• BIST 103.473
  • Altın 195,604
  • Dolar 4,6910
  • Euro 5,5039
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 30 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 29 °C
  • Eskişehir : 25 °C

"Çankırı'yı 2023'e programlıyoruz"

Çankırıyı 2023e programlıyoruz
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, İstanbul'da verdiği ropörtajda önemli mesajlar verdi.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan İstanbul'da EMITT Fuarında Ataşehirweb.com'dan Recep Kenan'a verdiği ropörtajda "2023'ün Çankırı'sını programlıyoruz" dedi.

İşte o ropörtajda Vali Vahdettin Özcan'a sorulan sorular ve Özcan'ın verdiği yanıtlar:

2023'ÜN ÇANKIRI'SINI PROGRAMLIYORUZ

"Turizm Fuarındayız, EMITT&Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı. Fuarda Çankırı standında. Bakıyoruz ziyaretçilerle tek tek ilgilenen bir vali.

Özkanoğlu ADOPEN'den Kamyanya
Son gün 29 Şubat

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’dan söz ediyoruz.

Çankırı’yı soruyoruz ve Vali Özcan da ‘2023 ün Çankırı’sını programlıyoruz’  diyor. 

- Çankırı’da turizm ile ilgili nelerden söz edebiliriz.

Malumunuz Türk kent hayatında ulu camileri olan kentler değişik kentlerdir. Bizim ulu camimiz var.  Kanuni Sultan Süleyman Camii diye de anılır. Müştemilatı ile bir cazibe merkezidir. Ben Çankırı’yı bilmeyenleri, ya da yerini bilip de görmeyenleri Çankırı’ya davet ediyorum. Mutlaka Ulu Camimizi ziyarete davet ediyorum.

Çarşamba günleri kurulan organik pazarımız var. Köyün yöresel ürünleri satılıyor. Çarşamba günleri Ankara’dan bayanlarımız otobüs ya da minibüslerle geliyor organik pazarda alış verişlerini yapıyor, öğlen de bizim ‘Takım Yemeği’ dediğimiz yöre yemeklerini yiyip akşam dönüyorlar.

Onun dışında Selçuklu esri Taş Mescidimiz var. Selçuklular tıp, şifa mektebi olarak kullanmış. Kazılarımız devam ediyor. Mevlevihane olarak kullanılan kısmının tamamı ortaya çıkartılacak.

Kalemizde Çankırı’nın Fatih Sultan Mehmet’i Karatekin yatıyor. Biliyorsunuz Karatekin Çankırı, Sinop ve Kastamonu’nun fatihi. Çankırı’ya gelenleri Kalemizi ve Karatekin’i ziyarete davet ediyorum.

Horasan Erlerinin diyarı Çankırı. Eldivan ilçemiz de Hacı Muradı Hazretleri var. Aynen Şeyh Şabanı Veli, Hacı Bayramı Veli gibi. Çankırı’ya 15 dakika mesafede yaptığımız yeni düzenlemelerle ziyarete açıyoruz.

Çavundur’umuz var, Çavundur da Türkiye’nin en kaliteli kaplıca suları var. Orada il özel idaresinin 150 yataklı bir tesisi var. Bir özel firmamıza ihale ile 36 ay içerisinde hizmete sokacağı tesiste 20 yıl süreyle suyun bir kısmını kullanma hakkını verdim. Aynı zamanda yine Çavundur’da bizim Çankırılı bir Müteşebbisimiz Kaplıca tatil köyü kuracak. Onunla ilgili teşvik çalışmalarımız devam ediyor.

Geldiklerinde Mutlaka Yaren Gecesine katılmalarını tavsiye ediyorum. Yaren Gecesi bizim önemli bir geleneğimiz. Sabah ezanına kadar devam eder ama biz misafirler için kısa tutup Saat 11 (23.00) gibi Takım Yemeği ile bitiriyoruz.

En büyük özelliği Çankırı’nın, Ankara’ya 1 saat 20 dakika, İstanbul’a 4.5 Saat. Çankırı’yı merak edenleri, görmek isteyenleri Çankırı’ya davet ediyorum.

Biz 15 gün evvel Ankara’da 170 ayrı noktada billboardlara girdik. Ilgaz’daki kış tesislerinde yer yok. İnşallah kültür Bakanlığımız Nisan ayında 49 yıllığına 2 adet tesis, biri 180 yataklı, diğeri 150 yataklı ihale ilanına çıkacak. Buradan tüm yatırımcıları Ilgaz’a davet ediyorum.

- Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ataşehir’de düzenlediğiniz Çankırı Sempozyumunun amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

Hemen sonuç alınması beklenmiyordu. Bu bir süreç. Toplumsal olaylar matematik gibi değil. Hemen kesip yeni güzergah, yeni bir projeksiyon beklemek olay değil. Biz bu sürecin başlangıcını İstanbul Ataşehir’de yaptık. Nisan 15’de Ankara’da ikincisini yapacağız. Eylül Ayında İstanbul Feshane’de olacağız inşallah. En sonunda 2013’ün başında bir projeksiyon çizeceğiz.  2023’te Çankırı ne hale gelecek, nerede olacak bütün Çankırılılara tanıtacağız. Bu kapsamda başarılı geçti.

TEŞVİKTE ŞIRNAK NEYSE BİZ OYUZ

-Çankırı’nın teşvik konusunda yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Teşviki iyi kullandığını söyleyebilir miyiz?

Teşvik konusunda 4, bölgeyiz biz, yani Şırnak neyse Hakkari neyse biz oyuz. Ama doğru kullanıyor muyuz derseniz soru işareti var tabi. 

Buna rağmen enteresan yatırımlar var Çankırı’da. Bilmediğinizi sanıyorum ve çoğu insanlar da bilmiyordur sanıyorum Çankırı’da dünyanın en büyük seramik fabrikası var şu anda.

Türkiye’nin en büyük elektrikli ev aletleri fabrikası Çankırı’da. Çok büyük firmalara 1400 kişiyle üretim yapıyoruz Şabanözü ilçesinde.

Bir tane maden zenginleştirme fabrikamız var Kurşunlu’da Türkiye’de tek fabrika. Çelik üretiminde bir ara madde var biz üretiyoruz. Türkiye’nin ihtiyacının % 13 ünü biz karşılıyoruz. Geri kalan kısmı maalesef ithal ediliyor.

İnşallah bu yeni teşvik sisteminde hak ettiğimizi, alır yeterince faydalanırız.

ILGAZ'DA EN FAZLA TESİSLER KASTAMONU TARAFINDA

-Turizmde Çankırı’nın yeri nedir? Turizmi Çankırı ekonomisine katkısı nedir?

Turizmle ilgili biraz sıkıntılıyız. Turizmde Ilgaz’da en fazla tesisler Kastamonu tarafında.

Biz şimdi bir atılım başlattık. İnşallah Nisan gibi Kültür Turizm Bakanlığı yeni bir ihaleye başlayacak. 49 yıllığına yer tahsis ediyoruz Ilgaz’da, Yıldıztepe’de biri 180 yataklı, biri 150 yataklı otel yapılacak Allah nasip ederse.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
metin canbaz
14 Şubat 2012 Salı 08:50
korgun osb
sayın valim, gerçekten ilimizdeki ana meselelere yerinde parmak basıyor, bir de hemen ilimizin yanı başı korgun osb ye de bir uğrarsanız çok iyi olur, burası neden atıl neden yatırımcı gelmiyor, ama bunları yerel gazete sahipleri ve yakın büroklardan öğrenirseniz daha gerçekci olur, yönetim olarak neşter zamanıdır diye düşünüyorum,
212.156.93.82
Aziz YÜKSEL
13 Şubat 2012 Pazartesi 13:58
teşekkürler valimiz
Sayın Valimiz Çankırı'mıza göreve başlayalı Çankırı'da değişik bir yüz bir profille karşılaştı bizim Çankırılı bürokratlarımız ve bazı çevreler buna alışık değil zor gelir ama valimiz sağ olsun kendisi bizzat herşeyin altına elini koyunca diğerleri de yapıyor. İstanbul'da Çankırı sempozyumu - ist. emitt fuarında Çankırı standı bu güne kadar nerdeydi sayın Çankırılı sevdalı hemşerilerimiz. Valimize sonsuz teşekkürler. İst. Federasyonu olarak ve İst. yaşayan Çankırılılar olarak valimizin yanındayız. Çünkü biz gurbetteyiz vatan hasreti çekeriz. Korgun - Çukurören Köyü Dernek Bşk. ayuksel18@hotmail.com Selamlar.
85.102.214.250
KÜRŞAD
13 Şubat 2012 Pazartesi 10:51
ahde vefa
Çankırımızın tarihi ve kültürel ve de iktisadi kalkınmasında derviş gönlü, devlet baba tabiatıyla ilgilenen ahdine vefa gösteren, üst düzey ilişkileriyle şehrimize güç katan valimize minnettarız. Çankırımıza çok yakışıyorsunuz, Allah razı olsun...
188.3.147.68
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim