• BIST 102.410
  • Altın 186,636
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 24 °C
  • İzmir : 29 °C
  • Çankırı : 21 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 20 °C

Gözden düşünce heykelini söktüler!

Gözden düşünce heykelini söktüler!
2003 yılında dikilen heykel, Belediye Meclisinde alınan kararla sökülerek depoya kaldırıldı.

Eski milli atlet Süreyya Ayhan Kop’un memleketi Çankırı’da 2003 yılında yapılan heykeli kaldırıldı.

Avrupa Şampiyonu başta olmak üzere bir çok başarıya imza attıktan sonra özel hayatı ile gündeme gelen ve doping skandalıyla pistlerden uzaklaşan Süreyya Ayhan Kop’un 2003 yılında Çankırı İstasyon Meydanına dikilen heykeli, ’yıprandığı ve bakımsız kaldığı’ gerekçesiyle belediye meclisi kararı ile kaldırılarak, belediyenin asfalt şantiyesindeki deposuna konuldu.

Fen İşleri Müdürlüğü’nün teklif yazısı üzerine konuyu görüşen Çankırı Belediye Meclisi, söz konusu heykelin alt kaidesinin kırılmış, üst kısmının da deforme olması ve bu hali ile tamir ve bakımının mümkün olmaması, kötü bir görünüm sergilemesi nedeniyle 06.10.2011 tarih ve 204 sayılı kararı oy birliği ile alarak kaldırılmasını kararlaştırdı.

"HALKIMIZ İSTERSE DAHA GÜZELİNİ YAPABİLİRİZ" (!)

Belediye Başkanı AK Partili İrfan Dinç, geçmiş yıllarda yapılan heykelin ciddi şekilde yıprandığını belirterek şunları söyledi:

sureyya-heykel-cankiri-resim-03.jpg

"Mevcut hali ile bu heykelin üst kısmında Süreyya Ayhan’ın taşıdığı Türk bayrağı bölümü iyice tahrip olmuş ve Türk bayrağı katmanları açılmıştı. Bu hali eleştirilere de konu oluyordu. Heykelin Süreyya Ayhan’a benzemediği de zaten belirgin bir haldeydi.

Şehrin en önemli noktalarından birinde böylesi çirkin bir görünüm vardı. Bunu meclisimize sunduk ve oybirliği ile bu heykelin kaldırılması kararlaştırıldı. Şayet halkımızdan bu heykelin yeniden yapılması ile ilgili yoğun bir talep gelirse daha güzelini yaptırabiliriz." 

kaynak: milliyet.com.tr

SON DAKİKA:
SÜREYYA AYHAN PAZARTESİ AÇIKLAMA YAPACAK

Gelişmelerle ilgili olarak eşi Yücel Kop'a ulaşan Sözcü18 Haber Merkezi, yaşanılanlarla ilgili Süreyya Ayhan Kop'dan görüş almak istedi.

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Yücel Kop "Olaydan biz de yeni haberdar olduk. Pazartesi günü Belediye Başkanı İrfan Bey ya da yardımcılarından bir isme ulaşarak net bilgiler alma düşüncesindeyiz. Bu bilgileri aldıktan sonra kamuoyuna sizlerin aracılığı ile açıklama yapacağız" dedi.

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ YORULMAZ:
YENİDEN DÜZENLEME YAPILACAK

Belediye Başkanı İrfan Dinç'in "... oybirliği ile bu heykelin kaldırılması kararlaştırıldı" açıklamasına istinaden Çankırı Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Hamdi Yorulmaz ise Sözcü18'in soruları üzerine "Yönetimden 'yeniden düzenleme yapılması' teklifi ile birlikte konuyla ilgili 'kamuoyu yoklaması' teklifi geldi. Biz de grup olarak karara 'evet' oyu kullandık" dedi.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
mehmet fatih
12 Aralık 2011 Pazartesi 11:35
zeki, çevik, ahlaklı sporcu!!!!
Şöhret yükünü taşıyamayan Anadolu çocukları Tanju Çolak misali Beyoğlu'nun ara sokaklarında kayboluyorlar, bir çuval inciri de berbat ediyorlar. Aceleyle ne heykeli dikiliyor, anlaşılır değil! Milli güreşçilerimiz, milli boksörlerimize niye yapmadınız o zaman? Atatürk ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim demişti. sporcu toplumun değerlerine bağlı, örnek insan olmalıdır. Aceleyle dikilen heykelin kaldırılması isabetli olmuştur. tebrikler...
95.65.220.165
Fikri Hür
11 Aralık 2011 Pazar 16:55
İyi oldu
Çok iyi olmuş. Geç bile kalındı. Ülkemizin gözbebeği olmuş sporcularda; sadece başarı değil, topluma örnek olma gibi önemli bir misyon yüklenmiştir. Çankırının zamanında bağrına bastığı bu kızımızı mahvedenler bu olayın gerçek sorumlusudur.
88.228.61.253
Hülya
11 Aralık 2011 Pazar 16:54
dopinG!
Süreyya önce üzerindeki doping lekesini kaldırsın, ondan sonra çıksın konuşsun.
78.168.173.187
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim