• BIST 97.726
  • Altın 145,645
  • Dolar 3,5781
  • Euro 4,0008
  • Ankara : 20 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 11 °C

Vali Özcan Brüksel'den döndü

Vali Özcan Brükselden döndü
İl Özel İdareleri AB'ye Hazırlanıyor Projesi Kapsamında Vilayetler Hizmet Birliği Encümen Üyeleri 4 günlük Brüksel ziyaretlerini tamamladılar.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan’ın da dahil olduğu Vilayetler Hizmet Birliği (VHB) encümen üyelerinden oluşan bir heyet “İl Özel İdareleri AB’ye Hazırlanıyor Projesi” kapsamında Brüksel’e dört günlük bir ziyareti gerçekleştirdi.

28 Kasım 2011 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Vilayetler Hizmet Birliği (VHB)arasında imzalanan işbirliği protokolü ile yürürlüğe giren İl Özel İdareleri AB’ye Hazırlanıyor Projesi kapsamında 16-19 Ekim 2012 tarihlerinde Vilayetler Hizmet Birliği Encümen üyeleri Malatya Valisi Vasip Şahin, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Ayhan Can, Trabzon İl Genel Meclis Üyesi Halim Kaya, İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Fahri Biçer, Aksaray İl Genel Meclis Üyesi Celalettin Kılıç, Kars İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Demir, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan ve Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Hilal Yıldır ile Vilayetler Hizmet Birliği Strateji Geliştirme Müdürü Bülent Boztuğ’un katılımları ile bir yurtdışı çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Çalışma ziyaretinin ilk gününde katılımcılar Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 23. Genel Kurul Oturumuna katılım sağladı.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde AB Müşaviri Sinan Ayhan'ın eşlik ettiği  VHB encümen üyeleri, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel ve AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Dr. Nurşen Numanoğlu tarafından kabul edildi. Ziyarette Büyükelçi Yenel, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili son durumu değerlendirdikten sonra yerel düzeyde AB ile ilgili konularda farkındalığın ve bilgi seviyesinin artmasının AB’ye üyelik sürecimize sağlayacağı katkıyı vurguladı.

Vilayetler Hizmet Birliği Encümen Üyeleri çalışma ziyaretinin ikinci gününde son olarak Bölgeler Komitesi Başkan Yardımcısı Michael Collins ve Birim Başkanı Dr. Silke Tönshoff tarafından kabul edildiler. Burada gerçekleştirilen görüşmelerde Bölgeler Komitesinin tanıtımı yapıldıktan sonra Bölgeler Komitesi ile il özel idareleri arasında geliştirilebilecek muhtemel işbirliği olanakları konularında istişarelerde bulunuldu.

Daha sonra heyeti Avrupa Parlamentosu'nda Parlamento Milletvekilleri İsmail Ertuğ ve Emine Bozkurt kabul etti. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi, Sosyal Demokrat Grubu Almanya Milletvekili İsmail Ertuğ ile gerçekleştirilen görüşmede AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler ve AB Parlamentosu bünyesinde faaliyet gösteren “Türkiye’nin Dostları Grubu” (Friends of Turkey) ile işbirliği içerisinde yerel düzeyde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Komitesi üyesi Sosyal Demokrat Grubu Hollanda Milletvekili Emine Bozkurt, hazırlamış olduğu “Türkiye’de Kadın Hakları Raporu” ve hâlihazırda raportörlüğü görevini yerine getirdiği “Geri Kabul Anlaşması” gibi önemli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Çalışma ziyaretinin üçüncü gününde ise Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) ve Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi'nda VHB Encümen Üyeleri CEMR'e üyelik konusunda VHB'nin almış olduğu karara ilişkin bilgi verildi. Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü'nde heyet Türkiye'den sorumlu direktör Alexandra Cas-GRANJE ve Türkiye'den sorumlu birim başkanı Jean-Cristophe Filori ile Türkiye'nin 2102 Yılı İlerleme Raporu ve AB müzakere sürecine ilişkin görüşmelerde bulundu ve 2014-2020 bütçe döneminde değişecek IPA sistemi ve yerelde AB mali yardımlarından daha etkin yararlanabilmek için uygulanabilecek stratejilere ilişkin bilgi edindi.

İl Özel İdareleri AB’ye Hazırlanıyor Projesi ile il özel idarelerinin AB ile ilgili konularda farkındalıklarının ve AB üyesi ülkelerde yer alan muadil kuruluşlar ile işbirliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Erenlerin bağı
20 Ekim 2012 Cumartesi 03:50
İhlasa erenler
Aman ne güzel ne güzel ilbayımız ihlasa ermiş, AB'de yolsuzlukların üzerine nasıl gidilirmiş, en önemlisi de siyasi parti nasıl korunup kollanırmış konularında zaten deneyimli de iyice pekiştirmiştir. Çankırı'ya hayırlı, uğurlu, lıdemli olur. Sepet kolda siyasi iktidarın temsilciliğini yapmak yolda. Nasıl yapılmaz ki kıyak üstüne kıyak...:-)
78.161.164.135
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim