• BIST 98.455
  • Altın 220,350
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0749
  • Ankara : 0 °C
  • İstanbul : 8 °C
  • İzmir : 9 °C
  • Çankırı : -4 °C
  • Antalya : 9 °C
  • Eskişehir : 2 °C

AKP'de çöküşün başlangıcı

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Turgut ÖZAL, Türkiye’nin 45 ve 46 dönem hükümetlerine Başbakanlık yaparak ülkenin değişen ve gelişen vizyonuna imza atmış, daha sonra da kamuoyu nezdinde en güçlü olduğu dönemlerde Cumhurbaşkanlığına çıkarak Çankaya Köşkü’nden ülkeyi yönetmeye çalışmıştı.

Süleyman DEMİREL, bir fenomen… Türkiye Cumhuriyeti tarihinin hiç şüphesiz en başarılı politikacısı; yıllara meydan okumuş, defalarca seçim kazanmış, darbelerle gitmiş, halkın oyu ile tekrar iktidara gelmiş bir siyaset duayeni. Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL’ın ölümüyle Türkiye’nin 9.Cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel de Çankaya’ya çıktığında Adalet Partisi’nin devamı olan Doğru Yol Partisi en güçlü dönemlerini yaşıyordu.

Peki, ne oldu?

Türkiye Cumhuriyet tarihine imza atmış, milyonlarca seçmene hükmeden her iki lider de Çankaya Köşküne oturduktan sonra partileri eriyip yok olmaya başladı. En fazla on sene içinde partilerinin adı bile kalmadıtabelaları bile yok oldu, şimdi bu partileri kimse hatırlamıyor.

Bunun sebebi Çankaya Köşkü’nün uğursuz olması değil, orası efsunlu filan da değil. Sebep, ülke kötüye giderken liderlerin Çankaya Köşkü’nü bir sığınak olarak görmesi…

Şüphesiz Özal ve Demirel Çankaya’ya çıktığında halkın gördüğü ile kendi gördükleri arasında çok fark vardı. Bugün de durum aynı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Halk henüz olayın farkında değil, fakat yavaş yavaş farkına varacak. Eskiden halkın yaşadığı sıkıntılar sadece ekonomik yönü ile hissedilirdi, şimdi AKP’nin yeteneksiz ve başarısız dış politikası sayesinde bölgede çok büyük uluslar arası sıkıntılara gebeyiz. Üstelik Sayın Erdoğan’ın savcılığını yaptığı ve bugün kendisinin bile “beni kandırdılar” dediği davalar sayesinde Türk ordusunun etkisiz ve ülkenin savunmasız bırakıldığı bir dönemde bu sıkıntılara karşılık verecek gücümüz filan da kalmadı.

Türkiye’nin sadece bu sene ödemesi gereken dış borç 220 milyar dolar, üstelik bu ödemeyi “IMF’ye borcumuzu bitirdik” çığlıkları eşliğinde yapacak. Karın tokluğuna çalışarak AKP’ye oy veren milyonlarca yoksulun bundan haberi var mı?

Elbette yok. Onların ülkenin yönetim biçiminin ne olduğu konusunda dahi bir fikri olduğunu sanmıyorum.

Tayyip Erdoğan’ın Başkanlık hayalleri, ülkeyi Çankaya’dan idare edeceği şeklindeki anlamsız söylemleri içi boş seçim propagandasından ibarettir. Çankaya’dan ülke yönetemeyeceği gibi, zamanla partisi de yok olup gidecektir. Yapmak istediği, Çankaya’da yargı zırhına bürünerek ömrünün son günlerinde rahat ve huzurlu bir hayat geçirmekten ibarettir.

Elbette bu gerçek, Türkiye’nin kaçınılmaz sonunu değiştirmeyecektir; Türkiye çok büyük sıkıntılara gebedir. İktidarın “kandırıldım” diyerek altına imza attığı operasyonlar sonucunda ülke savunmasız bırakılmış, Milli Güvenliği ile ilgili kurum ve kuruluşların hepsi tasfiye edilmiş, yetişmiş personeli iftiralar, yalan ve sahte belgelerle yıllarca hapiste tutuklu kalmıştır. Bu insanlarda “intikam” duygusu artarak büyümüş; fakat şu an için vatana karşı hizmet etme isteği ASLA kalmamıştır.

Vatana hizmet etmeden intikam almanın tezahürü ilginç sonuçlar doğuracaktır.

Türkiye artık KAZANANIN olmadığı bir oyuna başlamak üzeredir…

AKP’nin tarihin görüp görebileceği en başarısız dış politikası sayesinde dört bir yanımız gerçek düşmanla çevriliyken merak ediyorum, bu ülkeyi kim savunacaktır,müteahhitlikten başka bir iş bilmeyen mücahitler mi?

Bu yazı toplam 5386 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Mustafa Nurdili
02 Ekim 2014 Perşembe 17:53
17:53
Bezdik kardeşim bezdik. Bu nasıl bir idare, bu nasıl bir yönetim? Milletin cebinde para yok, esnafın borcu dağ gibi, müşteri yok, piyasada yaprak kıpırdamıyor. Esnaf, tüccar banka kredisi ile ayakta durmaya çalışıyor; yönetenlere sorsan "Türkiye lider ülke, herşey çok iyi"... Bu bir rezalettir ve bedelini de gene herzamanki gibi bu millet ödeyecek. Yazık, yazık bezdik artık. BEZDİK...
207.244.77.138
Sadık Gökyurt
09 Eylül 2014 Salı 10:02
10:02
AKP bu oyu nasıl alıyor anlamıyorum? Sokakta herkes bu hükümete demediğini bırakmıyor, söven sövene ama sandıktan gene bu parti çıkıyor, bu nasıl oluyor? Doğrusu artık şüphe etmeye başladım.
78.167.251.5
Nuri Pektaş
08 Eylül 2014 Pazartesi 10:52
10:52
Tebrik ediyorum bir konu ancak bu kadar güzel özetlenebilir.
207.244.78.8
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim