• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 11 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Başbakan hangi okul mezunu?

Başbakan hangi okul mezunu?
Bu yazı kafaları fazlasıyla karıştıracak...
http://blog.milliyet.com.tr'de Mehmet Atak imzalı yazı bir hayli ilginç. İşte o yazı:
 
Başbakan hangi okul mezunu?
 
06 Mart 2013 tarihli 'Biri, Diğeri' başlıklı yazımda, Başbakanımızın "Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu" olduğunu yazmıştım. Yazımı hazırlarken bu bilgiyi Başbakanlık resmi internet sitesinden almış, resmi sitede yanlış bilgi olabileceği aklıma bile gelmemişti. Bazı dikkatli okuyucularımdan aldığım ikazlar üzerine konuyu yeniden araştırdım. Gerçek biraz karışıkmış:
 
Başbakan Erdoğan'ın Marmara Üniversitesi'nden mezun olduğunun iddia edildiği tarihte (1981) ortalıkta bir "Marmara Üniversitesi" yokmuş. Marmara Üniversitesi, resmi sitesinde kendisinin 1982 yılında kurulduğunu iddia ediyor. Bu iddiaya göre adı geçen üniversite, 1982 yılının Temmuz ayında çıkartılan kanun ile "Marmara Üniversitesi" olmuş ve Başbakan'ın mezun olduğunu beyan ettiği "İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi" de aynı tarihte, aynı kanunla kurulmuş.
 
Başbakan, büyük bir ihtimalle o yıllarda adı İktisadi Ticari İlimler Akademisi (İTİA) olan okulu bitirmiş olsa gerek. Yine o yıllarda, İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri, İTİA'nın ana kollarıymış. Bir de civara dağılmış yüksek okullar varmış; "Aksaray Yüksek Ticaret Okulu" ve "Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu". Şimdi sıkı durun, devletin resmi sitesine göre Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi mezunu açıklanan Başbakan, tespitlerime göre Aksaray Yüksek Ticaret Okulu mezunuymuş.
 
Yazımın başında Başbakanın mezun olduğunu iddia ettiği okulu, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi olarak vermiştim. Diyeceksiniz ki, o zaman bize niye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni anlatıyorsun? Kusura bakmayın suç benim değil, başbakanın mezun olduğu açıklanan İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi diye bir okul ne günümüzde ne de geçmişte hiç olmamış.
 
Ayrıca yine Başbakanlık resmi internet sitesine göre liseyi 1973 yılında bitiren Erdoğan'ın yüksek okulu bitirme yılı 1981. Yani liseden tam 8 (sekiz) yıl sonra biten bir yüksek öğrenim dönemi mevcut. Özgeçmişinde lise yıllarından ayrıntılar verip, "okuldaki şiir okuma yarışmalarına, liseler arası münazaralara, kompozisyon yarışmalarına, atletizmden, futbol turnuvalarına kadar pek çok sportif, sosyal ve kültürel etkinliklere" katıldığı anlatılıyor. Liseden sonra ise nedense biraz karanlık. Ben hiçbir resmi-gayri resmi kaynakta ve Başbakanın hiçbir röportajında bu sekiz yılın izini maalesef bulamadım. Kendi hayatından örneklerle hayat dersleri vermeyi çok seven Başbakanın; 'üniversitede bir hocamız vardı, şöyle derdi... veya biz de üniversitede şöyle aktiftik, böyle romantiktik' şeklinde bir röportaj verdiğine şahsen ben rastlamadım.
 
Herkes üniversite bitirecek veya derece yapacak diye bir kural yok tabi ki, fakat bu konu niye bu kadar gizli ve karmaşık anlayamadım. On yıldır ülkemi yöneten ve Anayasa'yı (dolayısıyla ülkeyi) değiştirip 10 yıl daha başkan olma hayali kuran bir kişinin hayatında karanlık nokta kabul edilemez sanıyorum. Bu durum, Başbakanın hayal ettiği gerçek başkanlık sistemi olan ABD'de kesinlikle olamaz. Biliyorsunuz ABD'de başkan adaylarının neredeyse bebekliklerinde yaptıkları bile araştırılıp, kamuoyuna sunuluyor. Sonuç olarak, bu konuda daha farklı bilgiye sahip olan varsa paylaşsın ve lütfen hepimizi aydınlatsın lütfen. Sağlıkla kalın.
 
İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır. (Yunus EMRE)
 
İZMİR, 15 Mart 2013
 
YAZININ KUPÜRÜ
 
basbakanhangiokulmezunu-sozcu-resim-061-001.jpg
 
 
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim