• BIST 102.258
  • Altın 190,134
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Devlet yaptırdı, borcu köylüye kaldı!

Devlet yaptırdı, borcu köylüye kaldı!
Bayramören'e bağlı Aluç köyünde yaşanılanlar bürokrasi yüzünden traji-komediye dönüşmüş durumda...

Bayramören'e bağlı Aluç köylüleri bürokrasi nedeniyle aylardır büyük sıkıntı yaşıyorlar.

Bilindiği gibi Aluç köyü, Bayramören'de gerçekleştirilen yamaç paraşüt organizasyonlarının önemli bir uçuş noktası.

Bölgedeki doğa şartlarının yamaç paraşütü sporuna uygunluğu nedeniyle gerçekleştirilen organizasyonların ilk sahnesi olan Aluç köylüleri, paraşütçüler için yapılan 'dinlenme evi'nin arta kalan borçları nedeniyle sıkıntılı günler geçirmekte.

Konuyla ilgili olarak Sözcü18'e konuşan Aluç Köyü Derneği Başkanı Cevat Duman "2009 yılında Bayramören Kaymakamlığı tarafından ihale edilen mevcut bina adeta kendi kaderine terkedilmiş durumda. Ortaya çıkarılan binanın arta kalan borçları yaşam mücadelesini güçlükle sürdüren köylümüzün sırtına bırakıldı. Bugüne kadar gerek siyasetçilerimize gerekse bürokratlarımıza yaptığımız ziyaretlerden elimiz boş döndük. Önümüzdeki günlerde Bayramören'de yeni bir organizasyon daha var. Yarışmacılar yine Aluç köyünde olacak. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse yaşadığımız sıkıntıları görmezden gelenlere bizler de sırtımızı dönmeyi düşünüyoruz" dedi.

Başkan Duman, yapılan ve bazı eksiklikleri bulunan bina ile ilgili olarak kendilerine yüklenilen borç miktarının 30 bin lira dolayında olduğunu ifade etti.

İL ÖZEL İDARE YETKİLİLERİ NE DİYOR?
Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz İl Özel İdare yetkilileri ise "2009 yılında başlayan inşaatın projedeki adı: Köy Konağı. İl Özel İdaresi olarak bizler bu projeye ihale bedeli dışında 7 bin lira yardımda bulunduk. Bugün için Aluç köylülerinin sıkıntısı 7-8 bin lirayı geçmez. Önümüzdeki mevzuat elimizi kolumuzu bağlıyor. Binanın bugün için önemli bir eksiği yok. En son yaptığımız incelemede elektrik bağlantısı gerçekleşiyordu. Köy konaklarının sahibi, köy sakinleridir" diyerek ortada büyütülecek bir sorun olmadığını ifade ettiler.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Şaban Türközü
14 Haziran 2013 Cuma 18:02
Aluç Beldesi
Köyümüz küçücük bir belde ama mükemmel bir manzarası var. Biz köylüler biliyorken bunu yabancılarda farketti. Ve burada yamaç paraşütü yaptılar. her hizmetini köylüler yaptı, misafir ettiler. Köylü konuk evi yapmaya karar kıldılar devlet başladı bitirmeden bitti raporu verilmiş mevcut borçları da köylüye kaldı. Duyarsız yöneticilerimiz buna bir el atmasını rica ediyor vee Aluç'un ismi tekrar verilsin !!
88.253.135.129
Cevat DUMAN
13 Haziran 2013 Perşembe 12:08
soru Bankası
köy konağı için bulundurmaktan gelen parayı kim geri gönderirken bu paraya ihtiyaç yoktur diye. Eğer ihtiyaç yoksa konağı kim bitmişdir diye teslim almıştır? lütfen bu sorularının cvb ni getirmiş arkadaşım. Teşekkür ederim
188.59.214.236
Cevat DUMAN
13 Haziran 2013 Perşembe 12:01
soru bankası
1:kaynağı denilen bina ne için yaptığımız biliyorsunuz? 2:Burada yapılan organizasyondan gelen paralardan köye kaç tl lik yatırım yapıldı buraya ve gelen paralar nerelere gitti yada kullanıldı diyorsunuz? 3:kaymakamlığa verilen dilekçe 8-9 ay önce verilen dilekçe cvb sorumlu yada olumsuz olarak niye geri dönüş yapılmadı. 4; kaymakam bey neden sizin işinizi valilik yapsın derin ...
188.59.214.235
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim