• BIST 103.020
  • Altın 188,764
  • Dolar 4,5693
  • Euro 5,3686
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 22 °C
  • Antalya : 29 °C
  • Eskişehir : 23 °C

Akademisyenlere gözaltı

Akademisyenlere gözaltı
"Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyenler için Kocaeli'de de düğmeye basıldı. Gözaltı listesinde 7'si profesör 19 kişinin ismi var.

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ adlı bildiriye imza atan akademisyenlere yönelik başlatılan soruşturmada, Kocaeli’de 19 akademisyen hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bu isimlerden 12′si gözaltına alındı. Dün de Düzce’de bir okutman hakkında yakalama kararı çıkarılmış, Hakkari’de de bir akademisyen gözaltına alınmıştı.

128 AKADEMİSYEN TARTIŞILAN METNE İMZA ATMIŞTI 
Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, Kocaeli Üniversitesi’nde görevli Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisine imza atan 19 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı doğrultusunda Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri bu sabah operasyon düzenledi. 19 akademisyenden evlerinde bulunan 12′si gözaltına alındı. 7 akademisyenin de gözaltına alınacağı bildirildi. Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı yürüttüğünü belirterek, “Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatları doğrultusunda bildiriye imza atan 12 akademisyen gözaltına alındı. Gözaltılar 19′u bulacak” dedi.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİ

Gözaltı listesinde 7′si profesör 19 kişinin ismi bulunuyor. Söz konusu bildiriye imza atan Kocaeli Üniversitesi’ndeki adamesiyenler ise şunlar;

Araştırma görevlisi Adem Yeşilyurt, Doç.Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. Burcu Yakut Çakar, Yrd. Doç. Dr.Derya Keskin, Doç. Dr. Gül Köksal, Doç. Dr. Güven Bakırezer, Doç.Dr. Hakan Koçak, Yrd. Doç. Dr. Hülya Kendir, Prof.Dr. Kuvvet Lordoğlu, Prof.Dr. Mehmet Cengiz Erçin, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Mehmet Ruhi Demiray, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç.Dr. Özlem Özkan, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç.Dr. Yücel Demirer, Prof.Dr. Zelal Ekinci.

İŞTE O AKADEMİSYENLER BİLDİRİSİ

1128 akademisyenin imza attığı ve önceki gün yayımlandıktan sonra başta Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere iktidar çevresinin yoğun eleştirilerine maruz kalan bildiride, Güneydoğu’da yürütülen terörle mücadele operasyonları ile ilgili çarpıcı detaylar bulunuyor.

İşte “Bu suça ortak olmayacağız! başlıklı o bildiri;

“Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve  Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.”

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
hasan
16 Ocak 2016 Cumartesi 11:23
11:23
bunların hocası 63 lükler.onlar baş tacınızdı şimdi ne oldu.
78.191.114.173
hasan
15 Ocak 2016 Cuma 11:09
11:09
kabahat bunlarda değilki,bunlara o ortamı hazırlayanlarda.63 akil adamlar neredeler.
78.191.115.93
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim