• BIST 116.511
  • Altın 162,176
  • Dolar 3,7374
  • Euro 4,6518
  • Ankara : 3 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • İzmir : 8 °C
  • Çankırı : 5 °C
  • Antalya : 16 °C
  • Eskişehir : 4 °C

CHP lideri Kılıçdaroğlu gündemi değerlendirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu gündemi değerlendirdi
CHP lideri Kılıçdaroğlu TÜBİTAK'ın 5 nolu harddiskte saat ve tarihle oynandığı yönündeki raporunu değerlendirerek; "Davanın çöktüğünü gösteriyor bu" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜBİTAK’ın Balyoz ve Poyrazköy Davaları’nın en önemli delilleri arasındaki "5 numaralı Hard Disk" için "Disk ile oynanmış" raporu vermesine ilişkin "Davaların çöktüğünü gösterir" değerlendirmesi yaptı.

Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit’in heykelinin CHP’nin Ankara Çevre Sokak’taki eski genel merkez binasının önüne dikilmesi töreni katıldı. CHP- MSP koalisyonunun resmen kurulduğu 26 Ocak 1974’ün 40’ıncı yıldönümünde düzenlenen törene Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit de katıldı. Eski Genel Merkez binasının ismi de "Bülent Ecevit Parti Okulu" olarak değiştirildi.

Kılıçdaroğlu, tören sonrasında yaptığı açıklamada "Biz defalarca bu delillerin sahte olduğunu, üretildiğini, ısrarla ve ısrarla dile getirdik. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok uzman bu delillerin üretildiğini ifade etti. Ama hiç kimse dinlemedi. TÜBİTAK yeni bir rapor vermiş, davanın çöktüğünü gösteriyor bu. O sahte delillerle masum insanların mahkum edildiğini gösteriyor. Davanın tabii yeniden açılması gerekiyor. Biz öteden beri şunu savunduk; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılmalı ve bu mahkemelerde görülen davalar normal mahkemelerde yeniden görüşülmeli" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu HSYK ile ilgili "Uzlaşma Komisyonu ya da Anayasa değişikliği" alternatifleriyle ilgili de "Biz Uzlaşma komisyonunun görev yapmasını ısrarla istedik. AKP gelmemesine karşın, üç siyasal partinin temsilcileri uzlaşma komisyonunu sürdürmek istediler. Üç kez gittiler. Ne Sayın Çiçek ne de AKP milletvekilleri gelmedi. Dolayısıyla bu uzlaşma komisyonu sona erdi. Ama yeni bir uzlaşma komisyonu oluşturmak isterse Sayın Çiçek, bunu anlayışla karşılarız ve arkadaşlarımızı görevlendiririz" dedi.

Kılıçdaroğlu Ecevit’in heykelinin dikilmesiyle ilgili olarak yaptığı konuşmada da Başbakan Tayyip Erdoğan ve ailesiyle ilgili iddialara "Temiz Siyaset" mesajıyla gönderme yaptı. Kılıçdaroğlu, "Temiz siyasetin ne olduğunu Bülent Ecevit bu topluma öğretti. Mütevazı yaşamın ne olduğunu, kendi malını kullanmanın ne kadar önemli olduğu Bülent Ecevit bu topluma öğretti. Biz o değerlerden biraz koptuk ama Bülent Ecevit’in izinden giderek o değerleri yeniden yakalayacağız. Toplumu temiz kılmak, Türkiye’yi temiz kılmak, siyaseti temiz kılmak Bülent Ecevit’in önderliğinde kendi yolumuz olacaktır" dedi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim