkın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılama, tarihi, tabii ve kültürel değerlerini koruma, sağlıklı ve güvenli yapılaşmayı sağlama ve yaşam kalitesini artırma gibi sorumluluklar yüklemektedir. İmar planları bu saydığımız unsurlara yaklaşabildikleri oranda başarılı, bundan uzaklaştıkları oranda da başarısız sayılmaktadır.

REVİZYON İMAR PLANI UYGULAMASINI BAŞARISIZ BULUYORUZ

Bu itibarla MHP Çankırı İl Teşkilatı olarak Çankırı kent merkezi revizyon imar planı uygulamasını başarısız bulduğumuzu açıklamak isteriz. Önümüze getirilen ve kısa bir zaman içerisinde değerlendirilmesi beklenen planın üstünkörü taramasında dahi yukarıda saydığımız sorumluluklarla taban tabana zıt uygulamaların plan marifetiyle dayatılarak, kamu zararına bir yapılaşmaya imkan tanındığı görülebilmektedir. Bu yüzeysel incelemede özel kat artışlarının yapıldığı, ticaret ya da yarı ticaret alanları oluşturularak çeşitli çevrelere rant sağlanmaya çalışıldığı, ada eksenlerinin kaldırıldığı, heyelan bölgesinin dahi kentsel servis alanlarına açıldığı, bazı kişilere farklı emsal uygulamaları ile adalet ve hakkaniyet çizgisinden fazlasıyla sapıldığı, aynı sebeple pek çok vatandaşımızın mağdur edildiği anlaşılmaktadır.

MHP OLARAK REVİZYON İMAR PLANINA HAYIR DEDİK

Komisyon safhasında tespit ettiğimiz eksikliklerin giderilmesi noktasında yapılan çalışmalar da yukarıda saydığımız yükümlülükleri giderme noktasında güdük kalmış ve basit değişikliklerle grubumuzun itirazlarının önüne geçilmek istenmiştir. Bu nedenle MHP grubu olarak hem İmar Komisyonu çalışmaları safhasında, hem de Belediye Meclisi toplantısı sırasında revizyon imar planına 'Hayır' dedik. Açıkça söylemek isteriz ki, bu haliyle revizyon imar planı özel çıkar grupları oluşturmayı hedeflemektedir. Kimi vatandaşlarımızın mülkiyet hakkına hiç saygı göstermeyen bu plan, ayrıcalıklı bazı vatandaşlara beklenmeyen, öngörülmeyen, önceden tahmin edilemeyen haksız mülkiyetler sağlamaktadır.

Bu vesileyle hepinize saygılar sunuyor, başta da söylediğim gibi bu konudaki itirazların bu ayın 17’sinde sonlanacağını bir kez daha hatırlatmak istiyorum."

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
ertan tan
17 Aralık 2011 Cumartesi 23:24
mhp
çankırı halkı tek sizin iktidarınızda mağdur oldu sayın genel başkan ne yaptınız çankırıya..
83.66.214.101
meridyen
15 Aralık 2011 Perşembe 11:31
çivitcioğlu rantı
pazar pazarının olduğu yerdeki 20 adadaki çivitcioğlu'nun arsasına bakınız, diğer adalar maximum 5 kat iken e=2,50 hmax=serbest verilmiş imarcılar gayet iyi anlarlar, sonsuz kat demek (rant kokuyor, resmen) bilginize.... adaletli kalkınma bu olsa gerek demek
212.156.93.70
saf saffet
14 Aralık 2011 Çarşamba 16:24
en dürüst mütahit
Bence çankırı'da imar mevzuat ve planına en uygun inşaatları özcenk inşaat yapıyor hayatta fazla kat yapmazzz mesela 12 kat olması gereken bir yere 6 kat yapar heppp:))) hatta binaların altına dükkan yerine otopark yaparrrr :))))) otoparklı ev almak isteyenlere özcenk inşaatı tavsiye ederim :)))
94.123.103.229
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim