• BIST 97.713
  • Altın 143,932
  • Dolar 3,5669
  • Euro 4,0007
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • İzmir : 15 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 16 °C
  • Eskişehir : 13 °C

Barolar Birliği Başkanı'na Çankırı'dan destek

Barolar Birliği Başkanı'na Çankırı'dan destek
Çankırı Barosu Başkanı Av. Erkan Köroğlu'nun yaptığı yazılı açıklamada "Başbakanımıza da güveniyoruz Birlik Başkanımıza da güveniyoruz" denildi.

İşte o yazılı açıklama:

"SAYIN BAŞBAKANIMIZA DA GÜVENİYORUZ
SAYIN BİRLİK BAŞKANIMIZA DA GÜVENİYORUZ

Ülkemizde ‘17 Aralık Operasyonları’ sonrasında devletin en yüksek organlarının temsilcilerinden yüksek sesle ortaya atılan fikirler sonucu 5 Temmuz 2012 tarihinde kaldırılmış Özel Yetkili Mahkemelerin, bu tarihten sonra görmeye devam ettiği özellikle kamuya mal olmuş Ergenekon, Balyoz, KCK, Odatv, Poyrazköy ..vb davaların yeniden genel mahkemelerde görülebilmesi ışığı , soruşturmadan kovuşturmaya tüm safhalarında tartışmalı olan bu davaların üzerine bir güneş gibi doğmuştur. Bu süreç içerisinde Ülkemizde ki 79 barodan oluşan TBB nin ortaya koyduğu çözüm önerisine Sayın Başbakanımızın sıcak baktığı ve konunun muhatapları arasında bir Consensus sağlandığı gibi bu konuda Halk desteğinin de oluştuğu anlaşılmıştır. 

Bu süreç içerisinde bu gün geldiğimiz nokta da;    

1-Ülkemiz Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, süreç başlangıcındaki yapıcı ve olumlu düşünceleri ile ülkemizde adil yargılanmanın tam ve eksiksiz sağlanması adına yaptığı girişimleri son derece olumlu buluyor ve kendisine güveniyoruz.  

2-TBB başkanı Sayın Metin Feyzioğlu'nun süreç içerisinde yapmış olduğu açıklamalardan bir iki cümlenin adeta cımbız ile çekilerek süreci tıkamak, consensusun bozulmasını sağlanmak istenmesini üzülerek görüyoruz. Burada asıl olanın TBB Başkanının kurumsal dil ile yaptığı açıklamalar olması ve bu söylemlerin dikkate alınmasını istiyoruz. 

3-Tüm kamuoyunun anlamasını istiyor ve diliyoruz ki TBB bir siyasi parti değildir. Herhangi bir siyasi partinin arka bahçesi de değildir. Kanunla kurulmuş kamu hizmeti yapan bir meslek örgütüdür. Nitekim Birlik Başkanı Sayın Feyzioğlu Başkan olduğu gün mensubu olduğu partiden istifa etmiştir. TBB'nin adil yargılamanın tesisi için yaptığı çıkışını siyaset arenasına çekerek adeta rakip bir siyasi parti gibi algılanmasını da hayretler içerisinde izliyoruz. TBB'nin siyasi bir hale girdiği anda en sert ve etkili tepkiyi Çankırı Barosu'nun vereceğinin bilinmesini istiyoruz. 

4-TBB tarafından ortaya konulan çalışmada, yukarıda bir kısmının ismini verdiğimiz davaların yeniden genel mahkemelerde’ adil yargılama’ hakkının sağlanması amacıyla görüleceği, bu çalışmanın kesinlikle sanıkların doğrudan beraati sonucunu doğurmayacağı gibi yine Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasının önünün açılmasına ilişkin bir amacın consensus metninde yer almamasına rağmen, bir kısım kişi ve grupların bu söylemlerimizin tam tersi gibi kamuoyunda algı yaratmak istemelerini de üzülerek görmekteyiz. 

Dünyada bir tane Türkiye vardır ve hepimizin amacı bu ülkede gelecekten umutlu, mutlu insanlar yaşatmaktır. Kuşkulu olduğu iddia edilen hukuk ile hayatları Trajediye dönen insanların çığlığına kulaklarımızı kapatmayalım. Sayın Feyzioğlu'nun açtığı ve Sayın Başbakanımızın tüm samimiyeti ile desteklediği süreci gündelik hesaplar ile tıkamayalım ve bu insanları şüpheye yer bırakmayacak şekilde adil yargılayalım. 

Av Erkan Köroğlu
Çankırı Baro Başkanı" 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Lütfi Ersoy
13 Ocak 2014 Pazartesi 09:13
09:13
Başkanım; açıklamanızı okudum ve kafamda şu sorular oluştu. Ben bu soruları yüz yüze de size iletirim ama kamuoyunun bilgi sahibi olması bakımından buradan da iletmek istedim. Şöyle ki;
1-Yapmış olduğunuz açıklamadan Baro Yönetim Kurulunun bilgisi var mı, metin altına Yönetim Kurulu Üyeleri de imzalarını koyuyorlar mı? Yani açıklamanız kişisel mi yoksa kurumsal mı?
2-Başbakanın övgüyle bahsettiğiniz adil yargılanmanın tam ve eksiksiz sağlanması adına yaptığı girişimleri arasında bir gecede yapılan yönetmelik değişikliği, görevden almalar, Cumhuriyet Savcılarıyla girdiği polemikler, soruşturma dosyaları elinden alınan savcılar, mecliste saldırıya uğrayan hakimler, milli iradenin onayıyla oluşturulduğundan gururla söz edilen HSYK nın günah keçisi ilan edilmesi gibi konular da var mı?
3-Sizce yeniden yargılanma koşulları oluştu mu? Yoksa yeniden yargılanma yasa ya da anayasa değişikliği yoluyla mı yapılacak? Böyle bir şey olursa sadece gündemdeki davaları ve sanıklarını mı kapsayacak yoksa özel yetkili mahkemelerin yaptığı tüm yargılamalar ve verdiği tüm cezalar için aynı şey geçerli mi olacak?
4-Şayet yeniden yargılanma olursa Başbakan bu davalardaki savcılık görevine devam edecek mi? Sık sık “O savcılar eğer siyaset yapacaksa meclise gelsinler, öyle siyaset yapsınlar” sözlerini duyar olduğumuz Başbakana “Savcılık yapmak istiyorsan fakülte bitir,öyle gel” gibi bir şey söylesek çok beylik bir laf mı etmiş oluruz?
5-Yargılama süresinin beş yılı açtığı davalar için Malezyada “içerde günahsız yatan bir çok insan var” şeklindeki sözlerini siz nasıl yorumlarsınız?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
88.224.246.90
Kara Murat
11 Ocak 2014 Cumartesi 02:53
02:53
Başkanım soyadının ilk hecesi değil de, bazılarının isminin son hecesi gibi MAN kafalı olanlarla işimiz olmadı olmayacaktır. Bunların niyeti bellidir üzüm yemek değil bağcı dövmek..Yaptığınız başarılı çalışmaları, görüşlerinizi, açıklamalarınızı dikkatle dinliyoruz,aynı yolda yolundayız.. saygılar..
78.168.212.17
şaban
10 Ocak 2014 Cuma 23:04
23:04
Sayın Başkanın cezaevindeki insanlar için verdiği mücadeleyi haklı buluyorum. Bekara hanım boşaması kolay tabi, bağcıya haksızlık yapmayın
88.226.60.231
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim