• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 22 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 27 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Erdoğan'ın Ayşe Ninesini bulduk!

Erdoğanın Ayşe Ninesini bulduk!
Başbakan Erdoğan'ın Çankırı mitinginde dile getirdiği "Ayşe Nine" ile ilgili söylediklerinin büyük bir bölümü yanlış bilgilere dayanıyor.

Başbakan Erdoğan Çankırı mitinginde yaptığı konuşma ile ülkenin ve Çankırı'nın gündemine oturan "Ayşe Nine"yi Sözcü18 haber merkezi buldu.

"Ayşe Nine" daha doğrusu Ayşe Kaplan, 64 yaşında 20 Temmuz 2010 tarihinde Hakk'ın rahmetine kavuşmuş.... Geride tam 4 torun bırakarak... Merhume Ayşe Nine Çankırı'daki Sarıbaba Mezarlığına defnedilmiş.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Haziran Pazartesi günü Çankırı Belediye Meydanında yaptığı konuşmada "2010 yılında Orta'dan, Güldürcek'ten menba kalitesindeki suyu Çankırı'ya getirdik mi? Hayırlı olsun!" dedi ve devam etti:

"Merkeze bağlı Yeşilyurt köyünden 75 yaşındaki Ayşe ninenin sevincini anlattılar bana. Köye tarihinde ilk kez su gelmiş. Ayşe nine günlerce mezarlığa gitmiş ve ‘kalkın, köyümüze su geldi’ diye sevincini aktarmış. Çok içlendim ve ağladım. ‘Ayşe nineye bu sevinci yaşattık ya bundan ötesi olamaz, Rabbim sana hamdolsun’ dedim."

Meydandaki topluluğa ve ülke gündemine böyle tanıtılan Ayşe Nine (!) bakın hangi köylüymüş! Bunun yanısıra Ayşe Nine'nin sevinci ile Çankırı'ya gelen Güldürcek suyu arasında bağlantı var mıymış yok muymuş! Hep beraber görelim...

ayse-nine-torunlari-resim-02.jpg

KONUŞMA METNİNDE ÇOK SAYIDA YANLIŞ BİLGİ MEVCUT

Başbakan Erdoğan'a "Ayşe Nine" ile ilgili aktarılan bilgilerin çoğunun yanlış olduğu Sözcü18 haber merkezinin yaptığı çalışma ile ortaya çıktı!

- Öncelikle Ayşe Nine, Yeşilyurt köylü değil Danabaş köyünden...

- Danabaş köyüne gelen su ile 2010 yılında Çankırı'ya gelen Güldürcek suyu ile hiçbir ilgisi ve de bağlantısı yok. Köye gelen su 2006 yılında yapılan çalışma ile Ovacık Su Grubundan sağlanan ve yaklaşık 24.664 m boru döşenerek sağlanmış.

Daha da ayrıntılı bilgi verecek olursak; Kuzu, Alaçat, Haydar, Altınlı, Çırçır, Ağzıbüyük, Mollamehmet köylerinin depo ve şebekeleri tamamlanıp su verilerek tesisler çalışır hale getirildi. Grubun en son köy ve mahalleleri olan Gazibekir, Hacıömer, Danabaş, Başçoban, Sarımehmet, Yeniyapan ünitelerinin şebeke ve depoları tamamlanarak bu bölge 2006 yılında suya kavuşturuldu.

GELELİM AYŞE NİNE İLE İLGİLİ HATIRALARA...

Ayşe nine yani Ayşe Kaplan Ömer Kaplan ile evli. 64 yaşında, 20 Temmuz 2010 tarihinde Hakk'ın rahmetine kavuşmuş.

Yaşadığı köy Danabaş, Çankırı'nın Çorum sınırına yakın en uç köylerinden. Kızılırmak'ın Karaömer köyünden sonra 7 km daha ileride. İki kilometre sonra ise Yeşilyurt köyü. Yani Çankırı'nın Çorum sınırındaki en son köyü.

Merhume Ayşe Nine, 2006 yılında köye su geldiğinde 60 yaşlarında. Damadı Bülent Kaplan'dan aldığımız bilgilere göre; Yaşamı süresince olmayan su nedeniyle çektiği sıkıntılarla birlikte, kendisinden büyüklerin de yaşadıkları su sıkıntılarını unutmayan Ayşe Kaplan, fırsat buldukça gittiği köy mezarlığında yatan büyüklerine dua ederken de "Kalkın  da görün! Köyümüze su geldi" şeklinde yakarışlarda bulunurmuş.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
M.ÇELİK
13 Haziran 2011 Pazartesi 08:42
Düzeltme
Yukaradı yazdığım foruma arkadaşlardan biri cevap yazmış beni çok iyi tanıdığını ve gazeteci olduğumu benim yazdığım haberlere güldüğünü ve kopyacı biri olduğumu söylemiş. Maalesef beni hiç tanımadığı belli oluyor. Çünki bu yazdıklarının hiçbirisi bende yok ben ne gazeteciyim ne de haber yapıyorum. Çankırıda yaşayan bir Çankırılıyım saygılar sunuyorum.
88.254.205.195
ahmet
11 Haziran 2011 Cumartesi 15:14
yandaşşşş
Bu yorumum yayınlanırmı yayınlanmazmı bilmiyorum. Ben Çankırılıyım ama Bitlis de öğretmenlik yapıyorum. o yüzden haberleri takip etmeye çalışıyorum. Sözcü 18in akp yi devamlı karalama yapmasını kınıyorum. şuan 2002 yılı türkiyesi si ile 2011 TÜRKİYE si arasında bu farkı nasıl görmezlikden geldiğinizi anlayamıyorum. lütfen haber yapın karalama kampanyası yapmayın...
88.226.2.189
HAKİKATLİ
10 Haziran 2011 Cuma 12:04
yanlış bilgi vermeyin
Ya arkadaş siz ya mitingi dinlemediniz yada bile bile lades deyip iftira atıyosunuz yazıktır yazık. Sayın Başbakan orda güldürcekten Çankırıya gelen suda nayrı değindi köydes projesinden ayrı. köyde projesinden konuşurkende ayşe nineden bahsetti. yeter artık yeter bırakın yandaş medyalığı. halkımız her şeyin farkında emellerinize ulaşamayacaksınız pazar günü sabahı halk sandıkta bütün doğruların haklılığını herkese gösterecek. yandaş medya da utanacak.
85.105.130.43
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim