• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 18 °C

İsrail askerleri yardım gemilerine çıktı

İsrail askerleri yardım gemilerine çıktı
Gazze açıklarında hareketli saatler.

İsrail ordusu, Gazze'ye doğru yaklaşan Kanada ve İrlanda tekneleri ile irtibata geçerek, "Geri dönün ya da rotanızı Mısır'a çevirin" çağrısı yaptı. Aktivistlerin çağrıya uymaması üzerine İsrail donanmasına gemilere çıkılması emri verildi.

SAAT: 16:32 AKTİVİSTLERİN GÖZALTINA ALINACAĞI BİLDİRİLDİ
İsrail ordu sözcüsü Avital Leibovich, Gazze'ye yardım götüren gemilerin İsrail'in Aşhod limanına götürülmesinin ardından aktivistlerin gözaltına alınacağını bildirdi.

Leibovich açıklamasında, ''Bir başka İsrail'in deniz güvenliği ablukasını kırma girişimi daha başarısız oldu'' dedi.

SAAT: 16:25 İSRAİL ASKERLERİ YARDIM GEMİLERİNE ÇIKTI
İsrail donanmasının Gazze'ye yardım götüren gemilere müdahale etiği, askerlerin gemilere çıktığı bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü açıklamasında, ''İsrail donanması askerleri gemilere çıktı'' dedi.

SAAT: 15:39 DONANMAYA MÜDAHALE EMRİ VERİLDİ
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, tüm irtibat girişimelerinin başarsız olması üzerine Gazze'ye gelen filoya müdahale etme ve askerlerin gemilere çıkması emri verildiği bildirildi.

Ordu Sözcüsü saat 15.34 itibariyle hala gemilere çıkılmadığını bildirdi.

SAAT: 15:09 FİLO İSRAİL'İN GERİ DÖNME TALEBİNİ REDETTİ
Gazze ablukasını delmek için yola çıkan filonun, İsrail'in geri dönme ya da yolunu değiştirme talebini reddettiği bildirildi.

İsrail ordusunun açıklamasında, ''Tekneler, güvenlik amaçlı deniz ablukası altındaki alana doğru ilerliyor'' denildi.

Öte yandan Filistin medyasına göre, İsrail savaş gemilerinin, filoya varış noktalarını sorması üzerine, 'insanlığın vicdanına' cevabını aldı. Sorunun tekrarlanması üzerine, 'insanoğlunun iyileştirilmesine' cevabı geldi.

Ayrıca gemilerle Gazze'ye 48 mil kala irtibata geçildiği, aktivistlerin işbirliğine gitmek istemediği bildirildi.

Saat 15.05 itibariyle, bazı iddiaların akine, İsrail ordusundan filoya müdahale edildiği yönünde bir açıklama henüz gelmedi.

SAAT: 14:13 İSRAİL, YARDIM TEKNELERİYLE TEMASA GEÇİLDİĞİNİ DOĞRULADI
İsrail ordusu, Gazze'ye gelen filo ile irtibata geçildğini doğruladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ''İsrail donanması ile Gazze'ye doğru gelmekte olan Tahrir ve Saorise ile ilk temas sağlandı'' denildi.

Ordu Sözcüsü Avital Leibovich ise, twitter hesabında ''Tekneler, geri dönmeleri ya da Mısır limanına gitmeleri ve yasadığı hareketlerini sonlandırmaları konusunda uyarıldı'' dedi.

SAAT: 14:02 YARDIM TAŞIYAN TEKNELERE
İSRAİL SAVAŞ GEMİLERİNİN YAKLAŞTIĞI BİLDİRİLDİ

İsrail savaş gemilerinin, Gazze'ye gelmekte olan filoya yaklaştığı, bir gemi ile irtibatın kesildiği bildirildi.

İki ayrı gemidekiler, sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yaklaşık yarım saat önce, 3 ayrı savaş gemisinin kendilerine yaklaşmakta olduğunu duyurdu. Gemilerden Tahrir ile irtibatın da 13.50'de kesildiği belirtiliyor.

Öte yandan bazı Gazzeliler de limanda gemilerin gelmesinin bekliyor.

İHH: GAZZE'YE GİDEN GEMİLERDE ÇATIŞMA YAŞANMADI

İçinde toplam 27 aktivistin bulunduğu biri İrlanda, diğeri Kanada bayraklı gemiler Gazze'ye yaklaşık 80 kilometre mesafe kala iki İsrail savaş gemisi tarafından takibe alındı. Görüşmelerin ardından İsrail askerleri gemiyi ele geçirdi.

Bu olaydan sonra, Gazze'ye giden aktivistleri organize eden sivil toplum kuruluşlardan İHH'nın yetkilisi Hüseyin Oruç bir açıklama yaptı. Konvoyda yer alan iki geminin 'Özgürlük Filosu - 2'nin bir kısmı olduğunu aktaran Oruç, "Bu yılın Haziran ayında Yunanistan'da toplanan 11 geminin Gazze'ye gidemeyişini hatırlıyoruz. İHH'nın da organizatörleri arasında bulunan ikinci filonun parçası olan bu gemiler dün akşam yola çıkmıştı. Ve İsrail askerleri öğle saatlerinde gemilere müdahale ettiler." dedi.

İsrail'in hukuksuz bir şekilde Gazze'ye ambargo uyguladığını vurgulayan Oruç, "Aktivistlerin, İsrail'in bu hukuk dışılığını ve hukuk tanımazlığını dünyaya hatırlatmak ve tekrar tekrar Gazze'ye ulaşmak için küçük dalgalar halinde hareket etmesi devam ediyor. İki gemideki toplam kişi sayısı 27 idi. Yaklaşık bir saat önce gemiyle tüm iletişim kesildi. Gemileri karadan takip eden arkadaşlara hiçbir şekilde şu anda ulaşamıyor. On dakika önce GPS aletinden bize mesaj gönderildi. Mesajda geminin İsrail askerleri tarafından alındığı yazılıydı. Şu anda bildiğimiz tek şey, geminin İsrail askerleri kontrolü altında olduğu. Büyük ihtimalle Mavi Marmara gemisine olduğu gibi gemileri Aşdod limanına çekiyorlar." diye konuştu.

Gemide herhangi bir çatışma yaşanmadığını anlatan Oruç, "İsrail Mavi Marmara'da olduğu gibi insanlık dışı saldırılara devam etmedi. Bundan önce giden gemilere de saldırmadı. Gemileri durdurdu ve kontrol altına almaya çalıştı. Gemilerle iki saattir pazarlık halindeydiler. Gemilerin geri dönmeleri, Mısır'a gitmeleri isteniyor. Ancak geminin içindeki aktivistler bunu kabul etmediler. Tek hedeflerinin Gazze olduğunu söylediler. Bu uzun pazarlık olduktan sonra İsrail askerleri gemiye çıktı." şeklinde konuştu.

'EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK'

"Bundan sonra dünyanın dört bir yanından bu tip organizasyonlar devam edecek." diyen Oruç, "Gazze'ye gidemeyen gemiler dünyanın çeşitli limanlarında bekliyor. Bu gemiler dönem dönem Gazze'ye doğru gitmeye devam edecek. Gazze'deki bu ambargo bitinceye kadar, oradaki insanların ihtiyaçları karşılanıncaya kadar ve Gazze'deki insanlar özgürlüğüne kavuşuncaya kadar

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim